Sigara İçenlerde Bel Fıtığı Riski-Sigara Bel Ağrısı Yapar mı?

2

Sigara İçenlerde Bel Fıtığı Riski Artar mı?

Yapılan çeşitli araştırmalar, insanların % 80’inine yakın bir kısmının yaşamları boyunca en az bir kere bel ağrısı problemleriyle karşı karşıya kaldıklarını gösterdi. Hareketsizlik, ağır kaldırma, yanlış eğilme, uygun olmayan egzersiz hareketleri yapanlar, bel ve karın kaslarının zayıflığı, uzun zaman araç kullananlar, duruş bozukluğu olanlar, ergonomik ilkelere aykırı çalışma koşulları, aşırı kilo problemi, hamileliğin son aylarında olanlar, aşırı göbek,bazı sporlar ile çeşitli ruhsal problemler, bel ağrısı ve diğer bel problemleri açısından riskli gruba giriyorlar.

Sigara kullanımı, omurilik disklerinde meydana gelen bozulmalarda iyileşme sürecini bloke ediyor.  Bu durumda bel ağrılarının kronikleşmesi anlamına geliyor. Uzm. Dr. Ali Şahabettinoğlu, sigaranın içindeki zehirli maddelerin disklerin yapısını etkileyerek, fıtık gelişimine zemin hazırladığını dile getirdi. Disk bozulmasının, omurga kemiklerinin hareketlerini bloke eden kıkırdaksı maddenin bio-kimyasal yapısının bozulması ve zarar görmesi anlamına geldiğini belirten Şahabettinoğlu, neticede bel ve boyun fıtıkları, disk kayması ve omurilik kanalında sıkışma-daralma gibi rahatsızlıkların oluşması ihtimalini arttırıyor. Boyun ve bel bölgesinde geçmeyen ağrıları olanların zaman kaybetmeden bir fizik tedavi uzmanına görünmesi gerekiyor.

FITIĞA AMELİYATSIZ TEDAVİ: Ali Şehabettinoğlu, Bursa’daki tedavi merkezinde yıllardan beri bel ve boyun fıtığı sorunu olanları, manipülasyon (elle tedavi) ile tedavi ediyor ve bu tedaviyi Türkiye’de sayılı uzmanların yaptığını belirtiyor. Elle tedavi yönteminde ağrıların ve diğer sorunların olduğu bel ve boyun bölgesine ellerle bir takım germe, baskı ve döndürme gibi çeşitli tekniklerin uygulandığını belirtti.

Bel Fıtığına Karşı Alınacak Önlemler Neler

1- Hareketsiz yaşam pek çok hastalığı tetiklediği gibi Bel sağlığınız içinde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu yaşam tarzı nedeni ile zayıflayan kaslarla birlikle yağ oranınız artacağından özellikle göbek ve çevresinde omurlara binen yük miktarı artacaktır. Eğer egzersiz ve spor yapmıyorsanız ve yapmayı düşünüyorsanız, yanlış spor hareketleri yapmamak için size önerimiz öncelikle hangi hareketleri yapmanız gerektiğini, hangilerini yapmamanız gerektiğini araştırmanızdır. Örneğin bel fıtığı sorunu olanlara profesyonellerce tavsiye edilen egzersizleri yine doktorunuza danışarak uygulamanız hem kalori yakmanızı sağlayacak hemde ani bel fıtığı riskinden sizi kurtaracaktır.

2-  Dengesiz ağır cisimleri kaldırma girişimleri de fıtık oluşumuna neden olabilir özellikle ayakta iken eğilerek eşya kaldırma girişimleri çoğu kez istenmeyen sonuçlar doğurur.

3- Bel Problemlerinizde tedavi için kesinlikle kırıkçılara, çıkıkçılara, bu işin ihtisasını yapmamış kişilere gitmeyin. Bu bilimsel olmayan uygulamalardan kısmi başarılar elde etmek bazen mümkün olabilir fakat yüzdesi çok azdır ve çoğu geçici bir rahatlamadan ibarettir. Bu uygulamalarda ömür boyu felç kalma hatta ölüm riski vardır.

4- Eğer hafif fakat kronik bel ağrısı şikayetiniz varsa, beslenme sisteminize özen göstermenizde fayda var. Öncelikle sigara ve alkolü azaltarak başlayabilirsiniz. Ayrıca tuz tüketimini sınırlayıp bol kalsiyum içeren meyvelere yönelmenizde de fayda vardır. Bunun yanında yüzme sporu uzmanlar tarafından tavsiye edilen ve erken fıtık tedavilerinde uygulanan mükemmel bir yöntemdir. Son olarak kendinizi soğuk ve hava akımı olan yerlerden uzak tutmanız gerekmektedir.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here