Şekeri Düşüren Besinler Nelerdir

0
125

Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Hususlar 

Çağımızın en büyük sağlık problemlerinden birisi diyabet yada şeker hastalığı dediğimiz hastalıktır. Aslında şeker hastalığı toplumda kalp ve damar, kanser, obezite gibi hastalıklara paralel şekilde gün geçtikçe artmakta, daha genç yaşlara inmekte ve sağlık harcamalarını kat be kat arttırmaktadır.

Öncelikle şeker hastalığa neden olan etmenler nelerdir? Tabi genetik faktörlerde işin içindedir ama genetik faktörlü bir hastalığın ortaya çıkma zamanını etkileyen çevresel unsurlar aynı zamanda genetik olmayan diyabet hastalığınında ortaya çıkmasına veya çıkmamasına neden olmaktadır.

Şeker hastalığı, stress gibi faktörlerle ortaya çıkabileceği gibi düzensiz ve yanlış beslenme sonucu da ortaya çıkabilir. Aslında düzensiz ve yanlış beslenme ile stress arasında da doğrudan  bir bağlantı kurmak mümkündür. Öyle ki, günümüz beslenme şartlarının başlı başına depresyona neden olduğu artık bilimsel bir gerçektir. Özellikle fastfood tarzı beslenme insülin dalgalanmalarına yol açtığı gibi, yarattığı mide ve bağırsak problemleri de başlı başına bir depresyon nedenidir. Fastfood veya beyaz ekmek-şekere bağlı beslenme vücutta büyük bir yıkıma yol açmaktadır ve bu yıkım sonucunda diyabet, kalp hastalıkları ve kanser gibi hastalıklar oluşmakta, depresyon tetiklenmekte ve bu durum birbirini besleyerek daha yıkıcı hal almaktadır.

Glisemik index dediğimiz kavram, besinlerdeki şekerin emilim süresi ile alakalı bir değer olup, glisemiks indeksi düşük besinlerin sindirim sürelerinin daha uzun olmasında  dolayı, hem bağırsak sağlığı hemde insülün değeri için olumlu olduğu kabul edilir. Bazı gıdalar çok şekerli olmasına rağmen glisemik indexleri düşük olduğundan tercih nedeni olurken, bazı gıdalar şeker oranlarının nispeten düşük olmasına rağmen glisemik indeksleri yüksek olduğundan tercih dışı kalabilmektedirler.

Peki Glisemik İndexi düşük besinler nelerdir?

Keçiboynuzu, brokoli, lahana, karnabahar, yeşil sebzelerin hemen hemen hepsi, ayva, kuru kayısı, erik, elma,  biber, kuru bakliyat türleri ( özellikle nohut ), yoğurt ve süt gibi besinler sayılabilir.

Glisemik İndexi Yüksek Besinler Nelerdir? 

Beyaz Ekmek ( Mutlaka uzak durun), kabak, kavun, baget, patates kızartması ( her çeşit kızartmadan uzak durun ), beyaz pirinçi dondurma vs. Dikkat ettiyseniz; genel olarak glisemik indexi yüksek besinler aynı zamanda kalori miktarı yönünden de yüksek oluyor. Bu nedenle glisemiks indeksi yüksek besinlerden uzak durmak gereklidir.

Şekeri düşüren besinler nelerdir?

Mahlep tohumu, tarçın, özellikle gözler için çok faydalı olan hakiki yaban mersini, bamya ( kendisi, çiçekleri ), kişniş tohumları ( Bknz: Kişnişin faydaları ), ısırgan otu. ( UYARI: Bu besinlerin şeker düşürme mekanizmaları birbirinden farklıdır, aşırı tüketim sonucu bazı sorunları ortaya çıkabilir, aşırı tüketimde ilaçlarla etkileşime geçebilirler. Bu yüzden bu sayılanlar ilaç yerine geçmez, sadece beslenme desteği sağlayabilirler )

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here