Protein Tozu Zararlı Mı? Protein Tozu Zararları Nedir?

Protein Tozu Zararlı Mı? Protein Tozu Zararları Nedir?

Protein Tozu ve Protein Tozunun Zararları

Protein tozu zararlı mı sorusu sık sık aklınıza geliyordur. Sizler için protein tozu zararlı mı sorusuna cevap aradık. Peynir altı suyu tozu olarak da bilinen protein tozları hakkında derlediğimiz yazımıza başlıyoruz.

Öncelikle protein tozu zararlı mı sorusuna cevap verebilmek için protein tozunun ne olduğunu bilmekte fayda var.

Proteinler, çok farklı şekilde tüketilebilirler. Protein tozları da. Bu protein tozlarının genelde 3 farklı çeşidi vardır. Peynir altı suyu tozu, soya tozu ve kasein protein tozu. Bunlardan en sık kullanılanı peynir altı suyu tozudur. Protein tozu olarak piyasada satılan ürünlerin büyük bölümü bu tozdur. Çünkü bu toz su içerisinde çözünebilen bir süt proteini olduğundan kullanımı ve tüketimi kolaydır. Süt peynirlerinin altında ki suda bol miktarda protein bulunduğu için peynir altı suyu tozu olarak bilinirler. Bu tozların gerçekleri (piyasada çok fazla sahtesi bulunmaktadır) %90 civarı saf protein barındırır.İçerisinde hiç yağ yoktur. Kolesterol ya da laktoz bulundurmazlar. Ya da çok az miktarda bulunur.

Tam protein olarak bilinen bu tozların bir diğer faydası ise diyette alınması gereken 9 aminoasidin tamamını içinde barındırmasıdır. Et tüketmeyen insanlar ise genelde soya tozunu tercih ederler. Soya tozunun tadı daha kötüdür hem de su da az çözündüğü için pek faydalı değildir. Yine de iş görür.

Protein Tozu Zararlı Mı?

Kaliteli ürün kullanıldığında (%90 ve üzeri proteinden oluşan) doğrudan bir zarar verdiği görülmemiştir. Tıp kayıtlarında protein tozuyla alakalı kayıtlı vaka bulunmamaktadır. %28’e kadar protein içeren protein tozları piyasada satılmaktadır. Bu tozların içinde çok miktarda yağda bulunduğundan zararlı olan protein tozları bunlardır. Yani alacağınız protein tozunun içeriğine iyi bakmalı ve öyle kullanmalısınız.

Vücut besinlerin nasıl geldiğine bakmaz. Yani proteini toz ya da normal gıdalardan aldığınıza bakmıyor vücudumuz. Aldığı besinin yapıtaşlarına bakıyor. Değişen tek şey sindirim süresi oluyor. Bunun dışında herhangi bir farklılık görülmemektedir. Beyaz veya kırmızı et tüketerek almaya çalıştığınız proteinleri toz olarak almakta herhangi bir zarar yoktur.

Protein Tozlarının Zararları Var Mı? Evet var. Ama nasıl? Protein tozlarının kullanımında dikkat edilecek en önemli unsur “doz” olarak geçmektedir. Yani günlük ihtiyacınızdan fazlasını aldığınız takdirde protein tozları zararlıdır. Çoğu insan alması gereken proteinin 2 kat fazlasını doğal yollardan günlük hayatta alır. Vücut bunu zorlansa da tolere edebiliyor. Bunun üzerine bir de protein tozu alındığında işte o zaman sıkıntı başlıyor. Fazla protein nedeniyle vücutta kemik erimesi ve kalsiyum kaybı(proteinler kanın pH değerlerini ciddi anlamda etkiliyorlar. Vücut bunu dengelemek için sodyum ve kalsiyum dengelerini değiştiriyor. Bu da, kalsiyum kaybının ana nedeni.) baş gösteriyor. Fakat dozu düzgün ayarlarsanız herhangi bir zarar göstermeyecektir. Hatta gündelik hayatta spor yapan biri iseniz hiç bir zararını görmezsiniz.

2003 senesinde Journal of Applied Physiology dergisinde yayınlanan bir araştırmada, 387 deniz subayı iki gruba ayrılarak protein tozu kullanımıyla test edilmiştir. 54 günlük araştırmada, protein tozu kullanan grubun savunma sisteminin daha güçlü, hastalanma oranlarının %33 daha az, kas ağrılarının daha seyrek, kas-eklem rahatsızlıkları nedeniyle doktora gitme oranlarının %28 daha az olduğu tespit edilmiştir.

Protein Tozunun dozu ne olmalı? Protein tozu nasıl kullanılmalı?

Önemli nokta protein tozunun tüketildiği zamandır. Spor sırasında değil spordan sonra 8-12 dakika içinde protein tozu kullanılmalıdır. Protein tozunun dozu ise vücut ağırlığı başına 1.2 gram kullanımı idealdir.

Sağlıcakla kalınız….

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    WEİDER PREMİUM WHEY PROTEİN tavsiyemdir kardeş

  2. Guray dedi ki:

    Merhaba, tesekkurler bu bilgi icin protein tozlari hakkinda… onerebileceginiz bir protein tozu varmi organik olan?

BİR YORUM YAZ