Saman Nezlesine Yoğurt

Saman Nezlesine Yoğurt

Yoğurt’un  saman nezlesi üzerindeki etkisini inceleyen bilimsel çalışmalara göre yoğurt; saman nezlesinin belirtileri olan aksırık, gözlerde yanma ve kaşıntı gibi semptomları azaltıyor.

Yoğurtta bulunan faydalı bakterilerin halk arasında  saman nezlesi olarak bilinen alerjik rinit belirtilerini azalttığını belirlendi.

ABD’de Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uzmanlar tarafından yapılan ve yaklaşık 2 bin kişiyi üzerinde yapılan yoğurt’un saman nezlesi üzerindeki etkisinin incelendiği 23 araştırmanın sonuçları değerlendirildi. Uzmanlar yoğurdun aksırık, gözlerde yanma ve kaşıntı gibi saman nezlesi belirtilerini azalttığını tespit ettiler.

Ayrıca uzmanların araştırmasına göre yoğurt içinde bulunan yararlı probiyotik bakterilerin deri iltihabı ve huzursuz bağırsak sendromu gibi enfeksiyonel hastalıkların belirtilerini azaltabildiğini gösterdi.

Uzmanlar, probiyotik bakterilerin bağırsakta bulunan bakterilerin dengesini değiştirerek bağışıklık sistemi üzerinde önemli etkisi olan T hücrelerini tetiklediğini, böylece bağışık sisteminin güçlenmesini sağladığını tespit etti.

Konuyla alakalı makale “Allergy & Rhinology” dergisinin internet sitesinde yayımlandı.

YOĞURT DEPRESYON BELİRTİLERİNİ AZALTIYOR

Bir süre önce Hollanda’daki Leiden Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırmasına göreyse yoğurttaki bakterilerin depresyon belirtilerini de azaltabileceği gösterildi.

SAMAN NEZLESİ İLE İLGİLİ ÖNERİLERİMİZ

Saman Nezlesi yani alerjik rinitin; mevsimsel rinit ve yıl boyu devam eden alerjik rinit gibi çeşitleri var. Mevsimsel Rinit çoğu zaman polenlerin bol bulunduğu mevsimlerde ortaya çıkar ve burun içindeki mukozanın tıkanması ve iltihaplanması sonucu oluşabilir. Bu duruma neden olan şey ise vücudun aşırı derecede histamin üretmesidir. Aşırı salgılanan histamin nedeni ile burun akıntısı ve tıkanması, gözlerde sulanma, yanma, kaşıntı,  öksürük, aksırıki boğaz ağrısı, koku ve tat almada azalma, yorgunluk, algılama güçlüğü ve uyku bozukluklarına neden olabiliyor. Bu sebeple saman nezlesi hastalarına antihistamin ilaçlar verilerek, histamin baskılanmaya çalışılır.

Eğer Saman Nezleniz varsa, öncelikle beslenme sisteminizi gözden geçirerek, sindirim sorunlarınız varsa bunları gidermeye yönelik tedbirler alabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz ise yoğurt tüketimi yanında aynı zamanda keçiboynuzu, yulaf samanı, meyan kökü, çörek otu, hakiki doğal bal gibi bazı besin öğelerini sofranıza katmanız ve bu besin maddelerini bilinçli bir şekilde kullanmanızdır.

Bu öğelerin nasıl kullanılması gerektiğiyle ilgili sayfamızın yorum kısmına yorum bırakabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın….

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ