Şekerli içecekler ve Çocuklara Zararları

0

Canan Karatay: Şekerli içecekler çocuklar için en az Alkol kadar zararlı

Karabük Üniversitesi’nde katıldığı konferansta bilgi veren Prof. Dr. Canan Karatay;  şekerin ve insülininin, karaciğer yağlanmasından sorumlu ana etkenler olduğunu, çocukları şekerli ve gazlı içeceklerden korunması gerektiğini belirterek; “Çocukların alkolü kutu ve taze meyve sularıdır” dedi.

Prof. Dr. Canan Karatay, Karabük Üniversitesi Bilim Kulübü tarafından  bu yıl 6’ncısı düzenlenen Uluslararası Bilim Günleri’ne katıldı. Hamit Çepni Salonu’nda düzenlenen konferansta konuşan Karatay, üniversite öğrencilerinden büyük ilgi gördü. Birçok hastalığa vücuda giren şekerin sebep olduğunu dile getiren Prof. Dr. Karatay, “Şeker ve insülin çifti karaciğer yağlanmasını tetikleyen ana etkendir. Bakın 12-13 yaşındaki çocuklara, bütün vücutları bitmiş. Artık bu yaşlardaki çocuklarda meme büyüklüğü görüyoruz. Amerika ‘nın da bizim de en büyük sorunlarımızdan biri olarak karaciğer yağlanması görüyoruz” şeklinde konuştu.

GAZLI VE ŞEKERLİ İÇECEKLER KALP KRİZİNE NEDEN OLUYOR MU?

Çocukların, gazlı ve şekerli içecekler den korunması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Karatay, şöyle devam etti:

“Bu yaşlardaki çocuklar alkol mü kullanıyor? Her tür ekmek , karbonhidrat içeren besinler, gazlı ve şekerli sıvılar, tatlandırıcılar bir numaralı diyabet hastalığı, kalp krizi nedenidir. Meyve şekeri fruktoz olarak bilinir ve en tehlikeli şeker türüdür. Karaciğerde yağlanmaya neden olur. İşte çocukların alkolü meyve şekeridir. Çocukların meyve sularından uzak durması gerekir dedi.
Zeytinin ise en faydalı meyve olduğunu ve günde 30-40 adet yenilmesi gerektiğini tavsiye eden Prof. Dr. Karatay, zeytin yağınınsa en sağlıklı meyve suyu olduğunu ifade etti.

DHA-Bülent DİKTEPE

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here