Sebze ve Meyveler Nasıl Saklanmalı?

0

Sebzeler Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Maydanoz, Roka, Nane gibi yeşil yapraklı sebzeler nasıl saklanmalı?

En etkili yöntem: Sebzelerin sapları koparılır, iyice yıkanır ve bir kağıt havlu yada bir bez üzerine serilerek kuruması sağlanır. Ardından bir kağıt havluya gevşek bir biçimde sarılır ve rulo haline getirilir. Herhangi bir poşet yada buzdolabı poşeti içerisine konur. Aynı anda bir iki çeşit sebze de aynı ruloya sarılabilir. Denenmiş en etkili yöntemdir ve buzdolabında 10 gün geçse bile sebzeler diriliklerini ve yeşil rengini korumaktadır.

Lahana, karalahana, brüksel lahanası gibi çeşitler ise dayanıklı sebzelerdir. Dışarıda veya buzdolabında günlerce tazeliklerini korurlar.

Kök Sebzeler Nasıl Saklanmalı?

Kök sebzeleri uzun süre saklamak için buzdolabına koymanıza gerek yoktur. Patates, soğan, yer elması ve sarımsak gibi sebzeleri oda sıcaklığında, karanlık bir yerde hava alacak bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Bu sebzeleri önceden yıkamak doğru değildir, sadece kullanacağınız zaman yıkamalısınız. Özellikle nişastalı sebzeler buzdolabında saklandığında tatları değişeceğinden, oda sıcaklığında ve ışık almayan bir yerde korunmaları doğru olacaktır. Turp, havuç, pancar gibi kök sebzeler yıkanarak satıldıkları için buzdolabında kese kağıdında veya havlu peçeteye sarılarak bir kap içerisinde saklanmalıdır.

Sebzeler Nasıl Saklanmalı?

Yeşil yapraklı ve kök sebzelerin dışında kalan sebzeleri buzdolabında mümkünse hava alan bir poşet içinde saklayabilirsiniz. Mısırı saklamanız gerekiyorsa kabuğuyla bırakmanız daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.

 

Meyveler Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Meyvelerin çoğu buzdolabında en az 4 gün dayanabilir. Elma, armut, ayva, portakal, limon ve mandalina gibi meyveler daha uzun sürede dayanabilirler. Karpuz, kavun gibi meyveleri kesmediğiniz sürece dışarıda bekletebilirsiniz. Ancak kestikten sonra mutlaka buzdolabına koymanız gerekmektedir. Şeftali, kayısı, kiraz, erik gibi meyveleri diğerlerine göre daha hızlı çürüyebilecekleri için dolabın üst raflarına koymanız doğru olacaktır. Çürüme olduğu zaman gözünüze daha kolay çarpacak ve bozulan meyveyi diğerlerinden rahatça ayırabileceksiniz. Elma, nektar, kayısı, armut, domates, erik kavun gibi meyve ve sebzeleri diğer sebze ve meyvelerin yakınına koymamanızda fayda vardır. Saldıkları etilen gazı başka ürünlerin çürümelerini hızlandıracaktır.

Yumuşak Meyveler Ve Mantar Nasıl Saklanır?

İnce kabuklu, kabuksuz ve yumuşak meyveler ve mantarları saklamak biraz zordur. Kolayca çürüyebildiklerinden bu ürünleri kese kağıdı içinde tek sıra halinde ya da aralarına havlu kağıt koyarak birkaç kat şeklinde saklayabilirsiniz. Örneğin çilek ve yaban mersini 5-6 gün dayanabilir. Ancak ahududu ve böğürtlen gibi meyveler en fazla 2-3 gün saklanabilir. Mantarı da aynı şekilde uzun süre muhafaza etmek zordur, en fazla 2-3 gün dolapta tutabilirsiniz. Bu tür meyveleri ve mantarları buzdolabına kaldırmadan önce kesinlikle yıkamamalısınız.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here