Propolis Nasıl Kullanılır? Propolisin Faydaları Nelerdir?

2

Propolis Nedir, Propolis  Nasıl Üretilir?

Propolis bal arıları tarafından çeşitli bitkilerden toplanarak arı kovanlarına getirilen reçinemsi ve yapışkan bir maddedir. Arılar bu maddeyi bitkilerin; yaprak, sap ve tomurcuklarından toplamaktadırlar. Arıların propolis maddesini kullanma nedeni; kovanı mikroorganizmalardan, kovana gelebilecek çeşitli zararlardan ve dış faktörlerden korumak için üretirler.

Binlerce yıl önce, eski uygarlıklar tıbbi özellikleri nedeniyle kullanmışlardır. Yunanlılar, propolisi apse  tedavisi için kullanmışlardır. Asurlular enfeksiyonla mücadele ve iyileşme sürecine yardımcı olması için yaralar ve tümörlerin üzerine koymuşlardır.  Mısırlılar zamanında ise mumyalama işlemlerinde kullanılmıştır.

Propolisin Bileşiminde Neler Var?

Propolisin içeriği toplandığı kaynağına ve mevsime göre değişmektedir. İçinde 300’den fazla değişik madde vardır. Şu ana kadar, büyük oranda polifenoller olmak üzere,180’den fazla bileşik propolisin bileşeni olarak tanımlanmıştır. İçeriğinde yer alan polifenollerden başlıcaları fenolik asit ve esterleri, fenolik aldehidler, ketonlardır ayrıca flavonoidler içermektedir. Ayrıca propolis içerisinde bulunan vitaminler; B1, B2 ve E vitaminler olarak sayılabilir. İçerisinde bulunan diğer bileşimler uçucu yağlar ve aromatik asitler (%5-10), mum (%30-40), reçine, balsam ve mineral olarak magnezyum, nikel, kadmiyum, demir, çinko gibi elementler açısından zengin bir kaynaktır.

Propolisin içeriği, üretildiği yerlere göre farklılık göstermektedir. İklim, coğrafya ve ağaç farklılıkları nedeniyle propolisler değişik içerik bulundurabilirler.

Propolis Faydaları Nelerdir?

Bugün; propolis, birçok güzellik ve cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir bileşendir. Bunların yanında propolisin bu kadar popüler olmasının ardındaki nedenlerden bazıları antibakteriyel, antiviral, antifungal ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunun düşünülmesi. Propolisin ayrıca, belirli kanserlerin tedavisinde de rol oynadığı ileri sürülmüştür.

Enfeksiyonlarla mücadelede
Bağışıklık sistemini artırma
Genital siğillere karşı oldukça faydalıdır.
Cilt yaralanmalarına karşı kullanılabilir.
Ağız diş sağlığı  gibi faydalarından dolayı, artık eczanelerde; Propolis tablet ve ekstre ve diş macunu gibi ürünler şeklinde satılmaktadır.

Propolis, mantarlara karşı vücudu koruyan pinocembrin adlı özel bir bileşiğe sahiptir. Bu anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özellikler, propolisin yara iyileşmesinde yardımcı olmasını sağlar. Bir çalışma, propolisin yeni sağlıklı hücre büyümesini hızlandırarak travmatik yanıkların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Propolisle İlgili Yapılan Araştırmalar

Yapılan bir araştırmaya göre, diyabetik sıçanlar üzerinde yapılan bir deneyde; hastalık yaralarına uygulanan propolisle bu hayvanlarda çok hızlı bir iyileşme sağlamıştır.

Propolisin Etki Gösterdiği Bazı Kanser Türleri

Yapılan bazı hayvan deneylerinde; propolisin bazı kanser türleri üzerinde etkileri olabileceği görülmüştür. Cilt kanseri, pankreas kanseri, prostat kanseri, beyin kanseri, baş ve boyun kanseri, böbrek ve meyane kanseri, kan kanseri, meme kanseri,karaciğer kanseri ve kolon kanseri gibi türlerde propolisin etkili olabileceği iddia edilmiştir.

Batı Menşeli Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH)’ne göre propolisin soğuk yaralar, genital herpes tedavisi ve ağız cerrahisi sonrası iyileşme sürecini geliştirebileceği söylenmiştir.

Propolis Nasıl Kullanılır ?

 • Propolis tablet, propolis kapsül, propolis krem, sıvı ekstre veya sprey biçiminde ürünler mevcuttur.
 • Saf propolis kullanılmadan önce mutlaka seyreltilmelidir. ( tahriş edici olabilir ) 250 mg olan propolis kapsülü günde 1 ila 3 kez kullanılır.
 • Vücudu soğuk algınlığından korumak için propolis şurubu bulunmaktadır. Boğaz enfeksiyonlarında ise pastil ve gargara biçiminde kullanılmaktadır.
 • Mide ve ülser problemlerine karşı propolis ve bal karışımı ürünler kullanılmaktadır. Ağız rahatsızlıklarına ve diş ağrılarına karşı problemli kısma günde bir veya iki damla sıvılaştırılmış saf propolis kullanabilirler.
 • Yaraların dıştan tedavisi amacıyla propolis krem bulunmaktadır.
 • Propolis diş macunlara eklenerek diş çürükleri önlenebilmektedir.
 • Genital siğiller için damla şeklinde satılan propolisler kullanılabilir. Siğilin olduğu yere bir damla kadar propolis damlatılır. Etkili bir yöntem olduğu söylenmektedir. Siğillere karşı ayrıca dahili kullanımda fayda gösterebilmektedir.

Propolis Fiyatı

Propolis ürünleri aktarlarda ve internet üzerinde kolayca ulaşılabilecek ürünlerden. Fiyatları değişmekle birlikte gramajına ve kalitesine göre 30 TL ve 100 TL ye ürünler bulunmaktadır.

Propolisin Yan Etkileri Var mı?

Not: Bal veya arı zehrine alerjisi olanların propolis kullanmaları önerilmemektedir. Ayrıca; astım ve alerjisi olanların olumsuz etkilenebileceği söylenmiştir. Astım problemi olanların kullanmadan önce test yaptırmaları gerekir. Ayrıca 3-4 yaş ve altı çocukların kullanmaması gerekir. Topikal uygulamalarda cilt tahrişine neden olabilir.

Sağlıcakla Kalınız.

2 YORUMLAR

 1. Hobi olarak arıcılık yapıyorum, sınırlı miktarda kovanlarımdan temin etmiş olduğum doğal propolisleri Minnesota üniversitesinin yayınlamış olduğu makaleye istinaden %30 çözelti oranında butik olarak propolis extract üretimi yapıyorum.

  Propolis extract ın yapımı ile ilgili birde video çektim, ilgilenen arkadaşlara youtube linkini verebilirim.

  isteyen kendi de yapabilir uğraşmak istemiyorum diyenlere ben 20 ml lik cam damlalıklı şişelerde satışını yapıyorum.

  önemli bir not ; propolisi su ile çözdüm diyenlere lütfen itibar etmeyiniz. paranızı boş yere harcamayınız. bu tamemen sizlerin dini duygularınızın sömürüsüdür.

  ben extract ı %96,5 tarımsal kökenli denatüre edilmemiş saf etil alkol ile yapıyorum.

  ilave sorularınız olursa mesaj ile ulaşmanızı rica ederim…

  Ayrıca hobi üretimimin ev için kısmı ayırdıktan sonra kalan Doğal Ballarımdan da isteyen olursa mesaj ile sorunuz.

 2. PROPOLİS MÜTHİŞ BİR ÜRÜNDÜR. ANNEM 66 YAŞINDA 1 SENE BOYUNCA KULLANDI. MİDESİNDE AŞIRI GASTRİT VARDI İLAÇ KULLANMASI GEREKİYORDU. İLAÇ YERİNE PROPOLİS KULLANDI ..ŞİMDİ İSTEDİĞİ YEMEĞİ YİYOR.ACI EKŞİ VS.. PAMUK GİBİ OLAN SAÇLARININ %25-30 U SİYAHLADI..SIRTINDA KAŞINTI VARDI SANIRIM ALERJİK Bİ DURUM..TAMAMEN GEÇTİ. BEN 8-9 AYDIR KULLANIYORUM..İLK GÖRDÜĞÜM ETKİ KADINLIK HORMONUNU DESTEKLEDİĞİ İÇİN REGLİ ARTIRDI. NORMALE DÖNDÜRDÜ..HEM DE İLK AY..İKİNCİ OLARAK YAĞ YAKIMINI HIZLANDIRDIĞI METOBOLİZMAYI DENGELEDİĞİ İÇİN KİLO VERDİRDİ..ÜSTELİK YEMEKTEN KISMADAN..YİYEREK..EN ÖNEMLİSİ DE KANSERDEN KORUMASI TEDAVİ ETMESİ YAYILIMINI ENGELLEMESİ….PROPOLİS ASRIN MUCİZESİ..ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER..1- ORGANİK SERTİFİKALI OLMALI (KONTROLSÜZ, İÇİNDE KALINTI OLAN ÜRÜNLERİ SAKIN ALMAYIN ORGANİK SERTİFİKASI OLANLARI TERCİH EDİN YOKSA PROPOLİS YERİNE ZEHİR İÇERSİNİZ) 2- SU BAZLI OLMASINA DİKKAT EDİN..3- ARI ÜRÜNLERİNE ALERJİNİZ OLUP OLMADIĞINI KONTROL ETTİRİN..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here