Serema ve Ayam Cemani Tavukları

47

Serema ve Ayam Cemani Tavukları

Bursa Süs Tavukları Bahçe Hayvanları Yetiştiricileri Derneği’nin düzenlediği müzayedede görücüye çıkan Serema ve Ayam Cemani cinsi tavukların fiyatı 17 bin liraya kadar alıcı buluyor. Hindistan kökenli olan ve ülkemizde sadece elli tane kadar bulunan Ayam Cemani cinsi tavuk Hindistan’ın kutsal hayvanı sayılıyor ve ülke dışına çıkarılması da yasak. Malezya Serema cinsi tavuk ise duruş şekliyle dikkat çekiyor. Yumurtalarının fiyatları dahi uçuk rakamlar. Civciv üretme amaçlı satılan yumurtaların tane başı TL cinsinden fiyatı 100 TL civarında.

İşte Hint Ayam Cemani Tavuğu ve Siyah Eti

Black-Cemani-Meat

Serema ve Ayam Cemani tavukları hakkında bilgi veren Bursa Süs Tavukları Bahçe Hayvanları Yetiştiricileri Derneği, Başkanı Ömer Çakal, “Ayam Cemani tavuğu piyasadaki en pahalı fiyatlara satılan tavuklar cinslerinden. Bu hayvanın ibiği, ağzının içi, eti, tüyü kısaca her yeri siyah. Bu ırk Hindistan’ın kutsal hayvanı. Az yavru veriyor. Bu ırk çok zor şartlarda Hindistan’dan dışarı çıkmış. Ayam Cemani tavuğu ve horozunun çifti 15 bin liraya kadar alıcı buluyor. Bu hayvanın en büyük özelliği her yerinin siyah olması. Sadece kanı kırmızı. Ayam Cemani tavuğu ve horozunun sayısı Türkiye’de 50’liyi geçmez. Biz bu hayvanları koleksiyon amaçlı besliyoruz.” dedi

Dünyanın En Küçük ve Pahalı Tavuğu: Serema: Dünyanın en küçük tavuğunun Malezya menşeli Serema Tavuğu olduğunu da ifade eden Çakal, “Ağırlı 200 ile 300 gram arasında.  Pengueni andıran bir duruşu var ve bu duruşu para ediyor. Bizde bulunan Serema Tavuklarının fiyatı 17 bin TL’ye kadar alıcı buluyor.” dedi.

İşte Serama Tavuğu, Duruşuyla Dikkat Çekiyor:

serema

BURAK TÜRKER
BURSA

47 YORUMLAR

  1. insallah 8 ayda 20 yumurta getirecem ayama yumurtasin dan uretime baslsriz insallah urete bilirsem serama da getirecem arkadasa da aracuana getirecem onuda satariz yol parasini ciaririz insallah 1000 tl yapar bence ama hepsi orijinal yurd disindan

  2. Hocam bu yumurtaları bu fiyata kim alabilir ki sağlık açısından ne faydası var.diyelim ki bu işi yaptım yumurtaları hangi firmalara verebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here