Sabun Cevizi – Doğal Deterjan

0

Organik Sabun Cevizi Nasıl Kullanılır?

Sabun Cevizi veya Sabun yemişi uzak asyada yetişen sabun ağacı‘nın meyvelerine verilen isimdir. Bu inanılmaz meyve hasat edilir ve güneşte kurutulur. Hindistan ve nepal gibi ülkelerde doğal bir şekilde yetişen bu meyveler; son zamanlarda toksik olmamalarından dolayı özellikle organik sabun ve organik deterjan olarak kullanılmaktadır.

Soapnuts Ayurveda şampuan ve temizlik malzemesi olarak oldukça popüler olmuştur. Cildin beslenmesini teşvik etmek amacıyla Ayurveda tıbbında kullanılmaktadır. Soapnuts hafif böcek öldürürücü özelliklere sahip olan ve geleneksel olarak kafa derisinden bitlerin çıkarılması için kullanılır.

Sabun Cevizi Nasıl Kullanılır? Sabun Cevizi Faydaları Nelerdir?

● Küçük pamuk keseler içine konarak kullanılır.
● Mükemmel çok amaçlı temizleyicidir
● Çamaşırlar için bez kese 4-6 kez arası kullanılabilir.
● Hipoalerjenik, parfüm içermeyen, çevre dostu, biyolojik olarak parçalanabilen ve organik bir üründür
● Düşük köpüklenme – yüksek verimlilik için mükemmel bir yıkayıcıdır
● Sentetik kimyasallar, dolgu maddeleri, toksin ve boyar madde içermez
● Pamuk bezleri beyazlatmak için idealdir. İç çamaşırları ve bebek bezlerini için en sağlıklı temizleme ürünüdür.
● Doğal insektisit ( böcek öldürücü ) olduğundan bahçe bitkileri üzerine püskürtülebilir.
● Kullanılan sabun cevizleri kompost edilerek gübre yapılabilir.

Sabun Cevizi Kullanımı

Sabun cevizi; araba, pencere, meyve, sebze, evcil hayvanlar ve kişisel temizlik için kullanılabilir. Antiseptik bir temizleyici olduğundan bazı insanlar; no poo akımı çerçevesinde şampuan ve el losyonu olarak da sabun cevizi kullanmaktadır. Hindistan ve Endonezya’da kuyumcular takılarda oluşan kararmalar için yüzyıllardır bu meyveleri kullanmaktadır.

Diğer temizleyicilerde olduğu gibi; temizleme amacıyla kullanılan suyun sertliği temizleyicilerin etkilerini azaltmaktadır. Bu sebeple; sert sularda temizlik işi biraz daha zordur ve daha fazla sabun, deterjan tüketimine neden olduğu gibi sabun cevizi’nin temizleme özelliğini de etkilemektedir. Ne kadar kullanılacağı ancak tecrübe ile belirlenebilir.

Ayrıca; sabun cevizi direk soğuk su içinde temizleme özelliğini göstermeyebilir. Bu sebeple; soğuk temizleme yapılması gereken durumlarda içindeki temizleyicilerin çözünmesi için bir kaç dakika bin fincan sıcak suda bekletilmeleri uygun olacaktır.

Sabun Cevizinden Temizlik Sıvısı Yapımı

Yaklaşık 1,5 litre su içine 10-12 adet sabun cevizi konur ve 20 dakika kaynatılır. Oluşan sıvı süzülür ve arta kalan cevizler ise atılmaz çünkü bu cevizler tekrar kaynatılarak sıvı elde edilebilir. Bu sebeple kurutulup saklanmalıdır. 2-3 kez kaynatma yapılabilir.

Kaynarken, hafif bir elma sirkesi kokusu olacaktır, aslında sabun cevizi de hafif sirkemsi bir aromaya sahiptir. Eğer bu kokunun olmasını istemiyorsanız; bu sıvı içine sevdiğiniz esansiyel yağlardan ekleyebilirsiniz. ( lavanta yağı, biberiye yağı, çam yağı, portakal yağı gibi )

Sabun cevizi sıvısını yapabilmek için 1,5 litre suyun içerisine 10 adet sabun cevizi koyun. Ortalama 20 dakika kaynatın. Bu şekilde 1 litrelik sabun cevizi sıvısı elde edeceksiniz.

Elde edilen sıvı; nem emici özelliği olduğundan mutlaka ağzı kapalı kavanozlarda veya kilitli torbalarda saklanmalıdır. Ayrıca; kabukları da kilitli torba içinde saklamak gerekmektedir.

Sabun Cevizi Nereden Bulunur? Fiyatı Ne Kadar?

Bazı internet sitelerinde organik sabun cevizi yarım kilosu 35-40 TL arasında satılmaktadır.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here