Şeytantersi-Asafoetida Bitkisi Nedir?

0

Şeytantersi Nedir?

Şeytantersi; bilimsel adı Ferula assafoetida olan, maydonozgiller familyasına ait bir bitkidir. Çadıruşağı veya çadırkuşağı olarak bilinen bitki ile yakın türlerdir. Anavatanı İran olan bir bitkidir.

Şeytantersi Özellikleri Nelerdir? Şeytantersi Nasıl Kullanılır?

-Kokusu oldukça ağır sarımsağı andırmaktadır. Özellikle pişirilmeden önce bu koku daha ağırdır. Bu nedenle evlerde saklanırken ağzı sıkıca kapalı kaplarda muhafaza edilmelidir.Yoksa evleri ağır ve çürümüş sarımsak kokusu kaplayabilmektedir. Pişirildiğinde kokusu azalır.

-Kötü koktuğundan dolayı; şeytan tersi veya şeytan pisliği olarak adlandırılır.

-Şeytantersi; mutfaklarda soğan ve sarımsağa alternatif olarak kullanılmaktadır. Soğan ve sarımsak sevmeyenler veya bunları sindirme problemi olanlar için alternatif bir baharattır. Soğan ve sarımsak yemenin yasak olduğu bazı hindu tarikatları mensupları tarafından tüketildiği bilinir.

-Genel olarak şeytan tersi bitkisi toz haline getirilerek pirinç unu, zerdeçal veya diğer baharatlarla karıştırılıp daha seyreltik olarak kullanılır. Ayrıca şeytantersinden elde edilen zamk sakız halinde de kullanılmaktadır.

-Hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır. Baharat olarak düşük oranlarda kullanılabilir.

-Genel olarak bu baharat yağ ile birlikte hafif pişirildiğinde keskin tadı büyük ölçüde azalır.

-Tavuk ve patates yemeklerinde, körili yemeklerde, yahnilerde kullanılabilir. Yumurta ve peynir ile de uyumu vardır.

-Şeytantersinin en önemli özelliği hazmı zor yiyeceklerle yapılan yemeklere katıldığında bu yemeklerin daha kolay sindirilmesini sağlar. Özellikle nohut, mercimek ve kurufasulye gibi sindirimi zor olan yemeklere eklendiğinde hem lezzet sağlar hem de bu yemeklerden kaynaklı sindirim, şişkinlik ve gaz gibi problemleri önleyebilir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here