Sahte Kıyma-Mekanik Kıyma Nedir?

0

Sahte Kıyma-Mekanik Kıyma Nedir? 

Mekanik kıyma genel olarak tavuk üretimi yapan firmaların, yem üretimi yapan firmalar için ürettikleri bir üründür.  Ancak, bu şekilde üretilen kıyma yanında ayrıca hindi derisi, tavuk derisi, ayaklar, sakatatlar yada artıkları, sinirler, kan pıhtısı, kanat uçları gibi kısımlarından da sahte kıyma üretmek mümkündür. İnsan sağlığı için zararlı olan her iki mekanik kıymalar bir şekilde gıda simsarlarının eline geçiyor. Bu kıymalar, kilosu bir kaç liradan satılarak genel olarak salam, sosis, sucuk, döner, kebap, lahmacun ve pide gibi ürünlerin içerisine katılabiliyor. Bu konuda kanuni yapıyı istismar eden gıda simsarları düşük cezalarla cezalandırılıyor.

Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği’ne göre Türkiye sınırları içerisinde gıda üretiminde mekanik olarak ayrıştırılmış etlerin kullanılması yasaklanmıştır. Yani teorik olarak mekanik olarak ayrılabilen kısımlar atık veya çöp kategorisine girmektedir. 2013 yılı içinde yaklaşık 3000 işletmeye gerek hijyen gerekse mekanik kıyma kullanımı nedeniyle ceza kesilmiştir. Mekanik Ayrıştırılmış Et’in ( MAE ) sadece hayvan yemi olarak üretilmesi veya ihraç edilmesine izin verilmiştir.

Kıyma içerisine tavuk ve hindi artıklarının katılmasının sağlık açısından en büyük riski tavuk ve hindi etlerinde bakteri üreme hızının kırmızı ete göre kat kat fazla olmasıdır. Özellikle salmonella gibi hastalık yapıcı bakteriler beklemiş tavuk ve hindi ( esasında tüm kuş etleri) etleri içinde çok fazla orada bulunmaktadır. Ayrıca sahte kıyma içerisine bozulmuş etler, bozulmuş kıymalar ve kıyma makinesinden geçecek her tür hayvan artığı eklenebilmektedir.

Sahte kıyma yapılırken ayrıca karmin adı verilen ve sahte kıymaya kırmızı rengi verecek olan madde de katılır. Karmin adı verilen madde Cochineal isimli Güney Amerika ve Meksika yetişen kaktüsler üzerinde asalak olarak yaşayan bir böcek türünün diğer canlı türlerinden korunma amacı ile salgıladığı kırmızı renge sahip karminik asitin bu böcek türünden ekstre edilmesi sonucu elde edilir. Sahte kıymadan sucuk yapılırken de genel olarak karmin yerine kırmızı renk veren baharatlar mekanik kıyma içine eklenerek sahte sucuk imalatı yapılır. Bu sucukların tadını ayırt etmek çok zordur.

Aynı şekilde sahte kıyma, “bahar eti” adı ile tabir edilen hayvan ciğerlerinin etraflarını saran etten de yapılabilir. Sağlık açısından zararı tartışılsa da bahar eti ile yapılan kıyma menşei belirtilmemiş ise sahte kıyma olarak işlem görür.

Sahte Kıyma-Mekanik Kıyma Nasıl Anlaşılır?

* Sahte kıyma ile yapılan köfteler pişme esnasında gözle görünür oranda bir anda küçülürler.
* İçerisine kan pıhtısı, karmin ve diğer renk verici malzemeler eklenmiş bir mekanik kıymadan bir miktar alınarak bir bardak su içine eklenip biraz karıştırılırsa renk veren maddelerin bir kısmı suda çözünür ve suda kırmızımsı bir renk bırakırlar. Hakiki kıymanın su içinde oluşturacağı renk değişikliği çok çok azdır.
* Sahte sucukları anlamak ise neredeyse imkansızdır ancak tadınca anlaşılabilir. Ancak genel olarak sucuğun çok aşırı yağ bırakmaması, yağının hemen donmaması, kesildiğinde mozaikli bir yapının oluşmaması idealdir.

Bu nedenlerden dolayı, en sağlıklısı kıymayı gözümüzün önünde kasaptan çektirmek, köfte yada sucukları ya çok güvendiğimiz bir markadan seçmek veya evde yapmak daha mantıklıdır.

Not: Alo 174 gıda hattı bu tür şikayetleri değerlendirmektedir.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here