Sarımsak Saç Dökülmesini Önler mi?

0

Saç Dökülmesi’ni Önlemede, Saç Çıkarma ve Saç Gürleştirme için Sarımsak Kullanımı

Sarımsak Saç dökülmesini önlüyor. Sarımsağın saç dökülmesine karşı fayda sağladığı yüzlerce yıldır bilinmektedir. Son yıllarda sarımsağın bu özelliği bazı araştırmalara konu olmuş ve ciddi sonuçlar elde etmiştir.Bu araştırmalarda, sarımsağın yeni saçların çıkmasını hızlandırdığı, saçları koyulaştırdığı ve gürleştirdiği görülmüştür. Bu nedenlerden dolayı, marketlerde sarımsak özlü şampuanlara ve saç ürünlerine sık sık rastlanmaktadır.

Sarımsağa bu özelliği veren güç ise içerisinde barındırdığı mineral ve bileşimlerin saç bakımı için gerekli olan pek çok maddeyi barındırması. Özellikle sülfür ve çinkonun saçkıran, mantar gibi hastalıklara çok iyi geldiği bilinmektedir ve bu iki madde sarımsak içerisinde bulunmaktadır. Ayrıca sarımsak içerisinde bulunan  selenyum elementi ve diğer vitaminler bu etkiyi arttırmaktadır.

Sarımsağın Saç Bakımı ve Saç Gürleştirme için kullanımı

Sarımsak saç kürü uygulaması pek çok amaçla yapılabilmektedir. Halk arasında saçkıran olarak bilinen bir hastalığa karşı, saçların döküldüğü böyleye sarımsak uygulamasının pek çok kişiyi bu sorundan kurtardığı söylenmektedir.

Ayrıca sarımsak kürü uygulamasıyla, saçlar canlılık kazanır, kalınlaşır, yeni çıkan saç sayısını arttırır ve var olan saçları kuvvetlendirerek dökülmesini önleyebilir. Saç uçlarında kopma ve kırılmaları önleyebilir. Ayrıca sarımsak yağı da iyi bir saç bakım yağı olup, pek çok etkilerinin oldupu görülmüştür. ( Bkzn: Sarımsak Yağı )

Saç dökülmesi için sarımsak nasıl uygulanır?

3-4 adet sarımsak bir kasenin içinde ezilir ve  birkaç damla süt ile karıştırılır. Elde adilen karışım saç diplerine masaj yapılarak sürülür. Bu uygulama haftada 2-3 kez uygulanabilir.

Bu uygulamayı desteklemek anlamında; çörek otu yağı kullanılabilir. Çörek otu yağı hem dahili hemde masaj olarak kullanılabilir. Daha önceki yazımızda belirttiğimiz gibi çörek otu yağı ( soğuk press çörek otu yağı ) saç dökülmelerine ve beyazlamasına karşı bilinen en etkili doğal yöntemdir diyebiliriz.

( Kullanmak için lütfen Bknz: Çörek Otu Yağı Mucizesi )

Sağlıcakla Kalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here