Shea Yağı-Karite Yağı Nedir? Shea Yağı Nasıl Kullanılır?

0

Shea Butter – Shea Yağı ( Karite Yağı) 

Shea yağı (karite yağı),  Karite (shea) ağacının fıstığa benzer meyvesinden elde edilen oda sıcaklığında katı halde olan bir yağdır. Karite ağacı, tropikal bir Afrika ağacıdır ve bu ağacın boyu 12,5 ile 25 metre arası uzayabilmektedir. Bu ağaç ceviz büyüklüğünde meyveler vermektedir.  Ağacın meyve verebilmesi için ortalama 25 yıl gerekmektedir ve karite ağacının ortalama ömrü 250 senedir. Aynı zamanda yetiştiriciliği yapılmamakta, doğada kendiliğinden yetiştirilmektedir.  Afrikada özellikle Gana ve Burkina Faso gibi ülkelerde genellikle kadınlar tarafından toplanarak işlenir.  Karite meyvesi ağaçlardan toplandıktan sonra yemişleri kurutulur ve bu yemişleri ince kıvamda bir macun haline getirmek için öğütüldükten sonra oluşan macun Karite Yağı (shea yağı) haline gelmektedir.

Shea Yağının Faydaları Nelerdir?

Shea yağının özellikle cilde çok faydası vardır. Cildin yumuşak ve elastiki bir  görünüm kazanmasını sağlar. Ciltte koruyucu bir tabaka oluşturur ve cildin nem dengesini sağlar.

  • Shea yağı cilt tarafından çok hızlı emilir. Ultraviyole güneş ışınlarına karşı doğal bir güneş koruyucudur SPF3 civarında bir koruma sağlar. Shea yağı cildin ihtiyacı olan pek çok vitamini içinde barındırır. A, D, E ve F  vitaminleri yönüyle oldukça zengindir. A ve D vitaminleri cildinizi canlandırır E vitamini ise cildinizi yeniler. F vitamininin ise cildi sıkılaştırıcı özelliği vardır.
  • Egzama çeşitli alerjik durumlar,  yanık ve kızarıklık gibi pek çok cilt problemi ile mücadele ediyor.
  • Yıpranmış kırılmış ve kurumuş saçların canlanması içinde oldukça faydalı.
  • Diz, dirsek ve topuk gibi zamanla sertleşen yerleri yumuşatıyor.
  • Sivilceler için faydalıdır.
  • Karite yağı doğal bir kremdir. Nemlendirici ve güneş kremi gibi kullanılabilir.  Ayrıca bebek bakımı içinde doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.

Shea Yağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Bir yemek kaşığı kadar bal
  • Yarım yemek kaşığı Shea Yağı ( Shea Yağı yerine zeytin yağı da olabilir )
  • Bir yemek kaşığı kurutulmuş adaçayı yaprakları veya poşet adaçayı
  • On çorba kaşığı maden suyu

Tüm malzemeleri karıştırılıp, saç diplerine sürülür ve 2-3 dakika kadar nazikçe masaj yapılarak yedirilir. Yarım saat bekletilir ardından saçlar şampuan ile yıkanır. Bu tonik ile saçlar dipten beslenerek saçların uzaması için yardımcı olabilir.

 Shea Yağı Fiyatı: Shea yağı pahalı bir yağdır. Eğer Afrika ülkelerinden getirtme imkanınız varsa 4-5 dolara getirtebilirsiniz. Eğer kozmetik firmalarından alırsanız 100 ml fiyatı 15-30 tl arasında değişmektedir. Bizler shea yağını bilgilendirme amaçlı yazdık, size tavsiyemiz bu yağ yerine ülkemiz kaynaklarında var olan alternatif yağları denemeniz. Zeytin Yağı, Badem Yağı ve diğer yağlar da en az shea yağı kadar faydalıdır görüşündeyiz.

Önemli Uyarı: Karite Yağı bazı insanlarda alerjiye sebep olabilmektedir. Özellikle fındığa karşı alerjisi olan çocuk ve yetişkinlerde kullanılmaması gerekmektedir.

Facebook Sayfamızı Beğenin: https://www.facebook.com/1organik