Sarı Kantaron – Kılıç Otu Mucizesi

Sarı Kantaron – Kılıç Otu Mucizesi

Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Sarı Kantaron Nasıl Kullanılır?

Daha önceki bir yazımızda; sarı kantaron yağı‘nın şeker hastalığına olan faydasına dair bir yazı yazmıştık. ( Bknz: Sarı Kantaron Yağı Şeker Hastalarına Umut Oldu )

Bu yazımızda ise; etkisi yüzyıllardır bilinen ve günümüzde de bilimsel olarak etkisi ispatlanmış, sarı kantaronun faydaları  ile ilgili bilgi vereceğiz. Sarı Kantaron Çayı‘nın hangi sorunlarda kullanılacağını anlattık.

Sarı kantaron otu, Kılıç otu, Mayasıl otu ve Koyunkıran olarak da bilinir. Kılıç Otu denmesinin nedeni eski savaşçıların savaşlarda yaralandıklarında bu ottan hazırlanan preparatla savaş yaralarının iyileştiğine dair kadim tarihten gelen bilgiler vardır. Ülkemizde ve Avrupa’nın her yerinde kendiliğinden yetişmektedir.

 Sarı Kantaron Çayı Faydaları Nelerdir?

Sarı kantaronun hem bitki hemde çiçek kısmı ile hazırlanan Sarı kantaron çayının faydaları arasında en fazla bilineni bazı psikolojik sıkıntılara karşı iyi geliyor olmasıdır. Bunların başında panik atak sorunu gelmektedir. Sarı kantaron çayı; aynı şekilde melisa çayı gibi sakinleştiri ve anti-depresif bir çay olma özelliğini göstermektedir. Diğer önemli ve çok bilinen özelliği ise yaralara karşı iyileştirici özellikleridir. Ağrıyan bölgelere de uygulandığı zaman etkili sonuçlar elde etmek mümkündür.

Müzmin ve kronik göğüs ağrısı problemi olanlar için etkili bir çaydır. Ayrıca; antiseptik özelliği nedeni ile özellikle uçuk gibi rahatsızlıklarda ilgili bölgeye terkip edildiğinde uçuğun iyileştiği gözlenecektir. Hafif ve orta dereceli depresyonda, çeşitli stress ve huzursuzluk durumlarında kullanılabilmektedir.

Altını Islatan Çocuklar için Sarı Kantaron Çayı

Yine eski zamanlarda sarı kantaron çayı, gece altını ıslatma alışkanlığı olan çocukların tedavileri için de kullanılmıştır. Bu tür sorunu olan 10 yaş üstü çocuklara, haftada 2-3 kez sarı kantaron çayı gece yatmadan hemen önce verilmektedir.

Daha önce belirttiğimiz gibi; sarı kantaron çayı veya daha konsantre olan yağı çeşitli yaralar için oldukça etkili faydalar göstermektedir. Ancak; kantaron yağı‘nın uzun süre kullanıması için doz miktarı profesyonel hekimler veya uzmanlarca belirlenmelidir. Yoksa bazı hassasiyetler gelişebilmektedir.

Sarı kantaron çayı, yorgunluk,karamsarlık, korku, panik, baş ağrısı ve migren gibi sorunlar için de, oldukça fayda sağlamaktadır. Şunu da hatırlatalım; kafein içeren gıdalar paragrafın başındaki durumların oluşmasına ve etkilerinin artmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple mümkün olduğu kadar kafeinli gıdalardan uzak durmakta fayda vardır.

Kadınsal sorunlardan biri olan menopoza karşıda iyi geldiği söylenmiştir.

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır? Sarı kantaron çayı; bir tatlı kaşığı sarı kantaronun bir su bardağı sıcak su ile karıştırılması sonucu elde edilir. Bardağın ağzı kapatılır ve 15 dakika demlenmeye bırakılır. Ardından süzülerek içilir.

Not: Antidepresan ve antisedatif ilaçlar ile etkileşime girebilir. Bu durumda ilacın etkisi artabilir. Ayrıca bazı bünyelerde alerji oluşabilir. Uzun süreli kullanımlarda ve hamile ve emziren bayanların doktor tavsiyesi alması önerilir.

Sağlıcakla Kalın…

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Biberiye Yağı Kokusunun Zihin Açıcı Etkileri

Psikolojik Sıkıntılara Karşı Melisa Çayı

Adaçayı Faydaları Hakkında Bilgi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ