Sarı Kantaron Yağı Şeker Hastalarına Umut Oldu

5

SARI KANTARON YAĞI ŞEKER HASTALARINA UMUT OLABİLİR

Sarı Kantaron (Latince adı; Hypericum perforatum); ülkemizde halk kültüründe yaraotu, kanotu, kılıçotu, binbirdelik otu, mayasıl otu olarak bilinir.

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi ve TÜBİTAK Konya Bölge Koordinatörlüğü koordinasyonunda düzenlenen 46. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri sergisi açıldı.

Çalışmalar içinden biri ses getirdi. ” Sarı Kantaron yağı mucizesi. ” Proje ile şeker hastalarının iyileşmeyen ayak yaralarına umut olacak.

Sarı Kantaron Yağı Faydaları ve Kullanımı

Sarı kantaron yağı; bilhassa yara ve yanık tedavisinde kullanılmaktadır; öyle ki güneş yanıklarından, romatizma tedavilerine ve  yaraların mikrop kapmasını engellemek gibi pek çok yerde de kullanılmaktadır.

Sarı Kantaron Yağı Tarifi
Güneşli bir havada toplanan sarı kantaron çiçekleri temiz bir kap içinde ezilir. Elde edilen püre bir kavanoza koyulur ve bir miktar zeytin yağı üzerini kapatacak ölçüde eklenir. Hazırlanan bu karışım, bir hafta kadar güneş altında kapağı açık bir şekilde ve arada bir çalkalanarak bekletilir. Daha sonra bir ay süre ile kapağı kapalı vaziyette ve yine arada bir çalkalanmak sureti ile güneşte bekletilmelidir. Bir ay sonunda kavanoz açılarak yağlı karışım bir tülbent ile süzülür. Yağın, serin ve güneş almayan bir ortamda ( koyu renkli bir şişede ) saklanması gerekmektedir. Sarı kantaron yağı ( doktor tavsiyesi gereklidir ) yanık tedavisi için uygulanacaksa zeytinyağı yerine keten tohumu yağı ile de kullanılabilir. Uygun koşullarda muhafaza edilirse bu yağ 2 – 3 yıl etkisini yitirmeden korunabilir.

Sarı Kantaron Çayı Faydaları

Sarı kantaron çayı yüzyıllardır, yan etkisi olmayan bir Doğal Antidepresan olarak kullanılmaktadır. İçeriğindeki hiperisin adlı etken madde ve diğer bileşimler sayesinde sinir uyarılarının iletiminde önemli seviye artışı sağlamaktadır.

Gelişme çağındaki genç kızların, bir kaç ay günde 2 bardak Sarı Kantaron çayı içmeleri tavsiye edilir.

Sarı Kantaron çayı, cinsel organların gelişmesinde ve adet görmede yaşanan çeşitli sorunlara son verecektir.

 İçeriğinde çok çeşitli etken bileşim olup, en önemlileri hiperisin, resin, prosiyanidin, flavonoidler, taninler ve prosiyanidinler gibi etken maddelerdir. Hiperisin adlı maddenin beyindeki Teta dalgalarını arttırdığı söylenmektedir. Teta dalgaları uyku sırasında oluşan dalgalardır ve  meditasyon, mutluluk ve yaratıcı düşüncenin artması gibi pozitif durumlarla ilişkilidirler.

Psikolojik nedenli uykuda idrar kaçırma sorunlarında da sarıkantaron çayı faydalıdır. Sarı kantoron’un ayrıca, karaciğere ve safrakesesine güçlendiren etkileri vardır.

Osmanlı ordusunda askerler savaşa giderken sarı kantaron yağı alırlarmış ve yaralandıkları zaman yaraların çabuk iyileşmesi için sürerlermiş.

Hristiyan inancında kutsal kabul edilmektedir. St John’s Wort adıyla bilinir. Avusturya’da İsa’nın haç kanı, peygamber kanı ve Tanrı kayrası otu gibi isimlerle de anılmaktadır. Sarı Kantaron Yağı fiyatı ise 13 TL civarında

Sarı kantaron ve sarı kantaron yağı aşırı kullanıldığında, ışığa karşı hassasiyet oluşturabilir.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir:

>>>   Biberiye Yağı Kokusu’nun Mucizevi Faydaları

Comments are closed.