Sakız Reçeli Tarifi Hakkında Bilgi

1

Damla Sakızı Reçeli Nasıl Yapılır? Sakız Reçeli Yapılışı

Genel olarak Ege Bölgemizde bilinen ve üretilen eşsiz bir lezzettir. Bu reçel bir kahvaltılık olarak doğrudan yenebileceği gibi tatlılara eklenebilir ayrıca kahvelere de fincan başına bir çay kaşığı damla sakızı reçeli  eklenebilir. Kullanım alanı oldukça geniştir. Hazır satılan çoğu markada damla sakızı oranı çok düşüktür ancak vereceğimiz sakız reçeli tarifinde bu oran oldukça yoğundur.

Damla Sakızı Reçeli Tarifi için Malzemeler

Yarım çay bardağı dövülmüş damla sakızı
Yarım limonun suyu
1 su bardağı su
2 su bardağı şeker
1 adet yumurta akı

Sakız Reçeli Yapımı

Bir tencere içerisine 1 su bardağı ve 1 su bardağı şeker dökülür ve kaynayana kadar karıştırılır. Kaynama başlayıp şeker eridikten sonra yumurta akı ilave edilir ve 10 dakika daha orta ateşte kaynamaya devam edilir. Daha sonra içine atılan yumurta akı bir kepçe ile alınır ve şerbet kısık ateşte kaynamaya devam edilir. Yumurta akı koyulmasının nedeni kıvam arttırıcı etkisi nedeni iledir. Şerbet kıvamına geldiğinde içerisine yarım limonun suyu sıkılarak bir taşım daha kaynatılır ve ocak söndürülebilir.

Oluşan şerbet ılıdıktan sonra bir mikser yardımı ile iyice karıştırılır ve beyaz köpüklü bir görünüm oluşması sağlanır. Ardından damla sakızı ilave edilir ve karıştırma işlemine devam edilir. Katımsı macun kıvamın beyaz bir görünüm elde edilecektir. Sakız Reçeli artık hazır. Bu görünüm elde edildikten sonra kavanozlara kaldırılır ve serin karanlık bir yerde muhafaza edilir.

Afiyet Olsun…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here