Reflü Nedir? Reflü Belirtileri Nelerdir?

0

 

Reflü Nedir? Reflü Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Reflü Nedir: Yetişkinlerin % 20’sinde görülen Mide Reflüsü olarak da bilinen bu hastalık; kabaca mide sıvısının yemek borusuna geri kaçması sebebi ile olmaktadır. Mide sıvısı dediğimiz ise; seyreltik  HCI ( Hidrolorik Asit ), alkali özellik gösteren pankreas sıvısı ve safra sıvısından oluşur. Bu sıvı; yemek borusuna kadar gelir ve uzun süre yemek borusu ile temasa geçerek tahrişe neden olmaktadır. Yemek borusunun kendisini bu tahribattan koruyacak bir mekanizması yoktur. Ayrıca; yemek borusu alt ucunda mide sıvısının geçişini engelleyen kapa, reflü hastalarında gevşek durumdadır. Bu gevşeklik sıvı geçişine neden olarak, reflü ataklarına neden olur.

En Çok Karşılaşılan Reflü Belirtileri Nelerdir?

Göğüs Ağrısı en tipik reflü belirtileri arasındadır. Mide sıvısının yemek borusuna gelmesiyle; yemek borusu asit etkisiyle yanmaya başlar ve yanma çoğu kez; göğüs ağrısı olarak ortaya çıkabilir. Bu ağrılar sıklıkla yemek sonrasında, mide asidinin daha çok salgılanmasıyla oluşur. Eğer aşırı baharatlı, ağır ve sindirimi zor besinler tüketiliyorsa, reflü periyotları artar ve ağrılar şiddetlenir. Genel olarak yemek borusunun yanması göğüste ağrı şeklinde ortaya çıkar.

Ses Kısıklığı veya Boğaz Ağrısı, Öksürük de Mide reflüsü belirtileri arasındadır: Bazen soğuk algınlığı ile karıştırılsada; yemek boğazından ses tellerine ulaşan mide sıvısının ses tellerini tahriş ederek ses kısıklığına yol açması; reflü belirtileri arasındadır. Ayrıca; boğaz ağrısı da meydana gelebilir. Bazen de nedensiz öksürüklerin kaynağı; mide reflüsü olabilir.

Ağzıda acı tat ve ağza acı su gelmesi de reflü belirtileri arasındadır. Gırtlakta ve ağızda yanma ve acı tat şeklinde kendini belli eder.

Hazımsızlık ve Sindirim şikayetleri de reflü belirtileri arasında görülebilir. Mide Reflüsü  olan kişilerin çoğunda “dispepsi”  denen sindirim zorluğu sendromu  görülebilmektedir. Dispepsi belirtileri arasında; yemeklerden sonra mide bulantısı, şiş ve sertleşmiş bir karın, huzursuzluk, üst karın ağrısı ve geğirme gibi belirtileri vardır. Ayrıca bu şikayetlere mide bulantısı da eşlik edebilir.

Reflü Belirtileri Etkilerini Hafifletmek için Tavsiyeler

Reflü hastaları; özellikle yemek sonrası dik pozisyonda oturmalıdırlar. Yemekten hemen sonra uzanmak; hem reflü hemde başka rahatsızlıklar için yanlış bir davranıştır. Eğer uzanılması gereken bir durum varsa reflü yastıkları adı verilen üçgen yastıkları kullanılabilir. Burada amaç; mide sıvısının yemek borusuna ulaşımını engellemektir.

Reflü hastalarının; yemekleri küçük lokmalar halinde ve iyice çiğneyerek tüketmeleri gereklidir.

Belkide; mide reflüsü dahil pek çok mide ve sindirim probleminin esas kaynağı yemekleri düzgün çiğnememektir. Sindirim midede değil ağız içinde başlamaktadır. Ağız içinde yiyecekler  dişler vasıtası ile  çiğnenerek mekanik parçalanmaya uğrarken; tükürük içinde bulunan amilaz enzimi sayesinde de, çiğneme esnasında besinle karışan tükürü kimyasal bir parçalanma meydana getirmektedir. Lokmalar; ne kadar çok çiğnenirse o kadar çok tükürükte bulunan  amilaz enzimi ile karışarak; mideyi rahatlatacaktır. Ayrıca bu salgı, midenin aşırı asitliğini nötr hale getirecektir. Bu davranış şekli kilo vermek için de altın  kurallardan biridir. Yapılan araştırmalarda; sağlıklı beslenmesine rağmen kilo alan insanların büyük kısmının yiyecekleri yeterince sindirmediği tespit edilmiştir. Ayrıca; amilaz salgısını arttırdığı için sakız çiğnemek de reflü hastalarının yapması gereken davranışlardan birisidir. Yapılan çalışmalar; yemeklerden yarım saat sonra şekersiz sakız çiğnemenin mide asit dengesini düzenlediğini ortaya koymuştur.

Karbonat: Üzerinde çok tartışma yapılsada; karbonat tüketimi hem zayıflamak hem de mide asidini dengelemek adına geçerli yöntemlerden birisi. Günümüzde ingiliz karbonatı adı altında satılan bu üründen; bir çay kaşığı , bir litre suya atılarak yavaş yavaş tüketilmesi tavsiye ediliyor. Bir miktar tansiyonu yükselttiği için dikkatli kullanılması gerekir. Ayrıca bazı uzmanlara göre; reflü için karbonat kullanımı sağlıklı değil. ( Bknz: İngiliz Karbonatı Hakkında Bilgi )

Kudret Narı’da sindirim ve mide sorunları içinleri faydalı besinler arasındadır.

Not: Bu ürünleri kullanabilmekte için doktor tavsiyesi şarttır. Hele ilaç kullanıyorsanız, ilaç etkileşimi olacağından ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Reflü Diyeti Nedir? Reflü Diyeti Nasıl Yapılır? Reflü için Lahana Çayı

Limonlu su içmek reflü hastaları için çok fayda sağlayacaktır. Normalde asidik olan limonlu su vücuda girdiğinde alkali hale gelmektedir. Bu sebeple, gün içinde tüketilen limonlu su mide reflüsü şikayeti olan hastalara çok iyi gelecektir.

Alkali beslenmeye özen gösterilmesi, aşırı yağlı, kızartma, hamur işi, rafine tuz ve rafine şeker yiyeceklerden uzak durmakta fayda vardır. Ayrıca; kola, kahve gibi yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Süt, peynir yumurta gibi gıdalar vücudu asidik yaptıklarından; reflü hastaları çok dikkatli tüketmelidirler. Bunlar yerine çökelek, ayran ve yoğurt tercih edilmelidir.

Aynı sefa çayı da reflü hastaları için çok faydalıdır. Reflü hastaları için önerilen bir diğer yöntem ise lahana çayı tüketmektir. Lahana çayı tarifi: Lahananın 2 adet dış yaprağı alınır ve 2,5-3 su bardağı suda 15 dakika ağzı kapalı olarak kaynatılır.

Yemeklerden hemen sonra egzersiz yapılması da mide sıvısını aşırı hareketlendireceğinden pek sağlıklı bir davranış değildir.

Ciddi ve Hemen Tedavi Edilmesi Gereken İlerlemiş Reflü Belirtileri:

Nedeni belirsiz kilo kaybı

Kanlı Kusmuk

Ses kısıklığı ( Özellikle sabahları )

Uzun süren hıçkırık

Mide bulantısı

Göğüste ağrı,

Nefes alıp verirken ses çıkması ve kuru öksürük
Siyah, yağlı görünümlü dışkı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here