Şap Nedir ve Nasıl Kullanılır?

16

Şapın Kullanım Alanları Neler?

Latince’de Alumen olarak bilinir İngilizcesi Alumina’dır. Kimyasal olarak Potasyum Aliminyum Sülfat ve Amonyum Alüminyum Fosfat formalarında bulunur. Doğada şap taşı olarak yada billur görünümünde bulunmaktadır. En az 2000 yıldır bilindiğine ve kullanıldığına dair veriler vardır. Sanayi devrimi sonrasında; dericilikte, turşu ve konserve yapımında kullanılmaya başlanmıştır. Tıp alanında da kullanımı halen devam etmektedir. Ülkemizde en çok Şebinkarahisar, Kütahya ve İzmir ( Foça )’da şap madenleri bulunmaktadır.

Şap Kısırlığa Neden Olabilir mi?

Şapın bazı özellikleri, yüzyıllardan beri onu bazı ilaçlarda kullanılmasını sağlamıştır. Şap güçlü bir damar büzücüdür. Bu özelliği nedeniyle kan durdurucu olarak kullanılmıştır. Büzücü etkisinden dolayı, bir süre tüketiminden sonra hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel dürtüyü azaltabileceği tahmin edilmektedir. Ancak bu etkisinin geçici olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle şapın kısırlığa neden olma gibi bir özelliği bulunmamaktadır sadece damar büzücü etkisinden dolayı erkekler için hafif ereksiyon sorunları yaşatabilmektedir.

Şap Nasıl Kullanılır? Şapın Faydaları Neler?

En basit örneği ile berber ve kuaförlerin kullandıkları kan taşı aslında şap çubuklarıdır.

Tıp alanında ise; yukarıda belirttiğimiz gibi doku ve damarları büzmek ( daraltmak ), kanamayı durdurmak, kusturucu olarak, mikrop öldürücü olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca, bazı aşıların içerisine “takviye ajan” olarak eklenmektedir, buradaki amaç aşının etkisini arttırmaktır.  Hem aşılar daha uzun süre dayanırlar hem de antikor üretimini bir şekilde arttırmaktadırlar.

Genel kullanımda, şap ağız yaralarına ve sivilcelere karşı da kullanılmaktadır. Ayrıca, şapın cildi sıkılaştırıcı etkisinden de söz edilebilmektedir. Aynı şekilde,  bazı diş macunu ve diş tozlarında da kullanılmaktadır.

Eski zamanlarda şap, boya fabrikalarında mordan ( renk sabitleyici ) olarak kullanılmıştır. Renk sabitleyiciler, kumaş boyama sırasında kumaşın boyaya tutunmasını sağlayan maddelerdir.

Ayrıca sudaki yabancı maddeleri çöktürme özelliği de bulunmaktadır. Bunun dışında kağıt sanayinde kullanılmaktadır. Yangın söndürücülerde de kullanılmaktadır.

Ağız yaraları için ve göz apseleri için genel olarak şap ile su karıştırılarak kullanılır ancak günümüzde daha etkili bileşimler eczanelerde satılmaktadır. Bu nedenle bu tür uygulamalar doktor gözetiminde yapılmalıdır.

Şapın faydaları arasında kamp yapanlar için kullanışlı olabilecek suyu damıtma özelliği sayılabilir. Bu üstün özellik hem mikrop öldürmede hem de sudaki yabancı maddeleri çöktürmede etkilidir. Şap, sudaki yabancı maddeleri dibe doğru çöktürdüğünden, kabın üst kısmındaki su oldukça temiz bir su olacaktır.

Bu madde aynı zamanda, doğal bir deodarant olarak ter ve koku önleyici olarak da kullanılabilir. Bunun için bir şap bloğu ıslatılıp koltuk altına vs. sürülebilir. Tüy dökücü özelliğinin olduğu da iddia edilmiştir.

Ayrıca şapın, bitleri öldürücü özelliği de bulunur. Bunun için uygulamada bir miktar şap ve bir miktar çay ağacı yağı su ile karıştırılır ve bitli bölgeye sürülür.

Sağlıcakla Kalınız…

16 YORUMLAR

 1. Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için fakat bu bilgiler bazı sorularıda kendinle getirirdi .
  Ter konusunda benimde tecrübem var eskiden ayaklarım çok kokardı o dönemde duyduğum şap tozu uygulamasını yaptım ve bunun faydasını gördüm .
  Çok uzun süre ayakkabı giyinsem bile ayaklarım kokmuyor .
  Ve vücudumun başka yerlerindeki uygulamalardan da faydalandım.
  Tabiki vücut bir şekilde terini atacak ve uygulanan yerden atamazsa bir başka yerden atacak diye bilgilendirilmiştim .

  • Aluminyum birikimi zaten Alzheimer ve Otizm dahil beyinle direk ilgili bircok zihinsel problemin en buyuk sebeplerinden sadece biri,zihinsel engelli kisilere ya da vucudndan atmasi cok zor olan kucuk yastaki cocuklarda kesinlikle kullanilmamasini tavsiye ederim.
   Yetiskin bir insan zaten okuyup yazip arastirip ogrenecegi ve ne kadar zararli oldugunu kendi anlayacagi icin,uzak durun demeye gerek gormedim.
   Evet tipta kullaniliyor ama bizim kullanmamiza hic grek olmayan bir madde.

  • Aman ne yapıyorsunuz!? Kendi çocuğunuzun sağlığıyla oynamayın. Bu madde bir aluminyum tuzudur. Dolaysıyla vücut tarafından emildiğinde, beyinde, böbrekte ve karaciğerde birikir. Buna kemikler de dahil. Beyinde biriken aluminyum alzheimer hastalığına neden olabiliyor. Koltuk altı terlemesini önleyen stick ve deodorantlarda alüminyum bileşikleri bu nedenle artık kullanılmamaya başlandı. Dikkat! O daha çocuk.

 2. Ben iki yıldır ter kokusunu önleyici olarak kullanıyorum. Banyodan hemen sonra, kurumadan koltuk altlarına sürüldüğü zaman gerçekten bir sonraki banyoya kadar ter kokusunu önlüyor.

  • Ter önleyici deodorant veya stickler olsun hepsi zararlıdır çünkü vücut ter bezleri çalışıp onları dışarı atamazsa oralarda kıl kökleri istilasına neden olmaktadır.Önemli olan doğal yollar olup sık temizlik ve hafif kokular en iyisidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here