Peynir Altı Suyu Faydaları Hakkında

5

Peynir Altı Suyu Nedir? Peynir Altı Suyunun Faydaları Nelerdir?

Peynir Altı Suyu, peynir yapımında peynirin süzülmesi aşamasında, süzülen suya verilen isimdir. Protein açısından oldukça zengin olan bu su, eski devirlerde yiyecekleri korumak için kullanılırdı. Bugünse marketten aldığınız pek çok ürünün içeriğinde peynir altı suyu bulunmaktadır.  Ürünlere peynir altı suyu katılmasının nedeni, ürünü protein açısından zenginleştirmektir.

Doğal şartlarda ve gerekli hijyen koşullarında üretilmiş peynir altı suyu prebiyotik adı verilen sindirim sistemini destekleyen bakteri yönünden zengindir. Uygulamada bu su; midede meydana gelen kramp ve sancılara karşı faydalı olduğu iddia edilmiştir.

Bazı sporcuların ise protein tozlarına alternatif olarak, kas yapılarını güçlendirmek için peynir altı suyu tozu kullandıkları bilinmektedir. Peynir altı suyu İngilizcede Whey olarak bilinir. Vücut Geliştirme sporu ile uğraşanların kullandıkları Whey tozu, peynir altı suyundan elde edilen ve bir takım işlemlerden geçirilen tozdur. Ancak bazı uzmanlara göre bilinçsiz bir şekilde kullanılan whey tozu kısırlığa neden olabilmektedir. ( Kaynak için: http://turknews.ca/whey-protein-kisirliga-yol-acabilir )

Ayrıca bu suyun bağışıklık sistemini güçlendirici etkisinin de olduğuna inanılmıştır. Bazı kaynaklarda ise bazı kanser türlerini önleyici etkisinin bulunabileceğinden bahsedilmiştir. Bazı durumlarda hormon düzenleyici etkileri vardır. İçinde bulunan laktoferrin isimli bir enzimin antibiyotik etkisinden dolayı vücutta mikropların üremesini durdurduğu belirtilmektedir. Ayrıca içindeki yoğun kalsiyum etkisiyle kas ve iskelet sistemi ile eklemler üzerinde ve kemik erimesi gibi sorunlarda bir takım faydaları bulunmaktadır.

Peynir altı suyu aynı zamanda metabolizma hızını arttırmaktadır. Bu nedenle zayıflamak isteyenlerin tüketebileceği bir sıvıdır.  Peynir altı suyu hem metabolizmayı hızlandırarak vücutta yağ yakımını artırırken hem de tok tutucu etkisi ile iştahın azalmasına yardım etmektedir. Aynı zamanda şişkinlik, mide huzursuzluğu gibi problemlere karşı da olumlu etkisi olabilmektedir.

Peynir altı suyunun faydaları arasında, cilde gösterdiği etki sayılabilir. İçerisindeki bazı bileşikler ciltte bulunan ve yaşlanmayı önleyici hylunorik asit benzeri etki göstermektedir. Bu nedenle kozmetik sektöründe çokça aranan bir malzeme olmuştur. Hatta işletmeler için eskiden peynir altı suyu atık bir malzeme iken günümüzde üretimin asıl amacı peynir altı suyu yan ürün ise peynir olmuştur denebilir.

Peynir Altı Suyu Nasıl Yapılır

Daha önce tarifi verdiğimiz, Limon Peyniri ve Evde Peynir Yapımı yazılarında olduğu gibi 1 litre süt kaynatılır ve içerisine 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu veya hakiki sirke eklenerek karıştırılır. Limon suyu veya sirke eklendikten sonra sütün kesilmeye başladığı, pıhtılaşma ile birlikte hafif yeşilimsi peynir altı suyu görülecektir. Bu işlemden sonra karışım bir tülbentten süzülürse tülbent üstünde afiyetle yenecek lor kalırken, peynir altı suyu ise tülbentten bir kaba süzülecektir. Hepsi bu kadar. Bu su kısa zamanda bozulacağından buzdolabında bekletilmesi gerekir. En fazla 4 gün kullanılabilir. Bu su ile; kek, çorba, ekmek, lor, pasta gibi yiyecekler yapılabilir.

Not: Tüketim tavsiyesi değildir. Gerekli hijyen şartlarında yapılmamış ise ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Dahili kullanımı ile ilgili bir ölçü sunulmamaktadır.

Sağlıcakla Kalınız…

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here