Pire Otu – Bitki Hazinemiz

1

Pire Otu Nedir?

Pire otu bilimsel olarak Tanacetum olarak anılır. 80 kadar türe sahip olan bu bitki, Asya ve Avrupa’da yaygın olarak görülür. Çeşitli tıbbi etkilerinin varlığı bilinmekle birlikte pire otu, türüne bağlı olarak insan sağlığı açısından zehirli etkiler gösterebilir.

Solucan otu, büyük yapraklı pire otu ve gümüşdüğme otu gibi bitkiler pire otu türleri arasında yer almaktadır.

Solucan Otu – Pire Otu

Solucan Otu : Bilinen pire otu türü aslında solucan otu olarak da anılmaktadır. Bu sebeple; yazımızın devamında bahsedeciğimiz pire otu tabiri aslında solucan otu için kullanılacaktır.

Solucan otundan elde edilen esansiyel yağ (Tansy Yağı); antibakteriyel, anti mantar, anti inflamatuar ve anti histaminik etki göstermesiyle bilinir, ayrıca mükemmel bir böcek kovucu üründür. Gerek pire otu gerekse diğer türleri kan emici böcekleri öldürücü özelliğe sahiptir. Bu uçucu bitki yağı içinde bulunan etken maddelerden bazıları; artemisone, borneol, kamfor, izopinocamphone, pipertion ve thujoe gibi maddelerdir.

Solucan otu ( pire otu ), zehirli olmasına rağmen Avrupa’da kırsak kesimlerde yaşayanlar tarafından bir takım tıbbi amaçlar için kullanılmıştır.

Solucan Otu – Pire Otu Faydaları

Çok zehirli olduğundan; solucan otu yağı’nın veya solucan otu tozunun kullanılması ölümcül sonuçlar doğurabilir, ancak bu ottan bilimsel yollarla hazırlanan bazı preparatlar; mantar, egzema, çeşitli cilt hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, saç problemleri, kulak çınlaması, alerji, astım gibi hastalıklarda oldukça etkili sonuçlar verebilir. Aynı zamanda sedatif etkisinden dolayı psikolojik sorunlarda kullanılabileceği gibi ateş düşürücü, virüs öldürücü ve hormonları uyarıcı etkilerinden söz etmek mümkündür.

Ancak; bu otun en iyi ve en az riskli kullanım alanı şüphesiz; zararlı böcekleri yok etme amacıyla kullanılmasıdır. Bit, pire, yatak böcekleri, tahta kurdu, parazitler,hamam böcekleri, fare ve kerkenkeleler, yılan, akrep gibi zararlıların etkisiz hale getirilmesi için etkili bir çözüm sunabilir. Tabi ki unutulmaması gereken şey; pire otu uygulamasında; çocukların ve evcil hayvanların zarar görmelerini engellemek ise ayrı bir sorundur. Bu sebeple kullanımda profesyonel yardım almak her zaman en iyi çözümdür.

Geleneksel kullanımda; yine bağırsak kurtları ve solucanları ile çeşitli yaralarda görülen kurtçuklar içinde öldürücü etkiye sahiptir. Ancak yine kullanımı bilimsel yöntemlerle hazırlanmış, belirli konsantrasyonlarda pire otu içeren preparatlarla yapılmalıdır. Çünkü bu ot direk kullanımda vücutta bulunan yararlı bakteriler ile vücudun kendi dokularına da ciddi zararlar verebilir.

Geleneksel kullanımda pire otu ( solucan otu ) toz haline getirilip; evlerde böceklerin yuvalarına bırakılır ve bu sayede bu böceklerden kurtulma şansı olabilir. Aynı şekilde bahçelerde ve ev çevrelerinde de kullanılabilir.

Gümüşdüğme Otu Nedir? gümüşdüğme otu( Ateş Otu )

Gelelim diğer bir pire otu türü olan gümüşdüğme ( Tanacetum parthenium ) bitkisine; Türkiye’de bolca görülen bu tür özellikle Trakya ve Doğu Anadolu gibi bölgelerde yetişebilmektedir. Karasal alanlarda daha çok yetişme imkanı bulmaktadır. Pek çok ülkede ise üretimi yapılan, yetiştirilen bir ottur. ( Papatya ile karıştırılabilir, bu sebeple dikkat etmekte fayda vardır. )

Geleneksel kullanımda ( Avrupa’da ), migren hastalığını tedavi etmek amacıyla yapraklarından günde bir-iki adet ezilerek balla karıştırılarak tüketimi yapılır.

Not: Burada yazılanlar tamamen bilgilendirme amacı taşıyıp, kesinlikle uygulama tavsiyesi değildir. Pire otu’nun pek çok türü bulunmaktadır ve bu türlerin hepsi belli oranların üzerinde zehirlidir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here