Sarımsak Kurusu ve Sarımsak Tozu Yapımı

0

Evde Sarımsak Nasıl Kurutulur? Sarımsak Tozu Nasıl Yapılır?

Evde sarımsak kurusu ve sarımsak tozu yapmak hem ekonomik hem de oldukça pratiktir. Özellikle zamandan kazanmak, sarımsağın kokusundan uzak kalmak ve sarımsakların bozulup atılmasını önlemek için tercih edilebilecek bir yöntemdir.  Vereceğimiz tarifte hem güneşte hem de fırında sarımsak kurutma yöntemlerini yazdık.

Sarımsak Kurusu ve Sarımsak Tozu Yapımı 

Sarımsak Nasıl Kurutulur?

Bunun için taşköprü sarımsağı gibi su oranı az yerli bir sarımsak türü kullanmak idealdir. Çin sarımsakları hem daha fazla su içermekte hem de yerli türlere göre daha az etken madde içermektedir. Sarımsakların filizlenmemiş olması, kuru olması önemlidir. Sarımsaklar soyulup mümkün olduğunda ince doğranır. Uygun bir bez veya tepsi içerisine yayılarak güneşte kurutulur. Kurutma işlemi havanın sıcaklığına bağlı olarak 2-4 gün arasında gerçekleşebilir. Genel bir kural olmasa da direk güneş ışığına maruz bırakılmasa iyi olur. Daha çok güneş sıcaklığının etkin olduğu çatı altları bu iş için uygundur. Her gün kontrol edilerek dilimler ters yüz edilebilir. Eğer kurutma işlemi yaz aylarının dışında bir ayda yapılacaksa sarımsakları fırında kurutmak ideal bir yöntemdir. Bunun için sarımsaklar, önceden 100 dereceye ısıtılmış mümkünse fanlı ayarda bir süre bekletilir. Fırının kapağı ara ara açılarak hem kontrol sağlanır hem de fırında oluşan buhar dışarı çıkmış olur. Sarımsakların renginin değişmemesi gerekir bunun için süre ayarı önemlidir. Genel olarak 1 saat ile 1:30 saat yeterlidir. Kuruyan sarımsaklar çıkartılır ve mutlaka kuru bir yerde ( kalorifer peteği yanı gibi)  soğuması beklenir.

Evde Sarımsak Tozu Nasıl Yapılır? 

Kurutulan sarımsaklar, uygun bir öğütücü içerisinde yada havan da toz haline gelinceye kadar dövülür. Dilenirse içerisine bir miktar kaya tuzu atılır. Bu sarımsak tozunun daha uzun süre dayanmasını sağlar. Hatta biraz kekik gibi baharatlarla birlikte harmanlanır ve uygun bir baharat kabına alınabilir. Sarımsaklar toz haline değil de kuru halde saklanacaksa yine ağzı kapalı bir kapta saklanmalıdır.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here