Sıcak Çay Kanser Yapar mı? – Dikkat

0

sıcak çay kanser yapar mı?Sıcak Çay Kanser Yapar mı? Sıcak Çay içmek Yemek Borusu Kanserine Neden oluyor.

Türk Göğüs Cerrahisi Derneği (TGCD) Başkanı olan Prof. Dr. Levent Elbeyi, yemek borusu kanserine doğu bölgelerinde daha fazla rastlanıldığına dikkat çekere” Sıcak Çay Kanser nedenlerinden biri dedi.

Türk Göğüs Cerrahisi Derneği (TGCD) Başkanı olan Prof. Dr. Levent Elbeyli, yemek borusu kanserinin sıcak çay tüketiminin yoğun görüldüğü doğu bölgelerinde daha çok olduğunu belirtti.
Elbeyli, yemek borusu kanserinin en önemli belirtisinin yutma güçlüğü olduğunu söyledi. Yemek borusu kanserinin görülme sıklığının bölgelere göre değiştiğini dile getirdi.

Çok Çay İçmek Dişleri de Döküyor

Sağlık açısından pek çok faydası bulunan çay, dikkatli tüketilmediğinde pek çok ciddi sağlık sorununa da davetiye çıkarıyor.

ABD’nin Michigan eyaletinde 48 yaşındaki bir kadın 17 yıl boyunca her gün 100 çay poşetinden demlediği  çayı içen nadir görülen bir kemik hastalığına yakalandı ve tüm dişlerini kaybetti.

Detroit’teki Henry Ford hastanesinde tedavi gören kadının aşırı çay tüketiminden dolayı vücuttaki kemiksi dokuların sertleşmesine sebep olan Skeletal Flourosis adlı hastalığa yakalandığı açıklandı. Hastalık mantık olarak, vücuttaki florit değerinin aşırı artması neticesi sonucu ortaya çıkmakta. Çayda çok miktarda bulunan florit aslında kararında tüketildiğinde kemiklerin güçlenmesine neden oluyor. Aşırı dozlarda çay tüketimi nedeniyle bu hastalığa yakalanan Abd’li kadının kanında normal bir insan göre dört kat fazla miktarda florit bulunduğu tespit edildi ve röntgenlerde vücudunun hemen her yerinde kemik dokusunun sertleştiği ve bu durumun ağrılara neden olduğu bildirildi. İsmi açıklanmayan kadının doktoru Dr. Sudhaker Rao,  çay tüketimine ara verdikten sonra zamanla kadının sağlığına kavuşacağını belirtti. Dr. Rao ” Çayın bir çok faydasının olduğunu belirterek ancak her şey gibi çay da kararında tüketilmelidir” dedi.

Ayrıca Sıcak Çay tüketiminin dişlere ve dişetlerine de zarar vereceği unutulmamalıdır.

Çay Nasıl Demlenmeli ve Nasıl Tüketilmeli?

Çayın demlenme süresi ortalama 10 dakikadır. Demlenmiş bir çay ise en fazla yarım saat içinde tüketilmelidir. Fazla beklemiş çay kesinlikle içilmemelidir. Demlik olarak alüminyum demlik kullanılmamalıdır. Ayrıca yemeklerden hemen sonra çay içilmesi demir ve kalsiyum emilimi açısından olumsuz sonuçlar doğuracağından yemeklerden en az 2 saat sonra çay içilmelidir. Bunu yanı sıra bardağınıza doldurduğunuz çayı yavaş yavaş içmenizde fayda var. Yukarıda belirttiğimiz gibi Sıcak Çay içmek kanser nedenlerinden biridir. Aynı zamanda Sıcak Çay içmek çeşitli hazımsızlık sorunlarına da neden oluyor.

Çayı şekersiz için

Siyah çay ve bitki çaylarını içerken yapılan bir yanlış ise şeker kullanımıdır. Şeker kullanımını kısıtlayın ve şeker yerine çayın yanında besleyici özelliği olan kuru meyvelerden tercih edin. Aynı zamanda demlediğiniz çay içine 3-4 tane atacağınız karanfil çayın tadını arttıracak ve zihninizi müthiş derecede açacaktır.