Şalgam ve Şalgamın Faydaları Nelerdir

0

Şalgam Nedir?

Şalgam, turpgillerden pancara benzeyen bir sebzedir. Günümüzde bir besin maddesi olarak tüketilir ayrıca hayvan yemi olarak da kullanılmaktadır. Adana, Mersin ve Osmaniye gibi yerlerde Şalgam Suyu adı verilen içecek yapımında bu bitki kullanılmaktadır.  Üretiminde hammadde olarak şalgam turpu, bulgur unu, su, kara havuç, ekşi hamur ve tuz kullanılmaktadır.

Şalgamın Besin Değeri

100 gram şalgam 23 kalori içerir ve kalori değeri nispeten düşüktür. Özellikle şekerli ve gazlı içecekler ile kıyaslayınca bu miktar daha düşüktür. Bolca vitamin ve mineral içeren Şalgam suyu 23 kalori iken 100 gram kola hiç vitamin ve mineral içermez ve yaklaşık 50 kaloridir. Ayrıca kolesterol içermemektedir.

0,8 g protein;
4,9 g karbonhidrat;
0 kolesterol;
0,2 g yağ;
0,9 g lif;
24 mg fosfor;
35 mg kalsiyum;
0,4 mg demir;
34 mg sodyum;
188 mg potasyum;
20 mg magnezyum;
eser miktarda A vitamini;
0,04 mg tiyamin (B1 vitamini);
0,05 mg riboflavin (B2 vitamini);
0,3 mg niyasin (B3 vitamini) ve
22 mg C vitamini

Şalgamın Faydaları Nelerdir?

Gerek sebzesi gerekse şalgam suyu; vücuda dinçlik vermektedir. İçerisinde bol miktarda B grubu vitaminleri bulunur. Bol miktarda potasyum içerdiğinden yüksek tansiyonu önleyici özelliği de vardır. Ayrıca, hem kendisi hem de şalgam suyu, vücuda dinçlik verir, cinsel isteği arttırır, mide ve siyatik ağrılarına da iyi gelir.

İştah açıcı özelliği bulunmaktadır bu nedenle kilo almak isteyenler için işe yarayabilir. İçeriği laktik asit nedeniyle sindirime yardımcı olur.

Şalgam suyu, bol miktarda kalsiyum, fosfor gibi mineralleri içerir bu nedenle kemik sağlığı için oldukça faydalıdır. İçerdiği fosfor ve potasyum gibi mineraller ile yüksek B kompleks vitamini içeriği sinirlerin yatışmasına katı sağlayabilir. Diğer bitkisel kökenli doğal besinler gibi toksin atıcı özellikleri bulunur. Diüretik etkisi de vardır bu nedenle vücut oluşan ödemi ve fazla su ile birlikte toksin maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur.

Şalgam suyu fermente bir üründür ve laktik asit bakımından da zengindir. İçerdiği laktik asit ve yararlı bakteriler sindirim ve bağırsak sistemini düzenlemektedir.

Akciğerleri temizlediği iddia edilmiştir.

Şalgamın Zararları

Şalgam suyu normal miktarlarda güvenlidir ancak üretim aşamasında çok tuz ilavesi olmuşsa tansiyon sorunu olanların dikkat etmesi gerekir. Ayrıca troid sorunu olanların ve mide-bağırsak sorunlarının tipine göre bazı problemli bünyelerin tüketimde dikkat etmesi gerekir. Alerji gibi durumlarda göz ardı edilmemelidir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Şalgam Tarifi

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here