Root Beer – Kök Bira ( Alkolsüz Bira )

Root Beer – Kök Bira ( Alkolsüz Bira )

Kök Bira veya Root Beer Nedir?

Root Beer, diğer adıyla kök bira Amerika’nın milli içeceklerinden birisidir. Adı kök bira ama kendisi alkolsüzdür yani ‘ alkolsüz bira‘ dır.. Mayalı bir içkidir, bira gibi köpüklü kola gibi tatlı bir içecektir. Her türlü yemeğin yanında içilebilecek sağlıklı bir besindir.

Root Beer; daha önceleri Amerika’da yetişen ”sarsaparilla ve sassafras” adlı bitkilerin köklerinden üretiliyordu ancak kanser yapıcı etkilerinden dolayı günümüzde bu bitkiler kullanılmıyor, bu bitkiler yerine artık kök bira yapımında meyan kökü ve zencefil, narenciye ve vanilya gibi bitkiler kullanılıyor.

Kök Bira – Root Beer Nasıl Yapılıyor?

Root Beer‘in pek çok çeşidi var Amerikada ama genel olarak kullanılan malzemeler mısır şurubu ile karıştırılıp ahşap fıçılara basılıyor ardından maya eklenerek mayalanıyor. Ardından bir dizi işlem sonucu içime hazır hale getiriliyor.

Root Beer” aslında bir ürün grubuna verilmiş bir isimdir. Bitkisel köklerden ve özlerden üretilen tüm meşrubat sınıfı içecekler bu kategori içine girebiliyor. Çikolatalısı, vanilyalısı, vişnelisi gibi pek çok çeşidi var ve Amerika’da Root Beer alanında üretim yapan elliye yakın üretici var.

İşin ilginç yanı; Root Beer üreticileri son zamanlarda bizim meyan kökü’nü tercih eder hale gelmişler. Bunda diğer köklerin bir takım sakıncaları önemli bir etkendir. Bir kısmı kanserojen etkileri bazıları ise ( keklik üzümü gibi ) aşırı tanen içerikleri buna sebep olmuş olabilir. Ayrıca; meyan bol bulunan ve sağlık açısından pek çok faydası bulunan bir bitki. ( Tansiyona ve şekere iyi gelmiyor söyleyelim ).

Ayrıca; meyan kökünün kola üretiminde kullanılan ana malzemelerden biri olduğunu hatırlatalım. Ayrıca, Hollanda’nın dünyaca ünlü şekerlemeleri yine meyandan yapılıyor.

Meyaankökü içeren Root Beer‘lerin sağlık açısından faydalı olduğu söyleniyor. Gerçekten de meyan kökü, göğüs ağrılarına, solunum yolu hastalıklarına özellikle astım ve alerji gibi sorunlara çok iyi geliyor. Ülser ve gastrit gibi hastalıklar içinde çok faydalı bir bitki.

Root Beer üretimi hatta satışı dahi Türkiye’de yapılmıyor. Bu ürünü kullanan Türklerin yaptığı yorumlarda tadının hiç beğenilmediği ve aynı zamanda içine bengay kremi eklenmiş bir içecek olarak değerlendiriliyor. Ancak damak tadı alışkanlıklardan ibaret,  değiştirmek mümkün olabilir.

Umurlu ki, bu ürün bazı girişimcilerimizin dikkatini çeker.

Sağlıcakla Kalınız…

Kaynaklar:

http://morfikirler.com/yazi/root-beerin-onlarca-cesidi-bize-uyar

http://www.paradergi.com.tr/yaz8-304-137,48@300.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ