Sığırkuyruğu Otu Nedir? Sığırkuyruğu Otu Nasıl Kullanılır?

0

Sığırkuyruğu Otu Nedir?

Asya, Avrupa ve Amerika gibi yaygın bir alanda yetişen sığırkuyruğu otunu ülkemizde hemen her yerde görmek mümkündür.  200 kadar tür ülkemiz coğrafyasında doğal olarak yetişmektedir. Amerika kıtasına Avrupalılar tarafından götürülmüştür. Amerika kıtasına adapte olan bu bitki oralarda istilacı bitki olarak görülür.

Bilimsel adı Verbascum thapsus olan sığır kuyruğu otu bazen 2 hatta 3 metreye kadar uzayabilir. Ancak çoğu kez karşımıza çıkanlar 1-1.5 metre boylar arasındadır. Sıracaotugiller familyasına ait olan bu bitki İngilizce’de mullein ve Aaron’s Rod (Harun’un sopası) olarak bilinir.

Küçük yapraklı sığırkuyruğu otu, tıbbi yapraklı sığırkuyruğu otu gibi çeşitleri vardır. Tıbbi olarak kullanılan türe ülkemizde yol kenarlarında, çorak arazilerde, kumluk alanlarda rastlamak mümkündür.

Tıbbi olarak kullanılan sığırkuyruğu otunun toplanma zamanı ve yöntemi oldukça önemlidir ve ehil insanlar tarafından yapılması gerekir. Bu otun kullanılan kısmı, çiçeklerin çanaksız taç yapraklarıdır. Sağlıklı şekilde kurutulan bitki; altın sarısı rengine ve bal kokusuna benzer bir koku içermektedir.

Çok eski zamanlarda, yani pamuğun üretiminin yapılmadığı zamanlarda mum yada lamba fitillerinin yapılması için bu ot kullanılırmış.

Sığırkuyruğu Otunun Faydaları Nelerdir?

 • Yine eski zamanlarda bu ot, iltihap önleyici ve iltihap giderici etkilerinden dolayı Roma döneminde kullanılmıştır.
 • Sığırkuyuruğu otu ile hazırlanan çayın astım belirtilerini kısa sürede azalttığı söylenmektedir.
 • Eski zamanlarda bu otun henüz olgunlaşmamış yaprakları besinlerin saklanması amacıyla kullanılırmış.
 • Bu yapraklar yaraların sarılması amacıyla da eski dönemlerde kullanılmıştır.
 • Genel olarak; solunum yolları hastalıkları için şifa kaynağı olduğu söylenmektedir. Öksürük, boğmaca, ses kısıklığı, nefes darlığı gibi problemlerde çayı kullanılabilir.
 • Boğaz ağrılarında gargara olarak, lapası ise çıban ve şişliklere, basura ve kulak ağrılarına karşı kullanılmıştır.
 • Oticon Otic kulak spreyi sığır kuyruğu otundan elde edilen kulak enfeksiyonları için kullanılan bir solüsyondur.
 • Sığırkuyruğu otu çayı uykusuzluk gibi problem için kullanılmıştır.
 • Sindirim sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Kas spazmlarına ve eklem ağrılarına karşı etkili olabilir.
 • Baş ağrısı ve migrene karşı sığırkuyruğu otu eski zamanlardan beri geleneksel olarak kullanılmıştır.

Sığırkuyruğu Çayı Nasıl Yapılır?

Bir çay kaşığı sığırkuyruğu otu, bir su bardağı sıcak su içine atılır ve 5-10 dk demlenir ve tercihen şekersiz olarak içilir. Ancak uzun süreli kullanımlardan mutlak olarak kaçınılması gerekmektedir. Sizlere tavsiyemiz, sığır kuyruğu bitkisi yerine sinir otu bitkisi tüketmenizdir. Etkileri hemen hemen aynı olup, sinir otu daha etkili ve zararsız bir bitkidir. Bkzn: Sinir Otu

Not: Sığır kuyruğu otunun içerisinde zehirli glikozitler mevcuttur. Bu sebeple tıbbi olarak kullanımı ancak doktor tavsiyesi ve doktor gözetimi ile olmalıdır.  Ayrıca, saponin içermektedir ki bu madde balıklar için oldukça zehirlidir. Bu sebeple sığır kuyruğu otu eski zamanlardan beri balık avlamak için kullanılmaktadır. Günlük kullanımda bitkinin kurutulmuş yapraklarının kullanılması tavsiye edilir. Hamile ve emziren kadınların kullanmaları sakıncalı olabilir. Aşırı kullanımdan mutlaka kaçınılmalıdır.

Sağlıcakla Kalınız…..

Kaynaklar: botanical.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here