Şekeri Düşüren Besinler Nelerdir?

0

Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Hususlar 

Çağımızın en büyük sağlık problemlerinden birisi diyabet yada şeker hastalığı dediğimiz hastalıktır. Aslında şeker hastalığı toplumda kalp ve damar, kanser, obezite gibi hastalıklara paralel şekilde gün geçtikçe artmakta, daha genç yaşlara inmekte ve sağlık harcamalarını kat kat arttırmaktadır.

Şeker hastalığı, stress gibi faktörlerle ortaya çıkabileceği gibi düzensiz ve yanlış beslenme sonucu ortaya çıkabilir. Aslında düzensiz ve yanlış beslenme ile stress arasında doğrudan bir bağlantı kurmak mümkündür. Öyle ki, günümüz beslenme şartlarının başlı başına depresyona neden olduğu artık bilimsel bir gerçektir. Özellikle fastfood tarzı beslenme insülin dalgalanmalarına yol açtığı gibi yarattığı mide ve bağırsak problemleri de bir depresyon nedenidir. Fastfood veya beyaz ekmek-şekere bağlı beslenme vücutta büyük bir yıkıma yol açmaktadır ve bu yıkım sonucunda diyabet, kalp hastalıkları ve kanser gibi hastalıklar oluşmakta, depresyon tetiklenmekte ve bu durum birbirini besleyerek daha yıkıcı hal almaktadır.

Glisemik indeks dediğimiz kavram, besinlerdeki şekerin emilim süresi ile alakalı bir değer olup, glisemiks indeksi düşük besinlerin sindirim sürelerinin daha uzun olmasından  dolayı, hem bağırsak sağlığı hem de insülin değeri için olumlu olduğu kabul edilir. Bazı gıdalar çok şekerli olmasına rağmen glisemik indeksleri düşük olduğundan tercih nedeni olurken, bazı gıdalar şeker oranlarının nispeten düşük olmasına rağmen glisemik indeksleri yüksek olduğundan tercih dışı kalabilmektedirler.

Glisemik İndeksi Düşük Besinler Nelerdir?

Keçiboynuzu, brokoli, lahana, karnabahar, yeşil sebzelerin hemen hemen hepsi, ayva, kuru kayısı, erik, elma,  biber, kuru bakliyat türleri ( özellikle nohut ), yoğurt ve süt gibi besinler sayılabilir.

Şekeri Düşüren Besinler Nelerdir?

Mahlep tohumu, tarçın, özellikle gözler için çok faydalı olan hakiki yaban mersini, yaban mersini yaprakları, keten tohumu, moringa, ceviz, badem, bamya ( kendisi, çiçekleri ), kişniş tohumları, ısırgan otu, dut yaprağı, fesleğen sayılabilir.

Glisemik İndeks Değeri Yüksek Besinler Nelerdir? 

Beyaz Ekmek ( Mutlaka uzak durun), kavun, baget, patates kızartması ( her çeşit kızartmadan uzak durun ), beyaz pirinç, dondurma vs. Dikkat ettiyseniz; genel olarak glisemik indeks değeri yüksek besinler aynı zamanda kalori miktarı yönünden de yüksek oluyor. Bu nedenle glisemik indeksi yüksek besinlerden uzak durmak gereklidir. Ayrıca glisemik indeksi yüksek besinlerin aynı zamanda kan şekerini yükselten besinler olduğuna dikkat edilmelidir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here