Salçanın Küflenmemesi İçin Ne Yapmalı?

5

Salçanın Küflenmemesi için Ne Yapılmalı? Salça Nasıl Saklanır?

Marketten aldığımız biber veya domates salçası kısa sürede küflenmektedir. Aslında salçanın küflenebilmesi salçanın daha az katkılı olduğunun göstergesidir. Aldığımız salça kısa sürede küfleniyorsa muhtemelen içerisinde kimyasal bulunmadığındandır.
Ağzını ne kadar sıkı kapatırsanız kapatın her kullanımdan sonra hava ile temas etmesi, nem ve bazı bakteriler nedeniyle kısa sürede salçanın üst bölümü küf ile kaplanmaktadır. Bu durumu çözmek için bir takım yöntemler geliştirilmiştir. Salçanın küflenmesini öncelemek için dört ana yöntemden bahsedilebilir.

1-) Salçanın sıcaklığını düşürmek: Resimde gördüğünüz gibi salçayı derin dondurucu yada buzlukta saklarsanız hem kullanım süresi uzamış olur hem de bakterilerin metabolizmaları durarak çoğalmaları ve küflenmeleri engellenmiş olur. En etkili ve basit çözümdür. Buzdolabı poşetleri için kullacağınız ölçüye göre paylaştırabilir yada buz kaplarına salçayı pay ederek dondurabilirsiniz.

2-) Salça içine bazı katkı maddeleri eklemek: Genel olarak salçaya ne kadar tuz eklenirse o kadar dayanıklı salça elde edilir. Ancak atılan fazla tuzun bir takım sakıncaları olabilir ayrıca salçanın tadının kaybolmasına neden olabilir. Salça içerisine daha az tuz ekleyerek ve bir miktarda zerdeçal ekleyerek uzun ömürlü salça elde etmek mümkündür. Eğer daha değişik tatlar elde etmek istiyorsanız salçayı bir miktar tuz, zeytinyağı, zerdeçal ve kekikle yoğurduktan sonra saklamak salçanın ömrünü arttıracaktır. Zerdeçal, kekik, nane gibi baharatlar besinlerin saklanma sürelerini arttıran bitkilerdir.

3-) Salça içinde bulunan suyu uzaklaştırmak: Hazır salçalarda su oranı çok fazladır. Bu nedenle salçayı bir süre güneş ışığı alan bir yerde bir kap içine koyup üzerini bir tülbentle örtüp ara ara karıştırarak bekletmek veya bir süre fırınlamak içindeki suyu uzaklaştıracaktır. Fırınlamak için yöntem şudur. Fırın 70 dereceye kadar ısıtılıp. Salça bir fırın kabına alınarak fırına konur. Fırının kapağı biraz açık kalmalıdır. Ara ara karıştırılarak yarım saat en fazla bir saat bu işlem yapılabilir. 2 ve 3 numaralı yöntem bir arada kullanılırsa salçanız çok uzun süreler bozunmadan saklanabilir.

4-) Salçanın hava ile temasını kesmek: Bunun için klasik yöntemler, salça yüzeyini yağ ile kaplamaktadır. Ancak pratikte her kullanımdan sonra salçanın üzeri yağla kaplanması gerektiğinden bu iş biraz zahmetli görünebilir. Bazı kullanıcılar ise salçayı küçük kavanozlar içine koyup ağızlarını kapatarak saklama yoluna gitmişlerdir. Bu yöntem genel olarak oldukça işe yarar ancak yine zahmetli ve külfetli bir iştir.

Not:  Teyit edemedik ve kaynaklarda rastlamadık ancak Bir takipçimizin Yorumu şu şekilde: Asma yaprağı çiğ olacak taze asma yaprağı toplayın iyice yıkayın ve üzerindeki nemi silin. Salçanızı cam kavonooza koyun üzerine asma yapraklarını dizin kavonoz kapağını kapatın salçanız lazım oldukça içinden alın tekrar aynı yaprakları üzerine koyun salçanız bitene kadar ayni işlemi yapın ( yapraklar salçanın suyunu çekecek ıslanacak sakın atmayın aynı yaprakları devam ettirin ) salçanızın küflenmediğini görüceksiniz ben beşer kg salca alıyorum böyle yapıyorum hiç küflenmiyor denemenizi tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilecek Yazılar: Evde Biber ve Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Sağlıcakla Kalınız…

5 YORUMLAR

  1. Ben salcami kendim güneşte kurutarak yapıyorum ve oda sıcaklığında saklıyorum bir yıl boyunca kapağını aç kapa yapıyorum kuflenmiyor.. tavsiye ederim..

  2. Salça saklama konusunda kendi keşfimi paylaşayım. Salça kullanıldıktan sonra kapağı üzerinde ama çok hafif bir şekilde havanın çıkması için kapatılır. Bu şekilde hafif ateşin üzerinde ters çevrilerek 5’e kadar sayılarak dolaştılır . Bu işlem 3 defa tekrar edilir. Bu arada içerideki hava çıkmış olur. Artık kapağı sıkıştırma zamanı gelmiştir. Kapak soğuyunca dolaba koyabilirsiniz. Açarken içinde hava olmadığı için ilk açıyormuş gibi zorlanırsınız. Lakin salça küflenmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here