Sigara Öksürüğüne Karşı Ebegümeci

1

Sigara Öksürüğü için Ebegümeci Nasıl Kullanılır?

Dr. Mustafa Eraslan büyük oranda sigaranın neden olduğu öksürük ve balgam için doğal tavsiyelerde bulundu. Sigara içen insanları gece, gündüz rahatsız eden kesik kesik bazen hırıltılı öksürüğü ortadan kaldırmak ve balgamı vücuttan atmak için bazı bitkiler kullanılabilir. Bunlar içinde en etkili olan bitki ise halkımızın yakından bildiği ebegümecidir” dedi.

Dr. Mustafa Eraslan sigara öksürüğünü ortadan kaldırmak ve balgam atımını hızlandırmak için evlerde basitçe hazırlanacak karışımla ilgili şu bilgileri verdi: “ Bir tatlı kaşığı kadar kurutulmuş  ebegümeci çiçeği üzerine bir bardak kadar soğuk su ilave edilir, yaklaşık 8 saat bekletildikten sonra süzülüp içilir, bu akşamdan yapılıp Sabah sabah saatlerinde içilirse öksürüğün ortadan kalkması ve balgamın dışarıya atımı için oldukça etkilidir. Aynı şekilde Ebegümeci bitkisini tıpkı çay demler gibi demleyerek tüketilebilir. Bu şekilde de aynı etkiyi gösterecektir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ise sigara öksürüğü ve balgam atmak için keçiboynuzunu tavsiye ediyor:

Bilindiği üzere, özellikle akciğer ve karaciğer sağlığını korumak için Keçiboynuzu meyvesi harika bir beslenme takviyesidir. Sadece besin olarak tüketildiğinde dahi pek çok hastalığın oluşmasında ve ilerlemesinde engelleyici özelliği vardır. Her gün iki yada üç tane keçiboynuzu yemek; astım, alerji, karaciğer yağlanması, kronik yorgunluk gibi pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Bunun yanında iyi bir lif kaynağı olduğundan doğal ve etkili bir bağırsak temizleyicidir. Keçiboynuzu ayrıca akciğerlerin temizlenmesi ve sigaranın verdiği zararları azaltmak için çok faydalıdır. Vücuttan balgam atılmasına yardımcı olarak sigara öksürüğüne karşı koruyucu etki gösterir. Keçiboynuzu ayrıca, vücuttan ağır metal ve toksik maddelerin atımına yardımcı olduğundan, sigarayla vücuda giren ağır kimyasalların vücuttan uzaklaştırılması için etki göstermektedir.

Sigara öksürüğüne ve balgam atımına karşı keçiboynuzu kürü: Bunun için 6-7 adet keçiboynuzu alınır 400 ml kadar kaynayan suyun içine üç dört parça halinde kırılarak atılır. 10 dakika kadar kısık ateşte kaynatılır. Ocağın altı kapatılarak soğuyana kadar demlenir. Karışım soğuduktan sonra süzülür ve günde üç çay bardağı; sabah öğlen ve akşam içilir. 3 günden sonra balgam atımı başlar. 

Yukarıdaki iki uygulamayı gönül rahatlığı ile birlikte ( günün farklı saatlerinde olmak şartıyla ) uygulayabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalınız

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Ebegümecinin Faydaları Neler? 

Comments are closed.