Pirinç içindeki Arsenik Hakkında

1

Pirinç İçindeki Arsenik Nasıl Uzaklaştırılır?

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre pirinci ıslatmadan haşlayıp tüketmenin sağlık açısından çeşitli riskleri bulunmakta. Nedeni ise pirincin gerek toprak yolu ile gerekse zirai ilaçlar nedeniyle depoladığı zehirli maddelerdir. Özellikle pirinç içerisinde bulunan arsenik miktarı sağlık açısından bir takım riskler taşıyabiliyor. Doğru pişirme yöntemi yapılmadığı sürece bu zehirler vücuda giriyor ve başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Pirinç Nasıl Pişirilmeli?

Yapılan bir deneyde, ilk olarak pirinç ıslatılmadan bir ölçek pirinç, iki ölçek su ile haşlandı. Bu yöntemde sonra pirinç içindeki arsenik oranında büyük bir değişim yaşanmadı.
ikinci olarak, bir ölçek pirinç ile beş ölçek su karıştırılıp haşlama işlemi yapıldı ve süzülen pirinçte arsenik oranının %50 oranında azaldığı görüldü.
Üçüncü olarak ise, bir ölçek pirinç bir gece önce suya yatırıldı. Ertesi gün ise pirinç süzülerek bir iki ölçek su ile haşlandı. Bu durumda pirinç içindeki arsenik oranının %80 azaldığı görüldü.

Bu deneyden sonra pirinç pişirmede en sağlıklı yöntemin pirinci bir gece önceden suya yatırıp bekleterek, ertesi gün bu suyu süzüp kalan pirinci iyice yıkadıktan sonra haşlamak olduğuna kanaat getirildi.

Bazı görüşlere göre ise pirinci bir gece suda beklettikten sonra ertesi gün süzüp, tekrar bir miktar su ile kısa bir süre haşladıktan sonra bu suyu süzmek biraz zaman alıcı bir iş olsa da pirinç içindeki arsenikten kurtulmak için en etkili yöntem olabilir.

Ülkemizdeki pirinç içinde bulunan gerek arsenik gerekse diğer bileşikler hakkında aydınlatıcı bir çalışma bulunmamakla birlikte pirinç yetiştirme prosedürlerinin tüm dünyada birbirine yakın olduğu düşünülürse ülkemiz pirinçleri içinde de olma durumu var. Uluslararası raporlara göre özellikle esmer ve kara pirinç gibi türler içinde arsenik miktarı daha fazla, basmati ve yasemin türü pirinçler içindeki arsenik oranı ise daha azdır.

Suda bekletmek sadece arseniği uzaklaştırmak açısından değil gereksiz bir kalori kaynağı olan nişastadan kurtulmak için de etkili bir yöntemdir.

Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı, pirinç tüketiminde ölçülü olmak ve gerek kalori, gerekse glisemiks indeks değerleri yüksek olan pirinci tüketirken dikkatli olmakta fayda vardır.

Sağlıcakla Kalınız…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here