Şekersiz Trabzon Hurması Tatlısı Tarifi

0

Trabzon Hurması Tatlısı Nasıl Yapılır?

Trabzon hurması tatlısı meyvenin kendi şekeri dışında şeker içermeyen bir tatlıdır. Yazımızda üç çeşit cennet hurması tatlısı tarifi verdik. İlk tarif fırında ve şekersiz,  ikinci tarif işe çiğ ve isteğe göre ballı, üçüncü tarif yine çiğ ve tatlı bisküvi ile hazırlanmaktadır.

Fırında Trabzon Hurması Tatlısı (Trabzon Hurması Pudingi)

Fırında Şekersiz Trabzon Hurması Tatlısı için Malzemeler

4-5 adet olgun cennet hurması
1 su bardağı süt
3 tane yumurta
1 paket vanilya

Hurmalar iyice yıkandıktan sonra ezilerek süzgeçten geçirilir. Üstte kalan kabuklar tatlı yapımı için kullanılmaz. Elde edilen Trabzon hurması püresi içerisine diğer malzemeler karıştırılır ve iyice çırpılır. Elde edilen yeni püre fırın kaplarına bölüştürülür. Kapların yarısına gelecek kadar su fırın kaplarına dökülür. 180-200 dereceye ayarlanmış fırında 20-30 dakika arasında pişirilir. Soğuduktan sonra servis edilebilir. Dilenirse üzerine dövülmüş  veya dövülmemiş ceviz, taze antep fıstığı veya fındık, hatta haşhaş yada susam serpilebilir. Kaymak ile de servis edilebilir.

Çiğ Trabzon Hurması Tatlısı

4-5 adet olgun cennet hurması
7-8 adet cevizin içi ( dövülmüş)
Kaymak
İsteğe göre bal

Hurmalar yukarıdaki gibi püre haline getirilir. Kabukları atılır. Kalan püre içerisine isteğe göre bal eklenir. İyice karıştırılır ve üzerine kaymak ve ceviz ile servis edilir.

Bisküvili Trabzon Hurması Tarifi

4-5 adet Trabzon hurması
Bir paket tatlı bisküvi
6-7 adet ceviz
İsteğe göre bal

Üzeri için

Hindistan cevizi
1-2 adet dövülmüş ceviz içi
Varsa taze yada kuru vişne veya taze yada kuru karadut ( Taze böğürtlen, yaban mersini, portakal, mandalina vs de olur)

Trabzon hurmaları yukarıdaki gibi ezilir ve içerisine bisküvi ve cevizler eklenir. Karışım iyice karıştırılır. Dilenirse bal da eklenip karıştırmaya devam edilir. En son üzerine isteğe göre ceviz, Hindistan cevizi ve kuru yada yaş meyvelerle süslenir ve servis edilir. Mayhoş meyvelerle daha farklı bir tat oluyor.

Afiyet Olsun…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here