Ramazanda Diyet Yapacaklara Tavsiyeler-Ramazan Diyeti Nasıl Yapılır?

5

Ramazanda Diyet-Ramazan Diyeti Nasıl Yapılmalı? 

Bu Ramazanda diyet yaparak fazla kilolarımızdan kurtulabileceğimiz gibi aynı zamanda dini ibadetimizi de yerine getirebiliriz. Ramazan kendimizi sevdiğimiz besinlerle ödüllendirmek için bir fırsat olabilir. En azından ertesi güne kadar. Burada yazıyı çok uzatmaya gerek yok, altın kural en azından Ramazanda Ayı’nda nicelikli değil nitelikli beslenelim. Nitelik’ten kastımız; miktar olarak ne kadar yediğimiz değil ne yediğimiz… Sağlığımız için en faydalı gıdaları en doğal gıdaları en az katkılı gıdaları yememiz gerekiyor. Sağlıklı ve doğal gıdaları hepimiz zaten biliyoruz ama çabuk unutuyoruz veya nefsimizi köreltemiyoruz.

Ramazanda Diyet Yapacaklara Tavsiyelerimiz

Ramazanda Diyet için Altın Kural: 

 • Bol sebze, bol doğal meyve! ( aşırı büyük ve meyveler değil, böğürtlen, yaban mersini, dut, kuru dut, üzüm, kuru üzüm, hurma, erik, kuru erik kısaca ülkemizde yetişen ve o mevsimde doğal olarak yetişen meyveler veya kuru meyveler).
 • Bol sağlıklı protein ( sebzeli kırmızı et yemekleri, kemik suyundan yapılan her tür çorba, doğal tavuk, yoğurt, doğal çökelek ve lor, kuruyemişler, ev yapımı fındık ezmesi, ceviz ezmesi, yer fıstığı ezmesi vs. )
 • Aşırı şeker ve kafeinli; tatlı ve içeceklerden, hamur işlerinden uzak iftar ve sahurlar
 • Ekmeğin, şekerin ve hamur işlerinin, kızartmaların, fazla yağın olmadığı öğünlerde yemek yeme için bir limit yok, doyana kadar rahatça yenebilir. İşte Oruç tutarken diyet listesi bu kadar basit…. Sadece Ramazanda değil 11 ayda da bu dediklerimiz geçerli ancak Oruç tutanlar için nitelikli beslenmek bir zorunluluk neticede oruç sağlıklı ve kararında beslenildiği taktirde vücuda fayda verir.

Ramazan ayında kaliteli beslenme demek 11 ay boyunca vücutta biriken yağların ve bu yağlarda biriken toksinlerin dışarı atılması için harika bir fırsat. Bilinçsiz diyet yapanları bekleyen en büyük risk zayıflama sırasında yakılan yağlarda bulunan toksin bileşikler çözünürken yeterli antioksidan almadıkları zaman ve yeterli egzersiz yapmadıkları ortaya çıkan ciddi sağlık sorunları vardır. Birincisi kanda aşırı oranda yağ ve serbest radikallerin çoğalmasıdır. Bu nedenle antioksidanlarca zengin besinlerle beslenmek önemlidir bunun yanında Ramazan ayında çok hafif tempo ile yürümek çok faydalıdır.

Ramazanda diyet yaparak kilo vermek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir kaç adım var. Öncelikle Ramazan ayında vücut açlık çektiği için sağlıklı bir takviye gerekecektir. Sahur vakitlerinde ve iftar vakitlerinde yediğiniz yemekler burada çok önemli. Ramazan Diyeti ile 12 saat kadar süren bir açlık sonunda bünyenizi yormayan tavsiyeler vereceğiz. Bu tavsiyeleri dikkate alırsanız Ramazanda 10 kilo vermek mümkün olacaktır.

Uzun açlık saatleri bu yıl dayanılması imkansız gibi görünse de, karbonhidrat yakımı ile kilo kaybı bu Ramazanda Diyet anahtarıdır. Yeterli sıvı içmek yetmez. Suyu nasıl içtiğinizde önemlidir.İftar yaptıktan sonra şeker tüketimine de dikkat edeceğiz. Peki ramazanda diyet ile ne kadar sıvı tüketimi hedeflenmelidir? İki litre ya da bir gün için sekiz bardak.

Ramazanda Diyet Yaparken Sıvı Tüketimi Tavsiyelerimiz

• iftarda iki bardak.( iftar açarken 1 bardak yavaşça, iftardan sonra 1 bardak normal şekilde içilerek.)

• iftar ve sahur arasında dört bardak. (Saatte en fazla bir bardak)

 • Sahurda iki bardak.

Çay veya kahve sıvı tüketiminden sayılmaz. Hatta Ramazanda Diyet yaparken bu içeceklerden uzak durmanız faydanıza olacaktır. Bunların yerine bitki çayları tüketebilirsiniz. Böylelikle sindiriminize yardımcı olacaktır. İftar ve sahurda sizlere tavsiye edeceğimiz içecek ise Limonata. Neden mi? Çünkü evde hazırlayacağınız limonata ( az şekerli ), gün boyu susuz kalmanızı engelleyecek, tansiyonunuzu dengeleyecektir. Ayrıca limon, zayıflama ile oluşacak sarkmalara karşı sıkılaşmaya yardım edecektir. Evde limonata tarifi için Bknz: Kolay Limonata Tarifi ve Ramazan Limonatası 

Ramazanda Diyet için İftarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ramazan ayında metabolizma yavaşlar ve enerji ihtiyacını vücut azaltarak kendini korumaya gider. İftar aç geçen süreyi telafi etme durumu değildir. Yavaş yavaş ve hafif yiyeceklerle başlayın. Unutmayın bünyemiz tokluğu yemek yedikten yaklaşık 12 dakika sonra hissetmeye başlar.

Canınız yoğun şekilde tatlı çekebilir. Ramazanda diyet yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli maddelerden biri ise şeker tüketimidir. Ramazan boyunca rafine edinmiş şekerden kaçının. Kuru ya da taze mevye ile hurma şeker ihtiyacınızı karşılamaya yeterli olacaktır. Canınız ne kadar isterse istesin biraz iradeli olabilirseniz faydasını göreceksiniz.

   Ayrıca Hurmanın faydalarından Ramazan boyunca ve Ramazan sonrası faydalanmak için;  Bknz:  Su içinde Bekletilen Hurmanın faydaları ve Hurma Diyeti konusunda bir çok bilgi bulabilirsiniz.

Karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durmalısınız. Özellikle pilav ve kremalı çorba tüketmeyin. Ekmek ya da ramazan pidesi yerine tam tahıl ekmekten 1’er dilim yiyebilirsiniz. Mesele karbonhidratları yakarak kilo vermek olunca Ramazanda diyet yaparken dikkatli olmanız gereken konulardan birisi de bu oluyor.

Ramazanda Diyet Önerimiz

Ramazanda Kilo Vermek için Sahur Önerilerimiz

 • Süt ile  bir kase lifli yulaf ya da benzeri ürünler, bir dilim ekmek ve tuzsuz bir avuç fındık.Yeteri kadar su tüketimi veya
 • 3 kibrit kutusu peynir, 4-5 zeytin, çoban salata,2 dilim ekmek veya
 • 1 kibrit kutusu peynir, 1 yumurta, 4-5 zeytin, söğüşlü salata, 2 dilim tam buğday ekmek veya
 • Bir tabak makarna, 1 porsiyon kırmızı yada beyaz. Hoşaf ya da komposto veya
 • 2-3 yumurta ile yapılan menemen, 2 parça tam buğday ekmek, tercihe göre  çok az çay veya kahve. ( Tercihimiz tabiki limonata )

Ramazanda Kilo Vermek İçin İftar Önerilerimiz

Aşağıdaki önerileri, gün gün değişik versiyonlar ile deneyebilirsiniz. Size tavsiyemiz, ekmek yerine humus ( nohut ezmesi ) veya haşlanmış patates tüketmenizdir.

  • Tavuk ( balık veya et olabilir ), salata ve Humus. Bir adet pide ekmek ile kuru ya da taze meyve veya
  • 1 kase kremasız çorba, 1 porsiyon tavuk ya da balık eti, 1 tabak sebze yemeği, yarım kase yoğurt, bol salata, 2 dilim tam buğday ekmek.

İçecek olarak; hoşaf, taze sıkılmış meyve suyu veya limonata tüketmenizi öneririz.

Sağlıcakla Kalınız.. Hayırlı Ramazanlar.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here