Portakal Suyu Faydaları ve Zararları Neler?

0

Portakal Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yazımızın Özeti: Portakal suyunun azı karar çoğu zarardır. Her sabah 4-5 tane portakalı sıkıp içmek yerine tek bir portakalı sıkıp içerisine su katıp içmek daha faydalıdır. Portakalı püre haline getirip tüketmek daha sağlıklı bir seçenek olabilir.

Çalışmalar portakal suyu faydaları sporcular üzerinde yapılan araştırmada önemli sonuçlar göstermiştir. Sabahları taze sıkılmış portakal suyu içen sporcuların beyin aktivitelerinin, portakal suyu içmeyen sporculara oranla daha fazla olduğunu gösterdi.

Portakal suyu faydaları bakımından uzmanlara göre sabah kahvaltısında yer alabilir. Çünkü portakal suyu gün boyunca beyninizi teşvik edecek ve daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

Bahsettiğimiz portakal suyu faydaları için fabrikasyon olan ve piyasada taze sıkılmış portakal suyu olarak satılan ürünleri kullanmayın. Yalnız Ankara gibi şehirlerde Belso gibi firmalar taze olarak portakal suyu sıkıp bunları şişeliyor ve hiç bir katkı maddesi kullanmıyor. Bu ürünler tercihiniz olabilir.

Portakal Suyunun Bazı Faydaları Şöyle Sıralanabilir

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. İçeriğinde bulunan yüksek C vitamini sayesinde portakal suyu, bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olur.
  • Vücutta iltihabı önler ve ödem attırır.
  • Kötü kolesterol seviyesini düşürür. Düzenli tüketimde kötü kolesterolü düşürdüğü gözlemlenmiştir.
  • Kan basıncını artırır. Çalışmalar portakal suyu içinde çözünür olan hesperidin pigment ihtiva ettiğini göstermiştir. Bu pigment kalp sağlığı için faydalı olabilir.
  • Her gün 1 bardak taze sıkılmış portakal suyunun vücutta fazla kilolardan kurtulmaya katkı sağladığı söylenebilir. Metabolizmayı hızlandırır ve beyin aktivitelerinin artmasını sağlar. Böylece daha fazla enerji sarf eder ve fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olursunuz.

Portakal Suyunun Zararları Nelerdir?

Öncelikle tüketilen miktar; bir yiyeceğin faydalı olup olmadığını belirler. Hazır meyve suları ve şekerli içecekler yerine portakal suyu elbet faydalıdır. Ama her gün 3-4 portakalı sıkıp içmek bir süre sonra sağlık problemlerine neden olur. Portakal içerisinde ciddi oranda fruktoz yani meyve şekeri bulunur. Ayrıca asit oranı fazla bir meyvedir. En sağlıklısı tek bir portakalı sıkıp su ile tamamlayarak yanında lifli bir kaç besin ile birlikte tüketmek faydalı olabilir. Fazla tüketilmesi, karaciğer yağlanması, diyabet, gut hastalığı gibi sorunlara neden olabilir.

Sağlıcakla Kalınız..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here