Salyangoz Kremi Faydaları Neler

Salyangoz Kremi Faydaları Neler

Salyangoz Kremi Nedir?

Salyangoz kremi, salyangozların salgıladığı öz sıvıdan elde edilen; cilt bakımı ve cilt güzelliği amacıyla çeşitli faydaları bulunan kremdir. İşin aslı, cilt sorunları için salyangozların kullanılması yeni değil, antik yunanda ünlü hekim Hipokrat; ezilmiş salyangoz ve ekşi süt karışımını cilt enflamasyon sorunu için kullanmıştır. Ancak, günümüze kadar çok popüler olmayan salyangoz kremi, yakın zamanda Şili’li salyangoz çiftliklerinde çalışan işçilerin ellerinin pürüzsüz olduğu dikkat çekice, pürüzsüzlüğünün nedeninin bu kişilerin ellerinin salyangozlarla temas halinde olmasına bağlamışlardır.

Salyangozlar, bozulan dokularını kendi kendine onarabilen ve kabukları kırıldığında yenisini üretme yeteneğine sahip canlılardır. Salyangozlardaki bu mucizevi yenilenmeyi kısa sürede sağlayan maddenin, salyangozlar yürürken arkalarında bıraktığı izde bulunan madde olduğu düşünülmektedir.

Aslında, dokuların birkaç saniyede oluşmasını sağlayan o güçlü yenileyici etki, salyangozun doğal yollarla arkasında bıraktığı salgının özelliğidir.

Salyangozların salgıladığı allantion adlı maddenin cilt üzerinde bu şekilde onarıcı etki bıraktığı bilinmektedir. Bir hatırlatma yapalım; allantion adlı bu madde aynı zamanda sinirli ot ve karakafes otu gibi bitkiler içinde de bulunmakta, bu bitkilerin de yara tedavi edici özellikleri bulunmaktadır.

Salyangoz Kremi Faydaları Nelerdir?

Salyangozların salgıladığı öz sıvı; bileşim olarak cilt için önemli bir madde olan ve kolojen ve elastin üretiminde rol oynayan hyaluronik asit açısından zengindir, ayrıca çeşitli glikoproteinler, antimikrobiyal maddeler gibi bileşenleri ihtiva eder.

Bu öz sıvı ile yapılan salyangoz kremi‘nin ise klinik deneylerinin ne derece güvenilir olduğu tartışma konusu olsa da, kullanıcılar bazı sorunlar salyangoz kremi kullanmaktan gayet memnun olduklarını ifade ediyorlar.

Salyangoz kremi, sivilce izi ve sivilce lekeleri’ni bir dereceye kadar onarabilmektedir. Ayrıca; doğum sonrası oluşan hamilelik çatlakları diye de bilinen çatlakların giderilmesi için de kullanılır. Göz ve boyun çevresinde meydana gelen çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Güneş lelekeri ile yara izlerinin giderilmesinde kullanılabilir. Cildi pürüzsüzleştirici etkisi de vardır.

Etki göstermesi için en az iki hafta kullanılması gereken salyangoz kremi ile ilgili olarak bilinmesi gereken önemli bir nokta, salyangoz kremi’ne karşı alerji olup olmadığının öncelikle test edilmesidir. Ayrıca; hangi sorun için salyangoz kremi kullanılacağı tespit edilmelidir.

Sağlıcakla Kalınız..

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ