Protein Tozlarının Zararları-Kas yapayım derken…

0

Protein Tozlarının Zararları

Belirli yaştaki her erkeğin hayali, kaslı bir vücuda sahip olmaktır. Bu uğurda çeşitli sporlar yapılır ve daha kısa sürede kaslı bir vücuda sahip olmak için çeşitli ilaçlar, enerji içecekleri ve protein tozları kullanmayan başlarlar. Ayrıca kendisine uzman diyen bir takım insanlar ticari nedenlerden dolayı bu ölümcül tuzağı insanlara özendirir. Protein tozlarının zararları ile ilgili bu ürünü satanlar size asla zararlı demezler. Sağlığınız üzerinden pazarlığa girmeyin. Protein tozlarının zararları konusunda bilimsel çalışmalar devam ediyorken bu riski almayın.

Enerji İçecekleri Tüketmeyin!

Öncelikle vücut geliştirme gibi sporlara meraklı insanlara şunları söyleyelim, enerji içeceklerinin vücutta kas yapma gibi bir özellikleri veya potansiyelleri yoktur.İçeriklerinde bir kaç orantısız eklenmiş vitamin, bol miktarda kafein ve bunlarla olumsuz bir etkileşime girip girmeyeceği net analiz edilmemiş bir kaç kimyasal ve bitkisel bileşen içerir. Hazmı kolaydır fakat vücudun buna verdiği tepki kan basıncının aşırı derecede yükselip beyin kanaması oluşturma riski vardır. Hele ki spor yapıyorsanız ölümle dans ediyorsunuz anlamına gelir. Özellikle alkol veya ağrı kesici ve diğer tür ilaçlarla alınan enerji içeceklerinin ölümcül etkisi medyada bol bol haber olmaktadır.

Protein Tozlarıyla Hayatınızı Karartmayın! Protein Tozlarının Zararları çok ağır!

Öncelikle şunu belirtelim vücudun ihtiyacı olan bir madde çoğu kez tek başlarına istenen etkiyi vermezler. Bazende tek başlarına alındıklarında vücuda zarar verebilirler. Doğal olarak tükettiğimiz protein içeren bir gıdanın bileşiminde bulunan farklı maddeler, o proteinin vücutta emilimini kolaylaştırıyor olabilir veya varsa olumsuz bir etkisi onu azaltıyor olabilir. Bu sebeple saf Protein Tozlarının vücutta nasıl tahribata yol açacağınız tahmin etmek zor olmaz. Zaten karşılaşılan vakıalarda, aşırı Protein Tozu kullanımı yüksek tansiyona, kalp rahatsızlıklarına, iç organların yağlanmasına, böbrek fonksiyonlarının bozulmasına sebep oluyor.  Bu nedenle protein tozları kullanırken vücudun ihtiyaç duyduğu toplam protein miktarı ile günlük beslenmeden elde edilen protein miktarı arasındaki fark negatif ise yani vücudun proteine ihtiyacı varsa protein tozu kullanımı için uzman desteği aranabilir.

Doğal Yollardan Kas Yapmak İçin Nasıl Beslenmeli?

Kas yapan besinler genel olarak protein içerikli besinlerdir. Ancak bu besinleri tek başına tüketmek yerine proteinlerin zararlı etkisini en aza indirecek şekilde beslenmek gerekmektedir. Kas yapan besinler arasında; yumurta, kırmızı et, balık, kümes hayvanları, soya, süzme peynir gibi besinleri sayabiliriz. Bu besinlerden maksimum derecede faydalanmak için mutlak surette öğünlerimizede bu besinlerin yanında, yeşil yapraklı sebzeler tüketmeliyiz. Ayrıca; badem, kefir, ayçiçeği, kabak çekirdeği, karpuz çekirdeği, yulaf, ceviz, kinoa, sirke, boza gibi besinlerde kas yapımından yardımcı olacaktır.

 

Sağlıcakla kalın….

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here