Pişik Kremi Faydaları Nelerdir?

0

Pişik Kremi Nedir?

Pişik kremi içerisinde çinko oksit içeren bir üründür. Bilindiği gibi çinko elementi belli oranlarda vücutta bulunması hayati önem taşıyan bir mineraldir. Öyle ki pek çok enzimin salgılanmasında önemli rol oynamaktadır. Yeni cilt hücrelerinin oluşmasında, hücre onarımı için önemli bir maddedir. Ayrıca, çinko oksit bileşiğinin mikrop öldürücü özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle çinko oksit içeren kremler, hem cilt bakımı için hemde mikrop öldürücü olarak kullanılır ve özellikle sivilce sorunu çekenlere fayda vermektedir.

Pişik Kreminin Faydaları Nelerdir? 

Çinko oksit içeren pişik kremi bu özelliklerinde dolayı sadece bebeklerde pişik sorunu için değil yetişkinler içinde bir kozmetik malzemesidir. Pişik kremi‘nin en önemli özelliği vücutta oluşan kızarıklara karşı çok iyi gelmesidir. Günümüzde, pişik kremi içeriği oldukça zenginleşmiştir. Shea yağı, zeytin yağı gibi bitkisel yağlarla veya diğer vitamin ve mineraller ile zenginleştirilmiş pişik kremleri pek çok kozmetik ürünün yerini tek başına almaktadır. Pişik kreminin faydaları arasında cildi tahrişten koruması da vardır.

Pişik kremi yetişkinlerde görülebilen cilt lekeleri sorununa da iyi geliyor. Cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırıyor, bu sayede ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlayabiliyor. Cilt lekeleri için kullanımı, akşam yatmadan cilde sürülür ve sabah ise cilt temizlenir. Tabi burada doğru kullanım çok önemlidir. Öncelikle cilt temizliği için kullanılan temizleyicinin çok alkali olmamasına özen gösterilmeli çünkü cildin Ph’ı bir nebze düşüktür yani asidik karakterdedir bu nedenle alkali temizleyiciler cildi tahriş edebilmektedir. Bir diğer husus, pişik kremi neticede diğer kremler gibi gözenekleri tıkıyor bu nedenle cildin hava ile olan temasını kesiyor. Bu nedenle uyguladıktan bir süre sonra cildi temizlemek ve bir süre hiç bir şey sürmemek çok önemli.

Pişik kremleri sivilce problemi için de çok etkilidir. Sivilce olan bölgeye bir miktar pişik kremi sürülür ve bekletilir. Dikkat edilmesi gereken husus, pişik kreminin sadece sivilceli bölgeye uygulamasıdır. Eğer sivilcelere sürüp diğer taraflara da yayılır ise bu durumda sivilce üzerinde bulunan bakteriler sivilcesiz bölgelere yayılabilir ve o bölgede de sivilce çıkarabilirler. Bu sivilceli ciltlere uygulanan diğer kremler için de geçerlidir. Pişik kremi her ne kadar bakterileri öldürse de % 100 yok edememektedir. Aynı şekilde sivilce problemi olan kişilerinde alkali temizlik ürünü kullanmamaları önerilmektedir. Daha asidik, meyve özleri, çeşitli vitamin ve mineral içeren PH 5,5 seviyesinde olan ürünleri kullanmaları önerilmektedir.

Pişik kreminin faydaları arasında özellikle yaşlı insanlarda görülen yatak yaralarına karşı gösterdiği etki sayılabilir. Yataktan kalkamayan yada tekerlekli sandalyeye bağımlı kişilerde oluşan sorunlara karşı da doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.

En iyi Pişik kremi hangisi 

Artık dünyada hemen herkesin bildiği en iyi pişik kremi markası SUDOCREM”  adı verilen bir ürün. Ayrıntılar için bakınız: Sudocrem Nasıl Kullanılır? 

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here