Sarı Kantaron – Kılıç Otu Mucizesi

0

Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Sarı Kantaron Nasıl Kullanılır?

Sarı kantaron otu, Kılıç otu, Mayasıl otu ve Koyunkıran olarak da bilinir. Kılıç Otu denmesinin nedeni eski savaşçıların savaşlarda yaralandıklarında bu ottan hazırlanan preparatla savaş yaralarının iyileştiğine dair bilgiler vardır. Ülkemizde ve Avrupa’nın her yerinde kendiliğinden yetişmektedir.

 Sarı Kantaronun Faydaları Nelerdir?

Sarı kantaronun hem bitki hemde çiçek kısmı ile hazırlanan Sarı kantaron çayının faydaları arasında en fazla bilineni bazı psikolojik sıkıntılara karşı iyi geliyor olmasıdır. Bunların başında panik atak sorunu gelmektedir. Aynı şekilde melisa çayı gibi sakinleştiri ve anti-depresif bir çay olma özelliğini göstermektedir. Diğer önemli ve çok bilinen özelliği ise yaralara karşı iyileştirici özellikleridir. Ağrıyan bölgelere de uygulandığı zaman etkili sonuçlar elde etmek mümkündür.

Müzmin ve kronik göğüs ağrısı problemi olanlar için etkili bir çaydır. Ayrıca; antiseptik özelliği nedeni ile özellikle uçuk gibi rahatsızlıklarda ilgili bölgeye terkip edildiğinde uçuğun iyileştiği gözlenecektir. Hafif ve orta dereceli depresyonda, çeşitli stress ve huzursuzluk durumlarında kullanılabilmektedir.

Altını Islatan Çocuklar için Sarı Kantaron Çayı ( Kılıçotu Çayı)

Yine eski zamanlarda sarı kantaron çayı, gece altını ıslatma alışkanlığı olan çocukların tedavileri için de kullanılmıştır. Bu tür sorunu olan 10 yaş üstü çocuklara, haftada 2-3 kez sarı kantaron çayı gece yatmadan hemen önce verilmektedir.

Daha önce belirttiğimiz gibi; kılıç otu çayıveya daha konsantre olan yağı çeşitli yaralar için oldukça etkili faydalar göstermektedir. Ancak; kantaron yağı‘nın uzun süre kullanılması için doz miktarı profesyonel hekimler veya uzmanlarca belirlenmelidir. Yoksa bazı hassasiyetler gelişebilmektedir.

Sarıkantaron çayı, yorgunluk,karamsarlık, korku, panik, baş ağrısı ve migren gibi sorunlar için de, oldukça fayda sağlamaktadır. Şunu da hatırlatalım; kafein içeren gıdalar paragrafın başındaki durumların oluşmasına ve etkilerinin artmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple mümkün olduğu kadar kafeinli gıdalardan uzak durmakta fayda vardır.

Kadınsal sorunlardan biri olan menopoza karşıda iyi geldiği söylenmiştir.

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır? Sarıkantaron çayı; bir tatlı kaşığı sarı kantaronun bir su bardağı sıcak su ile karıştırılması sonucu elde edilir. Bardağın ağzı kapatılır ve 15 dakika demlenmeye bırakılır. Ardından süzülerek içilir.

Not: Antidepresan ve antisedatif ilaçlar ile etkileşime girebilir. Bu durumda ilacın etkisi artabilir. Ayrıca bazı bünyelerde alerji oluşabilir. Uzun süreli kullanımlarda ve hamile ve emziren bayanların doktor tavsiyesi alması önerilir.

Sağlıcakla Kalın…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here