Reyhan ve Reyhanın Faydaları

6

Reyhan Bitkisi yada Fesleğen  Nedir?

Reyhan; ballıbabagiller ailesinden olup, diğer adıyla fesleğen olarak bilinir. Yeşil yada kuru olarak tüketilen fesleğen sağlık açısından faydalıdır. Ilıman iklimlerde yetişir, beyaz-pembe arası çiçek açar ve kendine özgü hoş kokusu olan yapraklara sahip bir bitkidir. Anavatanı’nın Hindistan olduğu düşünülür. Pek çok kişi reyhanla fesleğeni farklı bitkiler olarak bilirler ancak bu iki bitki tamamiyle aynıdır. Fesleğen, reyhan bitkisi üzerinde oluşan doğal yada yapay yollarla gerçekleşmiş kültivar işlemleri sonucunda oluşmuştur. Bu iki bitki arasındaki fark bahçe nanesi ve dağ nanesi arasındaki farktan daha azdır.

Reyhanın Faydaları Nelerdir?

Reyhanın en önemli faydası sigarayı bırakmak isteyenlere karşı sağladığı faydadır. Amerika’da yapılan bir araştırmada, günde üç defa ağızda çiğnenen reyhan sigarayı bıraktırıcı etki veriyor.

Reyhan otu, öksürüğe iyi gelmektedir.  Çayı veya çiğ tüketimi baş dönmesini kesmekte ve bağırsak gazlarını gidermektedir. Reyhan yağının selülit giderici olduğu söylenmektedir. Ayrıca iştahı açmaktadır. Ağız yaraları için de etkili bir bitkidir. Saç dökülmesini önlemekte ve saçları kuvvetlendirmektedir.

Genel olarak, çay gibi demlenip, balla tatlandırılarak içilir. Reyhan çayı; uykusuzluk, kolay hazım  için, anne sütünü arttırma, stres, asabiyet ve gerginliği gidermek amacıyla, ishal, baş ağrısı, çeşitli sancılar, boğmaca hastalığı, müzmin öksürük gibi hastalıkları iyileştirme amacıyla içilebilir. Ayrıca saç bakımı için de kullanılır. Reyhan çayı ile yıkanan saçlar kuvvetlenir, saç dökülmesi azaltabilir. Bunların dışında; ağız yarası gibi sorunlarda da bu bitki lapa haline getirilir ve uygulanır. Fesleğenin kokusu baş ağrısına iyi gelmektedir. Bu amaçla koklanabilir. Reyhan tohumu öğütülüp yine balla karıştırılarak tüketilirse bağırsak sancısına karşı iyi gelmektedir. Bu bitkiyi çiğnemek ağız yaralarına da iyi gelebilmektedir.

Fesleğen Nasıl Kullanılır

Reyhan Otu hem kurutulmuş halde hem de yeşil olarak kullanılabilir. Genel olarak yemeklerde en son süsleme garnitürü olarak katılır. Salatalara ve çorbalara konduğu gibi, çeşitli içecek ve şerbetlerde aroma olarak kullanılır. Fesleğen özellikle İtalyan mutfağında sıkça kullanılan bir baharattır. En çok tüketilen makarna soslarından biri olan Pesto sosu fesleğenden yapılmaktadır. Özellikle peynir salatalarında peynir ile mükemmek bir uyum göstermektedir.

Ayrıca; bahçelerde bir süs bitkisi olarak kullanılmaktadır, Fesleğen ev içerisinde de yetiştirilebilmektedir. Fesleğen evlerde; sinek ve böcekleri uzak tutan bir bitki olmasından dolayı, ev ve ofis gibi kapalı alanlarda  hem koku hemde böcek kovma amaçlı kullanılmaktadır.

Sağlıcaka Kalınız….

6 YORUMLAR

 1. 6) Ebû Osman en-Nehdî (16) rivayet ediyor : Resûlullah Efendimiz: “Herhangi birinize Reyhan (fesleğen) verilirse almamazlık etmesin. Zîrâ o, cennetten çıkmıştır.” buyurmuşlardır. (17)

 2. Gürkan bey. Fesleğen yeşil olur ve reyhan mor reng olur. Benim ülkemde de çok kulanılır reyha sız çoban salata yapmazlar.Lütfen insanların kafaları karıştırmayın.

 3. Reyhan ve fesleğen aynı değîldir. İnsanları yanlış bilgilendirmeyin
  Reyhan, Ocimum basilicum
  Reyhan (Ocimum basilicum) türünün irili ufaklı birçok doğal çeşidi var: Mor yapraklı, yeşil yapraklı, mor-yeşil karışık veya ebruli yapraklı. Bunlar reyhan çeşitleridir.

  Kökeni Hindistan olup 2500 yıl kadar önce insanlar Ortadoğuda ve Akdeniz civarlarında bu bitkiyi tıbbi amaçlarla yaymıştır. Birçok Ballıbaba türü gibi reyhanlar da genelde ilk yılında çiçek açınca hayatları son bulur. Bazı çeşitleri (aynı tür olmasına rağmen) iklimi elverişli yerlerde çok yıllık olabiliyor.

  Fesleğen, Ocimum basilicum var. minimum
  Fesleğen reyhandan melezleme (hibritleme) yoluyla türetilmiş birkaç kültivara verilen ortak addır. Bunlara hibrit mi yoksa reyhanın kültivarları mı deneceği kesinlik kazanmamış. Doğal çeşit olduğunu iddia edenler bile var.

  Feslegen
  Fesleğen denince en tanınanı (Ocimum basilicum var. minimum) çok küçük yapraklı ve çok sık dallı top fesleğendir. Avrupa’da Yunan reyhanı denir (Greek basil). Boyu ortalama 15cm’dir. Az güneşli ve sulak yerlerde 30cm uzayabilir. Bizim fesleğen dediğimiz bitki budur.

  Yine fesleğen adıyla satılan ama yaprakları biraz daha büyük olup top fesleğen kadar aşırı çoklukta dallanmayan ve daha uzun olabilen bitki reyhanın başka bir kültivarıdır.

  • Gürkan bey; fesleğen ve reyhan tamamen aynı türe ait iki farklı kültürdür. Fesleğen özel bir reyhan türü olup, Yunan reyhanı adı ile de bilinir. Tabiki kısmi olarak farkları vardır ancak bu fark iki ayrı tür oluşturacak kadar belirgin değildir. Ki bazı görüşlere göre; fesleğen tamamen reyhandan türetilmiş hibrit bir reyhan çeşididir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here