Reishi Mantarı Mucize mi Değil mi?

0

Reishi Mantarı Nedir?

Reishi mantarı sağlığı korumak ve ömrü uzatmak için geleneksel tıpta birçok Asya kültürlerinde binlerce yıldır kullanılmaktadır. Lingzhi veya Ganoderma mantarı olarak da bilinir. ”  Ölümsüzlük Mantarı ” olarak da adlandırılmış olup, bu şekilde abartılı bazı reklamları yapılmaktadır. Bilimsel adı Ganoderma lucidum olan reishi mantarı, delikli mantarlar (Polyporaceae) ailesine mensuptur.

Reishi Mantarı Nerelerde Kullanılır? Reishi Mantarının Zararları

Reishi mantarı, bağışıklık sistemini geliştirmek, stresi azaltmak, uyku bozukluklarını ve yorgunluğu azaltmak için başta Çin Geleneksel Tıbbı olmak üzere bazı kültürlerde 4000 yıldır kullanılmaktadır. Bu mantar türü yiyecek olarak kullanılmamaktadır. Tat olarak sert ve odunsu bir tada sahiptir. Genellikle kurutulmuşu veya toz haline getirilmiş ekstresi kullanılır.  Genel olarak suda çözülerek tüketilir. Bu amaçla bir miktar mantar kurusu veya tozu su içerisinde kaynatılır ve ardından hemen tüketilir. Ancak; literatürde reishi mantarının kullanımının pek çok sağlık sorununa neden olabileceği tespit edilmiştir. Özellikle kemoterapi alan hastaların bu mantarı kullanmaması tavsiye edilir. Kemoterapinin etkisini azaltıcı, karaciğer fonksiyonlarını bozucu etkiler bulunabilmektedir. Literatürde reishi mantarı kullanımı sonrasında ölüm vakaları rapor edilmiştir.

Reishi mantarı acı ve odunsu bir tata sahip olup, mutfaklarda kullanılmamaktadır. Daha çok tıbbi amaçlı ve takviye besin amaçlı kullanılmaktadır. Bu mantarlar, piyasada reishi tozu, reishi kapsül ve sıvı reishi olarak bulunmaktadır.

Sağlık nedenleriyle alındığında, genellikle kurutulmuş yada özütü alınır. Reishi mantarı’nın uzun süreli kullanılmaması gerekmektedir. Uzun süreli kullanımlarda ( 3 – 6 aydan fazla ) çeşitli alerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Ağız, boğaz ve burunda çeşitli kaşıntı ve döküntülere sebep olabilir. Ayrıca; baş dönmesi, kaşıntı, pişik, baş ağrısı, mide bozukluğu, burun kanaması ve kanlı dışkı görülebilir. Bunların yanında hipertansiyon ilaçları ile birlikte kullanılmamalıdır. Yine düşük trombosit sayısı olan bireylerin kullanması sakıncalıdır. Aynı durum hamile ve emziren bayanlar içinde geçerli olup, hamile bayanların kullanmaması gerekmektedir.

Bu mantar ve bu mantardan yapılan ürünler için öncelikle zararlarını ve gerçekten etkili olup olmadığı araştırılarak, doktor tavsiyesi ile alınması tavsiye edilir. Ayrıca şu da var; reishi mantarı özlü vs. adı altında satılan ürünler orjinal dahi olsa, bu mantar türünün gerçekten etkili olup olmadığı konusunda veya etkisiz olabileceği konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.  Ayrıca; piyasada içerisinde bu mantar özünü hiç ihtiva etmeyen veya olması gerekenden daha az miktarda içeren ürünler de olabilir. Bu sebeple; reishi mantarı özlü ürünler kullanılacaksa muhakkak kalite, sertifika ve marka araştırması yapılmalıdır.

Önemli Not: Yazımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Reishi mantarı için tüketim tavsiyesi niteliğinde değildir. Tüketimi tamamen bilimsel araştırmalar neticesinde elde edilecek bulgular ve doktorların onayı ile olmalıdır. Gelişigüzel kullanımı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Sağlıcakla Kalınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here