Şeker Otu Nedir? Stevia Bitkisi Faydaları Nelerdir?

44

Şeker Otu – Stevia Bitkisi Hakkında Önemli Bilgiler

Şeker Otu Nedir? Şeker Otu Bitkisi Paraguay menşeli Stevia isimli bir bitkidir. Yapılan araştırmalar diyabet hastaları için bir umut olduğunu ortaya çıkardı. Şeker otu tohumunu nasıl bulabileceğinizi ve şeker otunun yetiştiriciliğini sizlere anlatacağız. Türkiye’e ise Rize çevresinde deneme amaçlı ekimi başarıyla yapılmıştır.  Dünya’da kullanımı her geçen gün kat kat artan Stevia bitkisi ( şeker otu )’nin şu an 5 milyar dolarlık bir pazarı bulunmakta.

Fabrikasyon işlemlerden geçtikten sonra şekere oranla 300-400 kat daha tatlandırıcı özellik kazanabiliyor. Ancak sıfır kalori ve sıfır proteini içeren Stevia bitkisi  Asrın Bitkisi olarak belirtiliyor.

Stevia bitkisi/ Şeker Otu bitkisi diyabet, hipertansiyon ve obezite tedavisi için mükemmeldir. Ayrıca sigarayı bırakmak için kullanılabilir. Şeker otu, doğal bir tatlandırıcıdır. Dilde ki tat alma hücrelerine %400 tatlıymış gibi hissettirir fakat içinde hiç şeker ihtiva etmez. Bu nedenle diyabet hastaları tarafından yoğun olarak kullanılır.

Sigarayı Bırakmak İçin Şeker Otu Tüketin

Sigarayı bırakmak istiyorsunuz ama kilo almaktan korkuyorsunuz imdadınıza yetişecektir. Şeker otu bitkisinin sigarayı bırakmaya yardımcı özelliği genellikle bilinmez. Nikotin isteğinizi azaltır ve sigarayı bırakmanızda yardımcı olur. Ayrıca kilo almanızı önlemede etkilidir.

Şeker otu nasıl tüketilir? Yapraklarını kurutarak ya da çiğ tüketebilirsiniz. Kurutulmuş yaprakları bir havan yardımı ile toz haline getirip istediğiniz içecek ile kullanabilirsiniz.

Şeker Otu Faydaları (Stevia Bitkisi Faydaları)

 • Şeker otu cildi besler,sıkılaştırır ve kırışıklıkları düzeltir.Cilt bakımı için bir maske olarak da kullanılabilir.
 • Dermatit etkisi sayesinde sivilcelere iyi gelir ve sivilceleri azaltmak için kullanılabilir.
 • Şeker hastalığı(diyabet) tedavisinde yardımcı rol oynar.
 • Yüksek tansiyon hastalarına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Kabızlık, depresyon ve asabiyete karşı iyi etkileri olduğu gözlemlenmiştir.
 • Bağırsak ve mide florasını korur.
 • Asit alkali dengesini sağlar ve korur.
 • Bilinen ve rastlanılan herhangi bir yan etkisi yoktur.

Şeker Otu’nun Zararları ?

Stevia Bitkisi‘nin yan etkileri çok az olup yapılan araştırmalarda erkeklerde kısırlığa neden olabileceği belirtilmiştir.

Nerede Satılır

şeker otu nereden alınır2010 yılında Antalya’da ekilerek ülkemizde yetiştiriciliğine başlanmıştır. İlk mahsüller 2012 yılında elde edilmiş ve ülke geneline yayılmaktadır. 2014 yılında Gaziantep İl Tarım Müdürlüğü teşvikiyle Gaziantep yöremizde ekilmiş ve üretilmektedir. Bu bitki Fide ya da tohum şeklinde satılıyor.

Şeker otu fiyatı ne kadar? İnternet üzerinden alışveriş yapabileceğiniz sitelerde 15-20 tohumluk ambalajların fiyatı 5 ile 10 lira arasında değişiyor. Fidesi ise 30 liradan başlayarak artıyor.

şeker-otu-yetiştiriciliğiNasıl Yetiştirilir

Öncelikle bilmeniz gereken şey şeker otu bitkisinin çok bakım istememesi ve kolay yetiştirildiğidir. Biz size saksıda yetiştirmek için tarifler vereceğiz.

Bu bitkiyi Tohum alarak yetiştirmek isterseniz her türlü toprakta yetiştirebilirsiniz. İlk olarak ekim yapacağınız saksıyı seçin ve toprağı koyun.Mayıs- Ağustos arasında yetiştiğini unutmayalım. Tohumun üzerine tohumun kalınlığı kadar toprak atınız. 3 gün güneş almayacak bir yere koyun ve 1.gün can suyunu bol verin.

3.günün sonunda bitkinizi sürekli güneş alan değil de günün belirli zamanlarında güneş alan bir yere koyun ve günlük olarak sulayın. Zamanla yeşerdiğini göreceksiniz.

Sağlıcakla Kalınız…

44 YORUMLAR

 1. Ben Arifoğlu stevya otu aldım.çaya kattim icemedim.tatli yaptım çöpe gitti.tatli tadını çok az verdi ve daha çok ot tadı geldi.internette görünce hevesle aldım ama hayal kırıklığı oldu.internetteki gibi şekerin 300 katı olmadığı gibi tatlı tadı vermiyor.

 2. Bu bitki erkeklerde sperm yapisini zamanla bozarak ve erkeklik hormonlarini baskilayarak kisirliga sebep oluyor. Ve bunun geri donusu de olmuyor..

 3. Şeker otunu yıllarca kullanan ülkeler var. Bizde yeni yeni kullanılmaya başlandı diye ezbere konuşan yorumcular var. Şu anda tükettikleri şekerin %40 ını şeker otundan elde eden japonya’ya baksınlar. Canı tatlı isteyen bir çok şeker hastası var. Şeker otunun şerbetinden yapılan tatlı veya pastaları şeker hastaları yiyebilir çünkü şeker otu glikoz içermez ve şekeri yükseltmez.

 4. Herkes kendi kafasına göre yorumlarını yazmış, ben şunu net olarak söyleyebilirim, toz şeker formunda olanı üç gün süreyle çay ve kahveye katarak içtim ve şekerim günbegün (0 ila 25 puan arasında) düşüşe geçti en önemlisi kendimi çok iyi hissetmemdir aynen devam ediyorum ama artık ölçüm yapmıyorum buna gerek duymadığımdan, bariz bir şekilde iyi geldiğini söyleyebilirim, gelişigüzel değil bilinçli bir şekilde kullanılmasını tavsiye ederim en azından denenmesi gereken bir bitki olduğu kesin…

 5. Aktarlarda var yeni aldım şekeri aratmayan bir tadı var çayı demlerken içine atıyorum şekerli çay oluyor şu an iyiyiz deneme aşamasındayız. Sadece yaprak atınsapları atmayın tadı bozuyor.

 6. dayıma bir yerden temin ettim fidan olarak yaş yaprağını aç karna yiyor günde 4 insilün kullanıyodu 2 ye düşürdü ve ramazan orucunu tutuyo onda bayağı faydalı olduğunu canlı gördüm ilgililere duyurulur ama yaş yaprağı tüketmek kaydıyla

 7. Stevia ile ilgili yukarıdaki yorumların Hepsini okudum.
  Şunu söylemek isterim, Gaziantep’te ilk defa yetiştirenler bizleriz. Bunun yanısıra, pazarlanmasindan müşteri memnuniyetine, tatlandırıcı oranından , üretimin artırılması ve sanayileşme boyutuna kadar geniş kapsamlı çalışma gerçekleştiriyoruz. Doğal üretim yöntemlerinin kullanılması vazgeçilmez olmalıdır, tatlandırıcı oranı yüksek olan çeşitlerin yetiştirilmesi pazar fiyatını olumlu yönde etkilemektedir. Sağlıklı fidelerden kullanmak kaçınılmaz olmalıdır.
  Hijyenik koşullarda kurutulmuş Stevia şeker otu yapraklarını tüketmek doğru olandır. Aksi takdirde gelişigüzel kurutulmuş Stevia yapraklarında farklı, tat ve koku oluşması gerçekleşecektir.
  Bizlerden Stevia yaprağı satın alan özellikle şeker hastalarından çok güzel geri dönüşler almaktayız. İnsülin kullanan birkaç müşterimizin şeker oranlari 440 larda iken, yine İnsülin kullanmak suretiyle Stevia da kullanınca bu oranın 160 şa düştüğünü bize bildirmişlerdir.
  Kesinlikle doktor tavsiyelerine elbette uymanız gerekiyor, ama Stevia kullanan kişilerden çok güzel geri dönüşler aldığımızı söyleyebilirim.
  Bir müşterimiz midesinde sürekli yanma hissedermis, tevafuk olmuş Stevia kullandıktan sonra mide yanması geçmiş, bize sorduklarında biz de bu durumu doğruladik. Çünkü Stevianin mide sıvısının asit baz dengesini sağladığı, dolayısıyla yanmalari önlediğini söyleyebiliriz.
  Bu konu da Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından güzel çalışmalar yürütülmektedir.

 8. arkadaşlar çoğunuz olayı yanlış anlamışsınız. diyabet hastaları çay veya benzeri gıdalarda tatlandırıcı yerine bunu kullanabilirler deniliyor.. çünki tatlandırıcınında zararları var bu sıfır hata bir bitki. harici söylemler palavra…

 9. Bende tevede izledikten sonra ahtara gittim iki paket aldim 6.7 iken iki ayda 9.8 cities geri dusurmek icin tam iki yildir ugrasiyorum reklamdaki kisiler nasil sekerden kurtulmuslar Halen inanamiyorum aklima gelmezde degil acaba para karsiligimi konusuyorlar eger oyle ise Allah haval ediyorum onlari

 10. Zaten amaç şeker isteğini kesmek aktar söylüyor diyabeti yok etmez tatlı isteğini azaltıyor ben kullanıyorum allaha şükür şuana kadar kötü birşey olmadı ama otunu alın bence daha iyi işlem görmemiş doğal

 11. Arkadaşlar isteyenler bilim teknik dergisinden “stevia ” bitkisinin özellikleri ile ilgili bilgilerden faydalanabilirler, okumaktan zarar gelmez.

 12. Birileri kalkipta bunun pazarını yapmaya çalışıyorsa bilinki bunda bi sıkıntı vardir. Bilim ve ilim bu kadar ilerlemiş ken bunu doktor tavsiyesi olmadan kullanmayın

  • Size katılıyorum
   Bir ara Konya san 1 litresi 70 tl olan Bengisu aldım
   İçtikçe şekerim çıktı
   Tıp hekimlerinin onaylamadığı hiçbirşeyi kullanmayın
   Hele de 5 milyar pazarı varsa zararını siz düşünün!!!

 13. merhaba arkadaslar sakın kullanmayın annem şeker hastası tesadüf okudum ve iyi gelebileceğini düşünerek aktardan aldım annem ölümden döndü hastaneye zor yetiştirdim bilginiz olsun diye paylaşıyorum denemenizi tavsiye etmem iyi günler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here