Ramazanda zayıflamak için altın kurallar!

0

Ramazanda Zayıflamak Mümkün müdür?

Biliyorum hem yemek yiyip hem ramazanda zayıflamak istiyorsun.Bu sıcaklarda oruçken açlıktan çok susuzluk seni bitiren.Geçmek bilmiyor dakikalar,topun patlamasına hasretsin.Ama dur!Hem soframızdakilerden ‘yeterli’ miktarda tüketip hem de ramazanda zayıflayalım mı?Gel benimle;)

1-‘Sensiz olmaz sensiz olmaz’ demiş Bülent Ortaçgil.Bu sözleri sahura ithaf ediyorum.Ramazanda zayıflamak için sahursuz olmaz!

Bu öğünde ‘ne kadar çok yersem o kadar aç kalmam’ mantığı tamamen yanlıştır.Doğru besinler tüketerek hem uzun süre tokluğa hem de ramazanda zayıflamamıza kaliteli proteinlerle yardımcı olabiliriz.‘Yumurta,peynir,et,tavuk,balık,süt,yoğurt’ uzun süre tokluk sağlayan besinler olarak başta bulunur.Tabi ki sahurda 1 litre su içmek zayıflamamız için şart!

2-O büyülü rüya=İftar

Bu rüyayı kabusa dönüştürmeyelim.Biliyorum ‘ama sofradakiler şahane duruyor’ diyorsun.Unutma sen de öylesin.Ve şahane devam edebilmen hatta fit bir şahane olman için birkaç tüyo vereyim.

Orucumuzu açtıktan sonra 1-2 hurma veya 1-2 ceviz veya 1 dilim beyaz peynir tüketebilir ardından 1 kepçe kadar ılık bir çorbayla devam edebiliriz.

Yemeği yavaş yemek hem ramazanda hem diğer aylarda zayıflamak için devam ettirebileceğimiz büyük bir tüyo.Sofradakilerden et ve et ürünleri,süt ve süt ürünleri,sebze yemeklerinden 3-4 yemek kaşığı kadar alıp avuç içi büyüklüğünde de pideni aldığında tabağını çeşitlendirebilir ve ramazanda zayıflamak için bir adım daha atmış olacaksın.Bunları yaptın mı?Harikasın!Devam ediyoruz.

3-Yürüyelim arkadaşlar!

İftarımızı ‘doğru’ ve ‘sağlıklı’ bir şekilde yaptıktan 1 saat sonra 45 dk kadar yürüyüş metabolizmanıza ‘hadi’ diyecek ve hızlandıracaktır.Merak etme bu yaptığın dengeli iftar sana sonradan ‘yemeği yedim ağırlık çöktü’ dedirtmeyecek :)

4-Ara öğünleri atlamayalım

İftardan 2,5 saat sonraki ara öğün metabolizmamızı hızlandırır unutma!Bunlar neler olabilir?

-1 porsiyon sütlü tatlı veya

-1 çay bardağı LİGHT süt (üzerine tarçın serpiştirelim)ve 1 orta boy meyve (kabuklu tüketebileceğimiz meyveleri kabuklarıyla tüketelim) veya

-2 tam ceviz içi ve  1 orta boy meyve gibi çeşitlendirilebilir.

5-Mutlaka 2.5 litre suyumuzu içelim.

İftardan sahura kadar tüketeceğimiz 2,5 litre suyun zayıflamamızdaki rolü büyük.

6-Baharatlara aman dikkat!

Tarçın tokluk hissi verdiği için,kimyon sindiriminizi kolaylaştıracağı için kullanılabilir.Ancak bunun dışındaki baharatlardan oruç tutarken bizi zorlayacağı için uzak duralım.

7-Bitki çayları

Bitki çaylarının metabolizmayı hızlandırıcı etkisini hepimiz biliriz.Ancak ramazan ayında vücudunuzdaki ödemi attığı için oruç tutarken zorluk çekebiliriz.O halde sahur hariç iftar ve sonrasındaki ara öğünde bitki çaylarımızı tüketebilir metabolizmamızı bir tık daha hızlandırabiliriz.

Metabolizmamızı hızlandırmak ve zayıflamak için temel kural her zaman 2,5-3 saat aralıklarla doğru besinlerle beslenmek,içilen su ve yapılan yürüyüşlerdir.Şimdiden afiyet olsun,fit tutsun. :)

Diyetisyen Zeynep Bircan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here