Pilates Yaparken Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

0

Pilates Malzemeleri Nelerdir?

Pilates, 20. yy’ın başlarında geliştirilmiş fitness disiplinidir. Joseph Hubert Pilates tarafından geliştirildi. Pilates yapılırken kullanılan malzemeler aşağıdaki gibidir.

Pilates Topu

pilates malzemeleri-pilates topu

Pilates topu, denge, koordinasyon, duruş hareketlerini yapmak için ve genel rehabilitasyon gibi amaçlarla kullanılır. Kardiyoveskuler sisteme de etkileri bulunur. Pilates topu ayrıca fitness ve yoga gibi aktivitelerde de kullanılır. Pilates topu ilk çıktığında İsviçre topu adı ile piyasada bilinmiştir. Spor topu, sağlık topu, egzersiz topu, denge topu gibi pek çok ismi vardır. Hareketin türüne ve amacına göre değişik boyutlarda şişirmek mümkündür.

Pilates Bandı

pilates malzemeleri-pilates bandı

Sertlik bandı veya fitness bandı olarak da bilinir. Farklı sertliklerde bantlar bulunmaktadır. Pilates bandı güce yönelik egzersizlerde kullanılır ve ağırlık çalışmalarına benzer faydalar sağlar. Bu bantla yapılan hareketler kasları çalıştırmaktadır. Ayakta ve yatış pozisyonundaki hareketlerde kullanılabilir.

Pilates Matı/Pilates Minderi

pilates minderi-pilates malzemeleri

Pilates Matı, pilates minderi olarak bilinir ve plates hareketlerinin üzerinde yapıldığı bir alanı belirleyen dikdörtgen biçiminde malzemedir. Kaymama özelliği bulunduğundan güvenli bir egzersiz imkanı sunar. Ayrıca hareketlerin doğru yapılması için de gerekli bir malzemedir. Pilates minderi, yoga minderi ( yoga matı)’ndan farklıdır. Yoga matları daha ince olurlar bu nedenle sert zeminde bel hareketleri yapmaya uygun değildir ancak pilates minderi daha kalındır ve sert zemin hareketlerine daha uygundur. Pilates matı alırken dikkat edilmesi gereken husus hem minderin altının her zeminde kaymama özelliği olması gerekir hem de terleme esnasında üst yüzeyin kayganlaşmaması gerekir. Gerçek plates matları bu özelliktedir.

Pilates Çemberi

pilates çemberi-pilates malzemeleri

Ana kas gruplarını çalıştıran bir malzemedir. Özellikle göğüs, kalça, karın bacak ve kol bölgelerinde bulunan kasları çalıştırır.

Sağlıcakla Kalınız….

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here