Şeker Kamışı Nerelerde Kullanılır? Şeker Kamışı Türkiye’de Yetişir mi?

0

Şeker Kamışı Nedir?

Şeker Kamışı; Kamış Şekeri olarak da bilinen bilimsel adı Saccharum officinarum olan buğdaygiller familyasından bir bitkidir. Hindistan üzerinden Avrupa’ya ve Avrupa kıtasından İspanyollar vasıtası ile Amerika kıtasına götürüldüğü bilinir. Günümüzde en büyük şeker kamışı üreticisi Küba ve Brezilya’dır. Hindistan ve Vietnam gibi Güney Doğu Asya ülkelerinde de üretimi yapılmaktadır.

Şeker Kamışı ile Şeker Pancarı Arasında Farklar

Kamış şekeri, şeker elde etmek için kullanılmaktadır. Şeker kamışıdan elde edilen şeker yapısı itibari ile sakkaroz olup pancar şekeri ile aynı özelliktedir. Günümüz şeker üretiminin % 70’i kamış şekerinden sağlanır ve şeker kamışından elde edilen şeker, pancar şekerine göre daha az maliyetlidir.

Şeker Kamışı Nerelerde Kullanılır?

Kamış şekeri, şeker yapımının yanı sıra etanol (etil alkol) yapımında da kullanılır. Şeker kamışından elde edilen etil alkol hem içki yapımında hem de Brezilya gibi ülkelerde araç yakıtı olarak kullanılır. Küba’nın milli içkisi Rom şeker kamışından yapılmaktadır. Geleneksel bazı tatlılarda da kullanılmaktadır. Bazı meyvelerle birlikte sıkılarak çeşitli içecekler yapılabilir, çiğ olarak çiğnenerek içindeki şeker tatlı niyetine tüketilebilir. Ayrıca, bazı Asya ülkelerinde şeker kamışı şurubu popüler bir içecektir. Şeker kamışı şurubu yapmak için kamışlar ikiye kesilir ve silindir şeklindeki bir sıkacaktan bir kaç kere geçirilerek öz suyu çıkartılır. Elde edilen su, içecek olarak tüketilebilir.

Şeker kamışının öz suyu çıkartıldıktan sonra kalan posa yakacak olarak kullanılabilir ayrıca bu posa yüksek miktarda selüloz içerdiğinden kağıt, ahşap malzeme ve mutfak eşyaları yapımında kullanılmaktadır.

Şeker Kamışı Türkiye’de Yetiştirilebilir mi?

Güneydoğu Anadolu Projesi Tarımsal Araştırma Enstitüsü Merkezi (GAPTAEM) bünyesinde Türkiye’de Organik Şeker üretimi için Şeker Kamışı yetiştiriciliği başlamıştır. Çukurova’da sınırlı oranlarda yetiştirildiğine dair bilgiler mevcuttur. Ancak daha öncesinde; Anadolu toprakları üzerinde özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesi ve Akdeniz bölgesinde kamış şekerini üretildiğine dair bazı bilgiler bulunmaktadır. Hindistan’dan Araplar vasıtası ile Batı Asya’ya yayılan kamış şekeri yüzlerce yıl önce Anadolu’ya ulaşmış ve bu bölgede tarımı yapılmıştır.

Şeker Kamışının Faydaları Nelerdir?

Kamış şekeri suyu yada şeker kamışı şurubu sıkılarak elde edildiği için besin içeriği yönünden faydalı öğelere sahiptir. Antioksidan, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve kalsiyum açısından zengindir. Anlık enerji ihtiyacı için fruktoz içerikli kola gibi besinlerden daha faydalı olduğu açıktır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here