Probiyotik Besinler Hangileridir?

0

Probiyotik Nedir? Probiyotik Besinler Hangileridir?

Yunancadaki “pro”, yani “için” sözcüğü ile “biotiks” yani “canlı” sözcükleri birleşince “canlılar için uygun olan” anlamında “probiyotik” sözcüğü meydana gelmiş. Yani diyet listelerinde, sağlıklı beslenme konulu içeriklerde bolca yer verilen probiyotik gıdalar da canlılar için uygun olan gıdaları temsil ediyor. Biraz daha açmak gerekirse probiyotik; tüm vücut sağlığını destekleyen canlı mikro- organizmalardır. Probiyotikiçerikli besinler, vücudumuza faydalı olan bakterileri çokça içeren ve tüm vücut sağlığımıza faydalı mikro-organizmaların bağırsaklarda çoğalmasını sağlayan besinlerdir. Bunlar genel olarak; kilo vermemize yardımcı oluyor, sindirim ve bağışıklık sistemlerimizi güçlendiriyor, cilt sağlığımızı koruyor, cildin gençliğinin korunmasını destekliyor ve pek çok hastalığa karşı vücut direncimizi artırıyor. Bu probiyotikler, besin takviyesi olarak da alınabilir, evde hazırlanan mayalı ürünlerle de elde edilebilir. Yaşam ve beslenme felsefesi doğal ve sağlıklı olandan yana olan kişiler olarak elbette ki, mümkün olan tüm besin maddelerini evde hazırlamak tercih sebebidir. Evde kendimiz hazırlayıp ailece tüketebileceğimiz sağlıklı probiyotik kaynakları genel olarak; yoğurt, kefir ve ev turşuları şeklinde sıralanabilir.

Probiyotiklerin faydaları nelerdir?

• Vücutta çinko, demir, fosfor, B vitaminleri, kalsiyum, bakır ve magnezyum gibi besinlerin bio-uygunluğunu geliştirir. Yani bağırsaklardaki faydalı bakterilerin sayısını artırarak diğer besinlerden aldığımız yararlı elementlerin de vücutta daha iyi kullanılmasını sağlayabiliriz.
• Bağırsaklarındaha iyi çalışmasını sağlayarak onları temizler.
• Düzenli olarak probiyotik tüketimi sayesinde bağırsak iltihabı ve kolit oluşumu önlenebilir.
• İshal ve kabızlık önlenebilir.
• İdrar yolları enfeksiyonları önlenebilir.
• Mide enfeksiyonu başta olmak üzere pek çok mide rahatsızlığı önlenir.
• Bağışıklık sistemini güçlenir.
• Kötü kolesterol düşer, kan şekeridengelenir.
• Kilo verme süreci hızlanır.
• Mesane kanseri önlenebilir.
• Beslenme programında bulunan tüm besinler daha kolay sindirilebilir.
1. Yoğurt

En doğal ve en yaygın olarak tüketilen probiyotik kaynağı yoğurttur. Probiyotik yönünden zengin besinlerden bahsedildiğinde evde mayalanan yoğurtla kıyaslanabilecek çok fazla besin yoktur. Ev koşullarında mayalanan yoğurt, faydalı bakteriler, yani probiyotikler bakımından çok zengindir. Bu bakımdan düzenli olarak yoğurt tüketmek demek; sindirim ve bağışıklık sistemlerinin sağlığına zararlı olan pek çok bakteriden korunmak ve onlarla savaşabilmek demektir.
2. Kefir
Yaklaşık olarak yoğurtla aynı işlemlerden geçen kefir aslında sütten çok daha fazla probiyotik içerir. Ancak ülkemizde kefir süt ya da yoğurt gibi çok yaygın olarak tüketilen bir probiyotik kaynağı değildir. Aslında kefir, laktoz intoleransı olan ya da olmayan herkes tarafından rahatlıkla tüketebildiği için kullanımının daha yaygın olması beklenir.
3. Peynir
Peynir, neredeyse her evin kahvaltı masasında bulunan bir probiyotik kaynağıdır. Ancak yeterince faydalı olabilmesi için sağlıklı koşullarda üretilmiş olması, güvenilir üreticilerden peynir alınması gerekiyor. Çünkü sağlıklı koşullarda üretilen peynirler faydalı bakteriler, probiyotikler bakımından çok zengindir.
4. Ayran
Ayran, üretimi en kolay, içeriği en doğal ve sağlıklı içeceklerin başında geliyor. Yoğurdun su ile karıştırılmasından meydana gelen ayran çok kaliteli ve sağlıklı birprobiyotik kaynağıdır. Bu bakımdan ayranı sofralarımızdan eksik etmeyerek bağırsaklarda faydalı bakteri sayısı artırılabilir.
5. Salatalık turşusu
Bizim geleneksel beslenme menülerimizde bulunan, neredeyse her evde tüketilen salatalık turşusu, doğal bir probiyotik kaynağıdır. Bu turşuyu yemeklerle birlikte tüketerek bağırsakların, sindirim sisteminin daha sağlıklı olmasını sağlamak mümkün.
6. Lahana turşusu
Beta karoten, A, B1, B2, C vitaminleri, demir ve kalsiyum açısından zengin olan lahana, yemeklerde, salatalarda sıklıkla tüketiliyor. Bir de özellikle kış sofralarından lahana turşusu eksik olmuyor. Söz konusu olan probiyotikse, evde sağlıklı ve hijyenik koşullarda üretilen lahana turşusu da probiyotik deposudur.
7. Keçi sütü
Keçi sütünün inek sütüne göre daha faydalı olduğu bilinmektedir. İşte bu faydanın kaynağı içerdiğidoğal ve faydalı bakterilerden kaynaklanıyor. Bu bakımdan özellikle sindirim ve bağırsak sağlığı için keçi sütü içilmesi, keçi peyniri ve yoğurdu tüketilmesi öneriliyor.
Bu besinler dışında; bitter çikolata, nar ekşisi, sirke, şalgam, boza ve pastörize edilmemiş zeytin de probiyotik kaynağı besinler arasında sayılabilir.

Kaynak:
Ayşe Tolga

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here