Rutin – P1 Vitamini Gençlik İksiri mi?

0

Rutin Vitamini Nedir? Rutin Vitamini Faydaları Nelerdir?

Rutin diğer adıyla P1 vitamini dolaşım sağlığı için önemli bir vitaminidir. Zayıf damarlardan kaynaklanan kanamaların durdurulmasında önemlidir. P1 vitamini basur ( hemeroid ) sorununda oldukça etkili olarak kullanılmaya başlanmıştır. Varis ve cilt morarması tedavilerinde de etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

P grubu vitaminlerinden olan P1 vitamini ( Rutin ), vücudun C vitaminini absorbe etmesine yardımcı olur . Ayrıca ciltteki kolajeni korumaktadır. Kalojen bir çeşit proteindir ve memelilerde bol miktarda bulunmaktadır. Yaşlandıkça vücuttaki kalojen miktarı azalmaktadır. Kalojen yapısının korunması sağlıklı ve genç görünümlü bir cilt yapısı için çok önemlidir. Ayrıca Rutin yani P1 vitamini damarların güçlenmesi için gerekli bir vitamindir. Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır ve kuvvetli bir serbest radikal yok edici antioksidandır. Fenolik bir antioksidan olan rutin’in  süperoksit radikalleri temizleyebileceği kanıtlanmıştır. Görüldüğü gibi P1 vitamini yaşlanmayı geciktiren bir etkiye sahiptir.

Rutin- P1 vitamini eksikliğinde , kılcaldamar zarları ve doku hücreleri arasında çimentomsu bazı maddelere rastlanmıştır. Ayrıca inflamasyon (dokularda ağrılı şişme ve kızarıklık), kılcal damarlarda yırtılma, çatlama ve kanamalar görülebilmektedir. Şeker hastalığına bağlı gelişen göz sorunları, kanamayı durdurucu etkisinden dolayı yukarıda bahsi geçen hemeroid, varis, diabetik kanamalar,ülser, doğum ve adet akanamaları, diş eti kanamalarında, fayda sağlayabilmektedir.

Yine Rutin vitamininin etkileri arasında; eklemlerde şişme ve iltihaplanmalarda, ani düşük riskine karşı ve astımda ve alerjik durumlarda, fayda sağlayabilmektedir. D vitamini ile birlikte kullanılması durumunda menapozda, beyin kanaması ve felç oluşumunda, radyasyona karşı, etkili olduğu düşünülmektedir…

Portakal, Limon ve Mandalina Kabuklarını atarken bir daha düşünün.

Turunçgillerin iç tarafında bulunan beyaz etki kısım ( kabukla, meyve arasındaki beyaz tabaka ) yüksek miktarda P vitamini içermektedir.

P vitamini Biyoflavonoitler, rutin, sitrin, hesperidin olarak bilinmektedir. Biyoflavonoitler; bitkilerde, tür­lerine göre ya billursu yapılar halinde ya da flavon glikozit şeklinde bulunurlar. Vücutta kılcal damar­ların duvarlarını güçlendirmek ve böylece purpura hastalığını (kılcal damar bozukluklarından kaynak­lanan morumsu lekeler) önlemek, ya da dokularda ki kanamaya engel olmak üzere hareket ederler.Biyoflavonoitler, vücuttaki C vitamininin metaboliz­ması ve C vitamini emilimi için de temeldir.

Biyoflavonoit takviyesi, gerilen kaslarını daha hızlı iyileş­tirmek ve burkulan eklemlerin ya da tahriş olan de­rinin daha hızlı iyileşmesini sağlamak üzere atletler tarafından kullanılır. Biyoflavonoitler yüksek tansi­yon (hipertansiyon) tedavisinde ve C vitaminin bağ dokulardaki yararlı etkilerini güçlendirmede de iyi sonuç verirler. Billursu bir biyoflavonoit olup kara­buğdaydan elde edilen Rutin (C27H30O16, 3H20) de antioksidan olarak etki eder. Rusya’da korunma amacıyla günde 1 mg rutin takviyesi uygulanması çok güzel bir fikirdir.

Rutin ( P1 ) vitamini en çok karabuğday içerisinde bulunmaktadır,  bunun dışında; turunçgillerde, marulda,  biberde, yer fıstığında ve özellikle turunçgil kabuklarında bol miktarda bulunmaktadir.  Ayrıca; Kivi, yeşil çay, soğan, kuşburnu, ıspanak, lahana, yeşil çayda P1 vitamini bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here