Protein Tozu Zararlı Mı? Protein Tozu Zararları Nedir?

2

Protein Tozu ve Protein Tozunun Zararları

Protein tozu zararlı mı sorusu sık sık aklınıza geliyordur. Sizler için protein tozu zararlı mı sorusuna cevap aradık. Peynir altı suyu tozu  ( whey) olarak da bilinen protein tozları hakkında derlediğimiz yazımıza başlıyoruz.

Öncelikle protein tozu zararlı mı sorusuna cevap verebilmek için protein tozunun ne olduğunu bilmekte fayda var.

Proteinler, çok farklı şekilde tüketilebilirler. Protein tozları da. Bu protein tozlarının genelde 3 farklı çeşidi vardır. Peynir altı suyu tozu, soya tozu ve kasein protein tozu. Bunlardan en sık kullanılanı peynir altı suyu tozudur. Protein tozu olarak piyasada satılan ürünlerin büyük bölümü bu tozdur. Çünkü bu toz su içerisinde çözünebilen bir süt proteini olduğundan kullanımı ve tüketimi kolaydır. Süt peynirlerinin altında ki suda bol miktarda protein bulunduğu için peynir altı suyu tozu olarak bilinirler. Bu tozların gerçekleri (piyasada çok fazla sahtesi bulunmaktadır) %90 civarı saf protein barındırır.İçerisinde hiç yağ yoktur. Kolesterol ya da laktoz bulundurmazlar. Ya da çok az miktarda bulunur.

Tam protein olarak bilinen bu tozların bir diğer faydası ise diyette alınması gereken 9 aminoasidin tamamını içinde barındırmasıdır. Et tüketmeyen insanlar ise genelde soya tozunu tercih ederler. Soya tozunun tadı daha kötüdür hem de su da az çözündüğü için pek faydalı değildir. Yine de iş görür.

Protein Tozunun Zararları

Kaliteli ürün kullanıldığında (%90 ve üzeri proteinden oluşan) doğrudan bir zarar verdiği görülmemiştir. Tıp kayıtlarında protein tozuyla alakalı kayıtlı vaka bulunmamaktadır. %28’e kadar protein içeren protein tozları piyasada satılmaktadır. Bu tozların içinde çok miktarda yağda bulunduğundan zararlı olan protein tozları bunlardır. Yani alacağınız protein tozunun içeriğine iyi bakmalı ve öyle kullanmalısınız.

Vücut besinlerin nasıl geldiğine bakmaz. Yani proteini toz ya da normal gıdalardan aldığınıza bakmıyor vücudumuz. Aldığı besinin yapıtaşlarına bakıyor. Değişen tek şey sindirim süresi oluyor. Bunun dışında herhangi bir farklılık görülmemektedir. Beyaz veya kırmızı et tüketerek alınmaya çalışılan protein toz olarak da alınabilir. Burada önemli husus vücudun ihtiyaç duyduğu miktardan fazla aşırı tüketimi bazı sağlık problemlerine neden olabilir.

Protein Tozlarının Zararları Var Mı? Evet var. Ama nasıl? Protein tozlarının kullanımında dikkat edilecek en önemli unsur “doz” olarak geçmektedir. Yani günlük ihtiyacınızdan fazlasını aldığınız takdirde protein tozları zararlıdır. Çoğu insan alması gereken proteinin 2 kat fazlasını doğal yollardan günlük hayatta alır. Vücut bunu zorlansa da tolere edebiliyor. Bunun üzerine bir de protein tozu alındığında işte o zaman sıkıntı başlıyor. Fazla protein alımı nedeniyle vücutta kemik erimesi ve kalsiyum kaybı(proteinler kanın pH değerlerini ciddi anlamda etkiliyorlar. Vücut bunu dengelemek için sodyum ve kalsiyum dengelerini değiştiriyor. Bu da, kalsiyum kaybının ana nedeni. Fakat dozu düzgün ayarlanırsa olabilecek riskler de azalacaktır. Hatta gündelik hayatta vücut sporlarına yönelik spor yapan  sağlıklı biri iseniz makul ölçülerde kullanılabilir ve güvenli olduğuna dair yüzlerce çalışma bulunmaktadır.

2003 senesinde Journal of Applied Physiology dergisinde yayınlanan bir araştırmada, 387 deniz subayı iki gruba ayrılarak protein tozu kullanımıyla test edilmiştir. 54 günlük araştırmada, uygun dozlarda protein tozu kullanan grubun savunma sisteminin daha güçlü, hastalanma oranlarının %33 daha az, kas ağrılarının daha seyrek, kas-eklem rahatsızlıkları nedeniyle doktora gitme oranlarının %28 daha az olduğu tespit edilmiştir. Tabi ki burada hedef kitle olarak deniz subaylarının seçilmesi tesadüf değildir.

Protein Tozunun dozu ne olmalı? Protein tozu nasıl kullanılmalı?

Önemli nokta protein tozunun tüketildiği zamandır. Spor sırasında değil spordan sonra 8-12 dakika içinde protein tozu kullanılmalıdır. Protein tozunun dozu ise spor yapanlar için vücut ağırlığı başına maksimum 1.2 gram kullanılabilir. Bu değerin aşılması bir takım riskler ihtiva edilebilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Protein Tozları ve Enerji İçeceklerine Dikkat

Sağlıcakla kalınız….

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here