Pilates ve Pilatesin Faydaları Hakkında

0

Pilates Nedir?

Pilates, 20. yy’ın başlarında geliştirilmiş fitness disiplinidir. Joseph Hubert Pilates tarafından geliştirildi. 1880 yılında doğan Joseph Hubert’ın doğuştan raşitizm ve astım hastalığı vardı. Bu hastalıklar nedeni ile trajik bir çocukluk geçiren Hurbert’ın ailesine doktorlar çok uzun süre yaşamayacağını söylemişti. Buna rağmen Joseph Hurbet; hastalıklarını iyileştirmek için kendisini araştırmaya vermiştir. Daha çok tıp ve Uzakdoğu disiplinlerini araştırarak yıllarını geçirdi. Pilates bu araştırmalar sonucunda; çeşitli dalların birleşimi ( kayak, yoga, dans vs.) olarak ortaya çıktı. Joseph Hurbet, geliştirdiği bu disiplini kendi hayatında uygulayarak 87 yaşına kadar sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürdü ve geriye bu mükemmel disiplini miras bıraktı. Bu disiplin o kadar başarılıydı ki 500’den fazla hareket ile pek çok sporcu, balerin, yaralı askerler, kondüsyon sağlamaya çalışanlar, duruş bozuklukları olanlar vs. üzerinde başarı ile uygulanmıştır. Ayrıca, Joseph Hurbert Pilates,  metotları üzerine üzerine Return to Life through Contrology ve Your Health: A Corrective System of Exercising That Revolutionizes the Entire Field of Physical Education gibi kitaplar yazdı.

Pilates icra edilirken tipik egzersizlerde olduğu gibi tekrara dayanan egzersizler şeklinde değilde, belirli bir biçimde ve sayıda uygulanmaktadır ve bazı ana çerçeveler içerisinde tanımlanabilir.

1-) Kontrol: Yapılacak hareketlerin aslına uygun yapılmasıdır.
2-) Merkezleme: Pilateste merkez kalça, göbek ve bel çevresi ile birlikte kas sistemlerini içerir.
3-) Akıcı Hareket: Hareketler acele etmeden her bir noktadan tek tek geçerek ve duraksamadan yapılmalıdır.
4-) Kesinlik ( Belirlilik): Egzersizler tam ve doğru bir şekilde ayırt edici şekilde yapılmalıdır.
5-) Nefes: Nefes alıp verme işlemi, sırtın arkasına ve altına derin nefes alıp nefesi tamamiyle dışarı üflemek yoluyla olmaktadır.

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Pilates metodu, zihnin kas sistemi üzerinde gösterdiği etki ve kontrol mekanizması olmasından dolayı Kontrol Bilimi ( Contrology ) olarak adlandırılmıştır. Yukarıda belirtildiği gibi bazı meslek dallarına has rahatsızlıklarda ( duruş bozuklukları, bel ağrıları vs.) ve yaralılarda fiziki güçlenme ve rehabilite amacıyla başarı ile uygulanır. Plates uygulamasında ayrıca hareketlerin uygulanmasına yönelik çeşitli aletlerde geliştirilmiştir. Pilates yapılırken genel olarak vücudun ağırlığı ve yer çekimine karşı dirençle oluşan teknikleri kullanılarak hareketler yapılır. Bu özelliği ile kardiyo egzersizlerinden farklıdır.

Pilates, özellikle diyet sonrası vücudun kendisini toparlaması ve sıkılaştırması açısından etkilidir. Diyet veya herhangi bir nedenden yaşanılan zayıflama sonrasında özellikle basenler, kollar, göbek çevresi ve bacaklarda görülen sarkma ve gevşemelere karşı uygulanır. Bunun dışında günlük egzersiz aktiviteleri yerine de yapılabilmektedir.

Genel olarak çocuklarda, gençlerde ve masa başı çalışanlarda görülen duruş bozukluklarına, kamburluk ve omur eğriliğine karşı etkili bir disiplindir.

Sporcuların pilates yapma nedenleri sakatlanmalara karşı direnç kazanmalarını sağlamasıdır.

Zayıflamak isteyenler için de tavsiye edilen bir metottur. Pilatesle zayıflarken aynı zamanda sıkılaşmakta mümkündür. Tabi ki günlük gereken kalorinin üzerine çıkmamak kaydı ile.

Plates, bel, karın ve omur kaslarını güçlendirdiğinden bel ve boyun fıtığı gibi sorunlara oldukça fayda sağlar.

Ayırca pilates bazı malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Bu malzemeler pilatese özel top, minder, çember ve band olarak sayılabilir. Ayrıntılı bilgi için bknz: Pilates Yaparken Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

 

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here