Saman Nezlesine Yoğurt-Yoğurt Alerjiye İyi Gelir mi?

0

Saman Nezlesi ve Kaşıntıya Karşı Yoğurt

Yoğurtta bulunan faydalı bakterilerin halk arasında  saman nezlesi olarak bilinen alerjik rinit belirtilerini azalttığını belirlendi.

ABD’de Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uzmanlar tarafından yapılan ve yaklaşık 2 bin kişiyi üzerinde yapılan yoğurt’un saman nezlesi üzerindeki etkisinin incelendiği 23 araştırmanın sonuçları değerlendirildi. Uzmanlar yoğurdun aksırık, gözlerde yanma ve kaşıntı gibi saman nezlesi belirtilerini azalttığını tespit ettiler.

Ayrıca uzmanların araştırmasına göre yoğurt içinde bulunan yararlı probiyotik bakterilerin deri iltihabı ve huzursuz bağırsak sendromu gibi enfeksiyonel hastalıkların belirtilerini azaltabildiğini gösterdi.

Uzmanlar, probiyotik bakterilerin bağırsakta bulunan bakterilerin dengesini değiştirerek bağışıklık sistemi üzerinde önemli etkisi olan T hücrelerini tetiklediğini, böylece bağışık sisteminin güçlenmesini sağladığını tespit etti.

Konuyla alakalı makale “Allergy & Rhinology” dergisinin internet sitesinde yayımlandı.

Bir süre önce Hollanda’daki Leiden Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırmasına göreyse yoğurttaki bakterilerin depresyon belirtilerini de azaltabileceği gösterildi.

Saman Nezlesi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli? Yoğurt Alerji Yapar mı?

Saman Nezlesi yani alerjik rinitin; mevsimsel rinit ve yıl boyu devam eden alerjik rinit gibi çeşitleri var. Mevsimsel Rinit çoğu zaman polenlerin bol bulunduğu mevsimlerde ortaya çıkar ve burun içindeki mukozanın tıkanması ve iltihaplanması sonucu oluşabilir. Bu duruma neden olan şey ise vücudun aşırı derecede histamin üretmesidir. Aşırı salgılanan histamin nedeni ile burun akıntısı ve tıkanması, gözlerde sulanma, yanma, kaşıntı,  öksürük, aksırık, boğaz ağrısı, koku ve tat almada azalma, yorgunluk, algılama güçlüğü ve uyku bozukluklarına neden olabiliyor. Bu sebeple saman nezlesi hastalarına antihistamin ilaçlar verilerek, histamin baskılanmaya çalışılır.

Eğer saman nezlesi problemi  varsa, öncelikle beslenme sisteminizi gözden geçirerek, sindirim sorunlarınız varsa bunları gidermeye yönelik tedbirler alabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz ise özellikle ev yapımı yoğurt tüketimi yanında aynı zamanda keçiboynuzu, yulaf samanı, meyan kökü, çörek otu, hakiki doğal bal gibi bazı besin öğelerini sofranıza katmanız ve bu besin maddelerini bilinçli bir şekilde kullanmanızdır. Tabi; çok nadir de yoğurt içinde bulunan bazı proteinlere karşı bazı insanlarda alerji gelişebilir. Bu husus da gözden kaçırılmamalıdır. Aynı zamanda yoğurt içerisinde doğal olarak histamin bulunabilir. Histamin içeren besinleri bir arada tüketmekte alerji gelişimlerini tetikleyebilir. Uygun olmayan koşullarda yapılmış veya saklanmış yoğurt tüketilmemelidir. Ayrıca alerji problemi olanların, alerjilerinin nedenlerini ve uygun tedavilerinin tespiti açısında tıbbi destek almaları önemli olup, tıbbi destek yanında beslenme düzenlerinde yapacakları değişiklikler oldukça işe yarayacaktır.

Bu öğelerin nasıl kullanılması gerektiğiyle ilgili sayfamızın yorum kısmına yorum bırakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Evde Sert Yoğurt Nasıl Yapılır?

Sağlıcakla Kalın….

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here