Sarımsak Yağı Nerelerde Kullanılır? Sarımsak Yağının Faydaları Nelerdir?

0

Sarımsak Yağı Nasıl Kullanılır? Sarımsak Yağının Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Yağı; A1, B2, B6 ve C gibi vitaminleri içerir. Ayrıca demir, selenyum, iyot, silisyum  gibi mineraller ihtiva eder. Bağırsak solucanlarının düşürülmesi için kullanılan yağlardan birisidir. Solunum yolu problemlerine karşı da kullanılmaktadır. Kolesterolü düzenler, tansiyonu düşürür, kalp krizi ve felç gibi sorunlara karşı korur. Eski zamanlarda;  savaş sırasında yaralanan askerlerin yaralarının iyileşmesi için kullanılmıştır.

Sarımsağın antikanserojen etkilerini saptamak için çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Sarımsak ve sarımsak yağı kilo vermek içinde kullanılabilir. Bunların yanı sıra; sindirim problemlerini giderir, kabızlığı önler, antiseptiktir. Cilt ve saç problemleri için kullanılabilmektedir. Ayrıca piyasada sarımsak yağı kapsülleri de bulunmaktadır. Tabi en faydalısı ve güvenlisi sarımsağın kendisini tüketmektir.

Sarımsak Yağı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sarımsak yağı alırken; şişe üzerinde soğuk press yani soğuk sıkım ibaresi olmalıdır. Ayrıca üretilen sarımsağın cinsi de önemlidir. Organik sarımsaklardan üretilmesi de bir diğer tercih nedenidir.

Sarımsak Yağı Nasıl Kullanılır? Sarımsak Yağı ile Saç Bakımı

Sarımsak yağı bir miktar zeytinyağı ile karıştırılıp saç diplerine masaj yaparak uygulandığında mükemmel bir saç bakımı uygulaması olmaktadır. Bilindiği gibi hem sarımsak hem sarımsak yağı yeni saçların çıkmasını sağlar ve var olan saçları güçlendirir. İçeriğindeki sülfürlü bileşikler saçın kepeklenmesini, mantar oluşumunu ve saçkıran gibi sorunların oluşmasını önlemektedir.

Bir şişe şampuan içine iki çay kaşığı sarımsak yağı eklenerek karıştırılır ve şampuan bu şekilde kullanılabilir.. Eğer masaj yağı olarak sürülecekse bir saat kadar saçta bekletmekte fayda olabilir. Daha sonra saç yıkanarak temizlenebilir. Saç Bakımı alanında; hem saç beyazlaması hem de saç dökülmesini engellemek için sarımsak yağı içerisine birazda çörek otu yağı eklenirse daha olumlu sonuçlar alınacaktır.

Ayrıca, sakal çıkması için sakal bölgesi için de denenebilir. Yukarıdaki gibi 1 çay kaşığı sarımsak yağı ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı birbirine karıştırılır ve elde edilen yağ karışımı sakal bölgesine mesaj yapılarak yedirilir. Bu yağın; kıl köklerini uyararak, güçlenmesini sağladığı iddia edilmektedir.

kıl çıkmasını istemediğiniz tüylü bölgelere uygulanmaması faydalı olacaktır.

Sarımsak yağını uygularken yağı direk olarak değil zeytinyağı yada avokado yağı gibi taşıyıcı bir yağ içine karıştırarak saça uygulamakta fayda vardır.

Soğuk Press Organik Sarımsak Yağının Fiyatı

Soğuk press sarımsak yağı, internet ortamında en az 17 TL ‘den satılmaktadır. ( 20 ML ) . Ayrıca sarımsak yağı kapsül şeklinde de satılmaktadır. Fiyatı ortalama 30-40 TL arasındadır.

Sarımsak Yağının Yan etkileri

Bu yağ; kan sulandırıcı ilaçlarla ve ağrı kesicilerle birlikte tüketilmemelidir. Ayrıca saklarken güneş ışığından ve ısıdan uzak tutmakta fayda vardır. Hamile ve emziren bayanlar ve çocuklar için güvenilir olmayabilir. Bazı kişilerde sarımsak yağına karşı alerji veya hassasiyet gelişebilir. Sarımsağa alerjisi olanlar için güvenilir olmayabilir.

Sağlıcakla Kalınız….

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Siyah Sarımsak Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here