Ruşeym Nasıl Kullanılır? Ruşeymin Faydaları Nelerdir?

0

Ruşeym Nedir? Ruşeymin Faydaları Nelerdir? Buğday Ruşeymi Nasıl Kullanılır?

Ruşeym; tahılların embriyosu olarak da bilinir. En çok bilinen ruşeym buğdaydan elde edilen ruşeymdir. Bunun dışında; arpa ve mısırdan da ruşeym elde etmek mümkündür. Buğday ruşeymi ise buğdayın işlenmesi sırasında elde edilen unun raf ömrünü uzatmak için buğdaydan çıkartılan aslında buğdayın en faydalı kısmıdır. 1 ton buğdayın işlenmesi ile sadece 1 kilo buğday ruşeymi elde edilebilir. Vitamin ve mineraller açısından çok zengin olan buğday ruşeymi esas olarak buğday tohumlarının çoğalmasını ve çimlenmesini sağlayan hayati bölümüdür.

Ruşeymin Faydaları Nelerdir?

Buğday Ruşeymi; B,E ve A vitaminleri, folik asit, demir,krom ve çinko içerir. Diyet lifi, proteince zengindir ve az oranda yağ ve şeker içerir. Kolesterol içermeyen bir besindir. Öz bir besin olduğundan içeriğinde insan vücuduna gerekli olan malzemeleri içerir. Hücrelerin kendisini onarması, vücuda güç vermesi, gözler için faydalı olması, kansızlığa iyi gelmesi, halsizlik gibi problemleri giderebilmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, cilt için gerekli olan malzemeleri içermesi sayılabilir.

Buğday Ruşeymi Nasıl Kullanılır? Ruşeym Bebeklere Nasıl Verilir? Ruşeym Ne Kadar Tüketilmelidir?

Buğday ruşeymi; evde yapılacak her tür ekmek, kek, pasta gibi tariflerin içerisine içeriği zenginleştirmek için eklenebilir. Ayrıca; yoğurt ile karıştırılarak tüketilebilir. Salatalara ve meyve salatalarına eklenebilir. Çorbalara eklenerek tüketilebilir. Buğday Rüşeymi; doktor onayı ile 12. aydan sonra bebek mamalarına vs çok küçük oranlarda katılarak verilebilir. Genel anlamda ruşeymin kullanımları şu şekildedir:

Ekmek ve pasta yapımında 1 kilogram un içerisine 1 yemek kaşığı kullanılır. Meyve suları, yoğurt ve süt vs. içerisine yetişkinler için günde 1 yemek kaşığı kullanımı güvenilirdir. Çocuklar için tüketimi, çocuğun yaşına göre günde yarım çay kaşığı ile bir tatlı kaşığı olacak şekilde ayarlanabilir. Ancak; ruşeymin içeriği zengin ve ağır bir besin olması, alerjiye neden olabilmesi nedeniyle dikkatle tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle bebekler ve çocuklar için miktar bir uzmana sorulmalı, buğday alerjisi, gluten hassasiyeti gibi durumlar varsa kesinlikle kullanılmamalıdır.

Ruşeym Nerden Alınır? Ruşeym Nasıl Saklanır?

Buğday ruşeymi büyük marketlerde vakumlu poşetlerde satılmaktadır. Hassas bir besin olduğundan çabuk bozulmaktadır. Paket açıldıktan sonra mutlaka ağzı kapalı kavanozlarda buzdolabında saklanmalı ve paket üzerinde yazan saklama koşulları ve son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir.

Not: Yazımız bilgilendirme amaçlıdır. Ruşeymin kullanım miktarı kişiden kişiye değişebileceğinden, bu tarz besinleri tüketmeden önce  kişinin alerji durumunun bilinmesi faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here