Seylan Çayı-Kaçak Çay Nedir?

0

Seylan Çayı-Kaçak Çay-Srilanka Çayı Nedir?

Ülkemizde kaçak çay olarak satılan çaylar genel olarak Sri Lanka, İran gibi ülkelerin çayları olup, ülkemize gerek yasal gerekse yasal olmayan olmayan yollardan sokulan çayları tarif etmek için kullanılır. Yasal olmayan yollardan ülkemize giriş yapan kaçak çaylar özellikle teknolojinin gelişmesi ile beraber içerisinde pek çok hile ve katkı maddeleri barındırmaktadır. Yasal olmayan yollardan ülkemize giriş yapan kaçak çaylar genel olarak illegal grupların, terör örgütlerinin denetiminde finansman anlamında ticareti yapılan bir üründür.

Yasal olmayan yollarla giriş yapan çaylarda başka sıkıntılarda bulunmaktadır. Bazı bölgelerde yetişen çaylarda aşırı oranda böceklenme ve hastalıklar görülür. Bunların önüne geçilebilmesi için bitki ilaçlanır. Bu şekilde üretilen kaçak çaylar içerisinde pestisit gibi zirai ilaç kalıntısı olmaktadır. Pestitisin kanser hastalıklarına neden olan bir kimyasal olduğu bugün bilinmektedir.

Oysa Türkiye’de yetişen çaylarda ilaç kullanılmamaktadır çünkü mikrokilima etkisi ile yetişen çaylara zarar verecek organizmalar Karadeniz ve çevresinde yaşamamaktadır.

Bazı kaçak çaylarda ise demlenme esnasında daha koyu renk vermesi için boyar maddeler kullanılmaktadır. Bu boyar maddelerin menşeinin ne olduğu tüketicilerin asla bilemeyeceği hususlardır. Çay paketlerinde bile ne yazıldığı okunamamaktadır. Ayrıca kaçak çayların pek çoğunda aşırı oranda tanen vardır ki bu madde pek çok sindirim sorununa neden olmaktadır.

Sağlıklı şartlarda yetiştirilmiş, gerekli kaliteye sahip çaylarda ülkemize kaçak yollardan girebilmektedir. Ancak bu çayları bulma şansı bir yana, vergisiz ve usulsüz yollarla yurdumuza giren ürünleri tüketmemiz, gıda teröristlerine güç vermektedir.

Ancak; yine adına kaçak çay denen ancak ülkemizde marketlerde satılan, bandrollü ve vergi işlemine tabi markaların özellikle Seylan bölgesinden gelen Seylan çayları da bulunmaktadır. Bir alışkanlık neticesi ile Asya ülkelerinden gelen çayların hepsi için kaçak çay tabiri kullanılmaktadır. Yazımızda yasal olmayan yollarla ülkemize giren kaçak çayları ele aldık.  Ancak marketlerde satılıyor olsa dahi bu ürünlerde bulunan ziraii ilaç kalıntısı olup olmadığı hususuna dikkat edilmelidir. Şunu da aklımızdan çıkarmayalım; ülkemizde yetişen çaylar gerek devlet desteği ve denetimi gerekse Karadeniz insanın çalışkanlığı sayesinde  gayet kaliteli ve uygun fiyatlıdır. Son yıllarda ise çaydaki gerekli kalite ve niteliği arttırmaya yönelik faaliyetler artmış ve daha kaliteli ürünler tüketicilere arz edilmiştir.

Sağlıcakla Kalınız….

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here