Salgı Balı Nedir? Salgı Bal Çeşitleri Nelerdir?

0

Salgı Balı Nedir?

Salgı balı (honeywed honey); arıların ağaç basraları tarafından (ağaç bitleri) salgılanan şekerli özleri toplayarak ürettikleri bal türüdür. Ağaç basrası; basra böceği, balsıra böceği, çam pamuklu biti, koşnili böceği olarak da bilinen bir ağaç zararlısıdır. Bu böcekler bitki emici böcekler olarak bilinir. Yapraklardan beslenen bu bitler, aldıkları özleri sindirim sisteminden geçirir ve ardından şekerli bir öz halinde dışarı geri bırakır. Bu kuru yapışkan madde arılar tarafından toplanarak bal elde edilir. İngilizce’de Honeywed honey, black forrest honey (kara orman balı) isimleri bulunur.

Salgı Bal Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde salgı balı denilince akla ilk olarak çam balı gelmektedir. Çam balı dışında meşe balı da salgı balıdır. Bunlar dışında kayın ve ladin gibi ağaçlardan da salgı bal sağılabilir.

Dünya’da ise değişik salgı bal çeşitleri bulmak mümkündür. Kavak, çınar, söğüt, kara akasya, köknar, kestane, sedir gibi ağaçlarda yaşayan böcekler tarafından salgılanan özlerden arılar bal yapabilir. Yine yonca, pamuk, kuş üzümü, bektaşi üzümü ve ayçiçeği gibi bitkilerde yaşayan böceklerde bu özleri salgılayabilirler. Özellikle kayın balı olarak bilinen bal çeşidi Yeni Zelanda’nın en önemli ihraç ürünlerinden biridir. Oldukça koyu renkli ve antioksidanlarca zengin bir baldır. Kırımızı kayın balı ve siyah kayın balı olarak içi çeşidi bulunur. Bu iki çeşit, iki farklı emici böcekten elde edilir.

Yine Bulgaristan’ın önemli ihraç ürünlerinden biridir. Istranca dağlarının Bulgaristan’da kalan kısmında bulunan meşe ormanlarından salgı bal elde edilir. Bulgaristan’ın meşe salgı balına önem vermesi henüz yenidir. Daha önceleri arıcılar, arıların bu şekerli sıvıdan öz almalarını istememekteydi. Nedeni ise bu özlerin Ülkemizde de bilindiği üzere arı dizanterisine neden olması şüphesiydi. Ancak; Alman turistlerin Bulgaristan’ı ziyaretlerinde ısrarla salgı balı talep etmeleri neticesinde bölgede meşe balı üretimi artmaya başlamıştır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here