Reishi Mantarı Mucize mi Değil mi?

0
217

Reishi Mantarı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Önemli Not: Bu yazımız bilgilendirme amaçlı olup, amacımız reishi mantarı tüketimini özendirmek değildir. Aşağıda okuyacaklarınız tamamen yerli ve yabancı yazılardan derlenmiştir. Bu mantar türünün; TÜM DOĞAL VE YENİLEBİLİR BESİNLERDE OLDUĞU  GİBİ BAZI FAYDALARI MÜMKÜN OLABİLİR. ANCAK BUNLAR ABARTILMAMALIDIR. Reishi mantarı’nın aşağıda yazan sorunlara kısmi olarak faydası olacağı söylenebilir ancak bu faydalar gereğinden çok çok fazla abartılarak insanlar, özellikle kanser hastaları yanlış bilgilendirilmektedir.

Ayrıca; reishi mantarı’nın aşağıdaki durumlarda fayda sağladığı bilimsel olarak ispatlanmamıştır. Sayfa olarak bizim tavsiyemiz, böyle ürünleri tüketmek yerine; ülkemizde yetişen, fiyatları makul, faydaları kısmen bilimsel olarak da tespit edilmiş olan; Keçiboynuzu ( Astım, iktidarsızlık, alerji, kabızlık vs. ), Çörek Otu ( Bağışıklık güçlendirme ), Devedikeni ( bağışıklık, karaciğer ), Hunnap ( güç ve kuvveti arttırma , Meyan Kökü ( bağışıklık, astım, alerji, kronik yorgunluk ), dut, böğürtlen, sinir otu, melisa otu, biberiye, sarı kantaron gibi sitemizde sık sık üzerinde durduğumuz besinleri tüketmenizdir.

Bu mantar ve bu mantardan yapılan ürünleri almayı düşünüyorsanız, öncelikle zararlarını ve gerçekten etkili olup olmadığını araştırarak almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca şu da var; reishi mantarı özlü vs. adı altında satılan ürünler orjinal dahi olsa, bu mantar türünün gerçekten etkili olup olmadığı konusunda kuşkularınızın olması gerekir. Ayrıca; piyasada içerisinde bu mantar özünü hiç ihtiva etmeyen veya olması gerekenden daha az miktarda içeren ürünler de olabilir. Bu sebeple; reishi mantarı özlü ürünler kullanacaksanız muhakkak kalitesine güvendiğiniz bir ürünü tercih edin.

Bu makalede cevaplamaya çalışacağımız sorular.
Neden insanlar reishi mantarına ilgi duyuyor?
Reishi Mantarı besinlerle birlikte alınabilir mi?
Reishi mantarı’nın sağlık açısından riskleri var mı?

Reishi mantarı sağlığı korumak ve ömrü uzatmak için geleneksel tıpta birçok Asya kültürlerinde binlerce yıldır kullanılmaktadır. Ayrıca lingzhi olarak da bilinir. ”  Ölümsüzlük Mantarı ” olarak da adlandırılmış olup, bu şekilde de reklamı yapılmaktadır. ( Ancak bu tamamen efsanelere dayanan bir uydurmadır. )

Neden insanlar reishi mantar’ına ilgi duyuyor?

Reishi mantarı, bağışıklık sistemini geliştirmek, stresi azaltmak, uyku bozukluklarını ve yorgunluğu azaltmak için geleneksel tıpta kullanılmıştır.

Reishi Mantarı Faydaları Hakkında Söylenenler

Yüksek kan basıncını düşürür
Yüksek kolestorolü düşürür
Kalp-damar hastalıklarına iyi gelir
Karaciğer veya böbrek hastalıklarına iyi gelebilir
(Astım gibi) Solunum sistemi hastalıklarında kullanılır.
(Örneğin grip gibi) Viral enfeksiyonlar ile HIV / AIDS gibi hastalıklarda bağışıklık sistemini takviye eder, buda tedaviyi desteklemesi anlamına geliyor.
Kemoterapi sırasında vücudu destekler.
Zona ağrılarına karşı kullanılabilir.

Bunun dışında reishi mantarı, beyne giden oksijen miktarını arttırdığı için kişilerde zindelik oluşturduğu iddia edilir.. Beyin hücreleri için oldukça faydalıdır.

Kanser tedavisinde daha çok kırmızı reishi mantarı kullanılmaktadır. Kırmızı reishi mantarı, kanser hücrelerini öldürürken sağlıklı hücrelere zarar vermediği söylenir. Prostat, meme ve akciğer kanserlerine karşı bilhassa fayda ettiği söylenmiştir.

Reishi mantarı acı ve odunsu bir tata sahip olup, mutfaklarda kullanılmamaktadır. Daha çok tıbbi amaçlı ve takviye besin amaçlı kullanılmaktadır. Bu mantarlar, piyasada reishi tozu, reishi kapsül ve sıvı reishi olarak bulunmaktadır.

Sağlık nedenleriyle alındığında, genellikle kurutulmuş ya da bu gibi biçimde gibi bir özütü alınır. Reishi mantarı’nın uzum süreli kullanılmaması gerekmektedir. Uzun süreli kullanımlarda ( 3 – 6 aydan fazla ) çeşitli alerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Ağız, boğaz ve burunda çeşitli kaşıntı ve döküntülere sebep olabilir. Ayrıca; baş dönmesi, kaşıntı, pişik, baş ağrısı, mide bozukluğu, burun kanaması ve kanlı dışkı görülebilir. Bunların yanında hipertansiyon ilaçları ile birlikte kullanılmamalıdır. Yine düşük trambosit sayısı olan bireylerin kullanması sakıncalıdır. Aynı durum hamile ve emziren bayanlar içinde geçerli olup, hamile bayanların kullanmaması gerekmektedir.

Sağlıcakla Kalınız..

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here