Şeker Yerine Ne Kullanılmalı

0

Sizlere bu yazımızda Şeker yerine ne kullanılmalı, onları sıralıyoruz.

Rafine Şekerin Vücuda Zararları

Rafine şeker, sağlığımızı tehdit ediyor. Nasıl mı? Sindirimi çok basit olan bu şeker kanda ani şeker dalgalanmalarına yol açıyor, bu dalgalanmalar insülün dalgalanmalarına yol açıyor ve vücudun dengesi zaman içinde bozuluyor. Bu bozulmanın yansıması olarak; diyabet hastalıkları, obezite, yağlanma, kalp-damar sorunları gibi sorunlarla kendini gösteriyor. Bu dalgalanmalara sadece şeker mi neden oluyor? Hayır. Rafine un ve un ürünleri, hele hele un + şeker karışımı tatlılar birer el bombası gibi kanımızda tsunamilere neden oluyor.

Şeker aslında vücudumuz, özellikle beynimiz için vazgeçilmez bir gıda fakat en iyi şeker alma yolu doğal besinlerle beslenmektir. Lif içeren bu besinler şekeri, karbonhidratı, yağı yavaş yavaş vücuda vererek bu dalgalanmaların önüne geçer. Ayrıca bu besinlerde bulunan vitamin, mineraller ve diğer bileşimler organizma için hayati derecede öneme sahiptir.

Örnek olarak; siz sofra şekeri alarak vücudun şeker ihtiyacını karşılarken, şekere olan iştahınız kapandığı için diğer besinlerden ve dolayısı ile vitamin ve minerallerden mahrum kalıyorsunuz. Eğer buna rağmen şekerli besinler alsanız dahi bunun size bir faydası da olmuyor. Aksine zararı dokunuyor. Peki Şeker yerine ne kullanılmalı? Cevap basit: Doğal ürünler, bal, pekmez, meyveler, tarçın vs. Bu besinler sadece şeker ihtiyacınızı karşılamıyor, aynı zamanda bağışıklı sisteminizden tutun sinir hücrelerinize kadar hemen her sisteme etki edecek bileşikleri bünyelerinde barındırıyorlar.

Şeker Yerine Ne Kullanılmalı? Şeker yerine kullanılacak besinler:

1. Bal: Hakiki bal; içinde pek çok vitamin ve mineral içermektedir. Hakiki bal içerisinde bileşimler süper-oranda bulunduklarından sağlık açısından çok faydalıdırlar.Ayrıca şeker yerine kullanılabilecek en iyi tatlandırıcıdır.

2. Pekmez: Pekmez; demir, bakır,kalsiyum, magnezyum ve  potasyum miktarı olarak zengindir. Pekmezli tatlılar son yıllarda baya yol katetmiştir.

3. Tarçın: Yemeklerde, tatlılarda ve çaylarda kullanılabilen tarçının, kan şekerini dengeleyici özelliği vardır.

4. Meyan kökü: Meyan kökü bitkiler içinde hala etkileri tam anlaşılamamış çok güçlü bir bitkidir. Sinir sisteminden tutunda, sindirim sistemine kadar fayda vermediği sistem yok gibidir. Tek kusuru, vücuttan potasyum atımını hızlandırdığından tansiyonu bir miktar yükseltmesi ve şekerden 50 kat tatlı olması nedeni ile diyabetliler için tüketiminin sınırlı olması.

5. Kuru üzüm: Kuru üzüm ise faydaları sıralanamayacak diğer bir besindir. Ancak şeker hastaları için tüketimi oldukça sınırlıdır. Bunun dışında siyah üzüm kurusu ve üzüm çekirdeğinin mutlaka tüketilmesi gerekmektedir.

Bunların dışında; meyve tüketimi de şeker ihtiyacını karşılayacağından iyi bir alternatiftir. Tam tahıllı ürünler ve bakliyat ürünlerini de tüketmek gerekmektedir. Gördüğünüz gibi Şeker yerine ne kullanılmalı? Sorumuz için alternatif çok. Yapmamız gereken birazcık kendimize özen göstermemiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here