Saksıda Nane Nasıl Yetiştirilir?

3

Evde Nane Yetiştirme? Saksıda Nane Nasıl Yetiştirilir?

Vereceğimiz yöntemde, saksıda nane yetiştirmek için marketten aldığımız nanenin arta kalan saplarından nane ekimi için gerekli bilgileri vereceğiz. Bu yöntemi bahçede nane yetiştirmek için de kullanabilirsiniz. Ayrıca hemen hemen aynı kurallar, fesleğen-reyhan, biberiye ve kekik için de geçerlidir.

Saksıda nane ekimi için en uygun zaman bahar mevsimidir. Bahar aylarında, nanelerin işaret parmağını geçen  büyüklükte sapları dikim için idealdir. Sapları dikmeden önce temiz içme suyu içinde bir süre bekleterek köklerin oluşumu sağlanmalıdır. Kökler oluştuktan sonra nane fideleri artık dikmek için hazırdır. Kullanılacak sapların taze olması da önemlidir. Yeteri uzunlukta saplar, birbirinden ayrıldıkları noktalardan kesilir. Sapların en üst kısımlarında yani havada kalacak kısımlarında bir miktar dal ve yaprak olabilir. Bu sapları uygun büyüklükte bir bardak içerisine koyuyoruz. Sap sayımız fazla ise bir kaç bardak kullanılabilir. Sapların dik kalabilmesi için bardağın ağzına geçirilecek bir kapak, mukavva yada peçeteye ihtiyacımız olacak. Kullanacağımız kapağa sapların gireceği ölçüde uygun delikler açıyoruz ve sapları bu deliklerden geçirerek alt kısmının su içinde kalmasını sağlıyoruz. Bardak tercihen güneş gören bir yere alınır. Havalar sıcaksa güneş gören balkona, soğuksa güneş gören sıcaklığı uygun pencere kenarlarına konabilir.

Zamanla dalın alt gövdesi civarında kökler oluşmaya başlayacaktır. Kök oluşan saplar için uygun saksılara 20 cm kadar toprak doldurulur ve bu toprak üzerine 7-8 cm kadar küçük çukurlar açılır ve bu çukurlara kök oluşan saplar konur. Sapın baş kısmından 2-3 cm kadarının dışarda kalması yeterlidir. Bu şekilde güneş gören bir yere özellikle sabah güneşi gören bir yere koymak fayda sağlayacaktır. İlk zamanlarda saksının nemli kalması önemlidir. Ancak kesinlikle taşacak kadar su vermek yanlıştır.

Saksıda Nane Yetiştirme için Püf Noktaları

Bahsedeceğimiz bu hususlar bazı tecrübelere dayanarak verilmiştir. Ancak işi zorlaştırdığını düşünüyorsanız dikkate almayabilirsiniz. Netice itibari ile nane bahçelerde kendi kendine yetişen ve hızla yayılan bir bitki bu nedenle fazla özene gerek yok. Ancak yapı itibariyle kumlu yarı geçirgen toprakları daha çok sevebilir. Donmadığı sürece nane ölmez ve uygun sıcaklık-nem ve ışıkta hızla yaprak verir. Çiçeklenme dönemine girmeden önce çiçeklerin kesilmesi yaprakların daha gür çıkmasını sağlayabilir. Üst noktalardan budanması ise nanenin saksı içinde enine büyümesini teşvik ederek çalı görünümü almasını sağlayabilir ve bu görsel olarak daha tercih edilir bir durumdur.

Not: Nane yetiştirme konusunda tecrübelerinizi yorum kısmına yazmanı bizleri mutlu edecektir.

Sağlıcakla Kalınız..

3 YORUMLAR

  1. Nane dalını kesin.Direk toprağa yatırın. Uç yaprakları dışarda kalsın. Kalanının üzerine üstünü örtecek kadar toprak örtün. Işıklı bir yere koyun. Cansuyu verin. Çok sulamayın susuz da bırakmayın. İşte bu kadar.

  2. Bir çok kez yaptım ama anlamadığım bir şekilde koparıp kullandıkça nanenin yeni çıkan yaprakları giderek küçülüyor ve iyice yabani ota benziyor? Öyle küçülüyor ki serçe parmağımın tırnağından küçük oluyor :)) kullanamıyorum öyle olunca sarmaşık gibi uzuyor kendi kendine ve dolacak bir şey bulursa dolanıyor. Tadı azalıyor bir de 🙂 fikri olan var mı?

    • Yıllardır pencere önünde yetiştiriyorum. Alttan iki yaprak bırakarak üstünü sürekli keserek kullanıyorum. Ancak sürekli çoğaldığı için saksıda seyreltmek gerekiyor. Yeri kalmayınca yapraklar küçülüyor. Sizinki kadar küçük olmadı benimki,ama dalından başka saksıya ektiklerimin yaprakları kocaman oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here