Saçlar Neden Beyazlar? Saç Ağarması Başladıysa?

0

Beyaz Saçlar Eski Haline Döner mi? Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir? 

Saç beyazlaması genelde orta yaş ile kendini gösteren fizyolojik bir durumdur. Saç tellerinin beyaz yada gri renge  dönmesi, saç tellerinde bulunan pigmentlerin azalması neticesinde oluşur. Peki saça rengini veren pigmentler neden azalır? Saça rengini veren pigment melanin isimli bir renk maddesidir. Zamanla; stres, beslenme bozuklukları, vitamin ve mineral eksikliği, alkol ve sigara, genetik faktörler gibi nedenlerden dolayı saç derisinde vücut tarafından üretilen hidrojen peroksit birikimi meydana gelir. Hidrojen peroksit; bize yabancı gelmesin, eczanelerde satılan oksijenli su da hidrojen peroksittir. Vücudun ürettiği ve saç derisini zayıflatan bu madde nedeniyle saçlar zamanla zayıflar ve saçlarda ağarma meydana gelir. Beyazlayan saçların tekrar eski haline dönmesi doğal yollar ile imkansız olmasa da oldukça zordur. Bunun için düzenli bir beslenme programı, kürler vs uygulanabilir. En önemlisi ise stres ve kaygıdan uzak durmak gerekir. Saç beyazlamasını önlemek için uygulanan bazı metotlar zaman içinde saçların eski rengine dönmesini de sağlayabiliyor.

Saçların Beyazlaması Nasıl Önlenir?

Biriken bu hidrojen peroksit maddesini etkisiz hale getirmek için bir takım uygulamalar mevcuttur. Örneğin soğan püresinin bu maddeyi etkisiz hale getirdiği söylenmektedir. Soğan ve sarımsak bu amaçla taşıyıcı bir yağ ( zeytin yağı, avokado yağı, hindistan cevizi yağı vs.) ile karıştırılarak saça uygulanır. Ancak sonuçlar kişiden kişiye değişim gösterebilir.

Amla meyvesi (bektaşi üzümü) ve amla yağı da saç beyazlamasını durdurmak ve saçların eski haline dönmesi için uygulanan diğer bir yöntem.

Aynı şekilde haftada bir iki kere hindistan cevizi yağı ve limon karışımının saç derisine yedirilmesi ve yarım saat bekletilmesi de işe yarayabiliyor. Aşağıda ise bunlara ek olarak bazı metotlar yazılabilir.

Patates kabuklarının kaynatılması ve bu su ile saçların yıkanması da bir diğer popüler yöntem. İnternet ortamında bunla ilgili tecrübeler dolaşıyor. Ayrıca bunla ilgili bir makalemize yazının sonundaki linkten ulaşabilirsiniz.

Şampuansız ve diğer kimyasal temizlik ürünleri olmadan saçları temizlemek mümkündür. Her gün saçları şampuan ile yıkayanlar için ideal bir çözümdür. En azından şampuan kullanımını kısıtlamak adına güzel bir çözümdür. Kullanacağımız malzemeler karbonat ve doğal bir sirke çeşidi. Sirke; elma sirkesi, üzüm sirkesi veya diğer sirkeler olabilir. Öncelikle saçlar ıslatılır ve bir kabın içerisine iki silme tatlı kaşığı karbonat eklenir. Karbonat üzerine iki tatlı kaşığı su eklenir ve karbonatın biraz yumuşaması sağlanır. Daha sonra saçlara hafifçe yedirilerek masaj şeklinde sürülür. 3-4 dakika saçta karbonat bekletilir. Ardından yarım çay bardağı sirke ile 4-5 su bardağı su karıştırılır. Oluşturulan bu karışım saça uygulanır. Böylelikle sirkeli su karbonat ile zayıf bir tepkimeye girecek bu esnada saçlarda bulunan kirler çözülecektir. Bu uygulamayı deneyenler zamanla saçlarının kalınlaştığını dile getirmiştir. En azından şampuan kullanımını azaltması bakımından önemlidir. Haftada 4 gün saçlarımızı yıkıyorsak 2 yıkamayı şampuanla 2 yıkamayı da bu yöntemle deneyebiliriz. Ayrıca şampuanla saç yıkadıktan sonra da saçları sirkeli su ile durulamak saçlarda şampuan kalıntılarını yok edebilir.

Saç Beyazlamasını Önlemek için Bazı Kürler

1- Beyaz Saçlar için doğal yoğurt ve sarımsak kürü: Doğa yoğurt ve dövülmüş sarımsağı karıştırın ve her akşam yatmadan 2-3 yemek kaşığı tüketin. Bu uygulamaya sizi rahatsız etmeyecek şekilde haftada üç gün yapın. ( Haftada üç gün olmak üzere yıl boyu yapılabilir , süre sınırlaması yok ). Eğer ilaç kullanıyorsanız kullanımı için doktorunuza danışın. Çünkü sarımsak ve yoğurt bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. En mantıklısı ilaç alıyorsak aradan 3-4 saat geçtikten ve diğer doz alımına 3-4 saat kale yapılabilir.

2- Saç ağarması için Çörek Otu ve Çörek Otu Yağı: Her gün bir çay kaşığı çörek otu yine pek çok hastalıkta olduğu gibi saç dökülmesi ve beyazlamasına karşıda etkili olabilir. Aynı şekilde çörek otu yağı uygulaması saç sorunları için idealdir. Çörek otu yağı saçlara masaj yapılarak haftada bir iki defa uygulanabilir. Günde yarım çay kaşığı tüketilebilir.

Doğal Yollarla Saç Boyama

Aslında işe yarama oranı düzenli kullanıldığında artan bir yöntem. Ancak günümüzde; sertifikalı, doğal içerikli saç boyaları bulmak zor değil. Bu nedenle doğal içerikli kaliteli saç boyalarını tercih edebiliriz. Ama aşağıdaki yöntemlerde bir miktar işe yarayabilir.

1- Saç ağarması için Ceviz Yaprağı ve Kabuğu Kürü:  Yine Saç Ağarması için; ceviz kabuklarını iyice dövüp püre haline getirin. Diğer taraftan bir tutam ceviz yaprağını yarım litre suda kaynatın, 20 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Sonra süzüp içine ezdiğiniz ceviz kabuklarından bir çorba kaşığı katın. Karışımı şaçlarınıza sürüp bir saat bekletin. Bunu haftada bir gün uygularsanız saç renginiz değişir, koyulaşır. ( 1 ve 3 birlikte uygulanabilir )

2- Kahve içtiğiniz zamanlarda arta kalan telveyi saçlarınıza bir güzel yedirerek masaj yapın. Bu saç rengini koyulaştırmak için faydalıdır. Aynı şekilde arada bir saçınızı siyah veya yeşil çay ile yıkayıp durulayabilirsiniz.

3-) Siyah çay ve ada çayı da saçların koyulaştırılması için kullanılan yöntemler. Ama başarı ihtimali çok çok zayıftır.

Not: Yukarıda yazılan yöntemlerin bir kaçını aynı anda uygulamak bazı alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Saç Beyazlaması için Patates Kabuğu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here